Odwlekasz – chorujesz. Prokrastynacja powoduje kłopoty zdrowotne

20.01.2023
Aktualizacja: 20.01.2023 16:55

Dużo swobody i brak codziennej rutyny, no i dyscypliny może szczególnie niekorzystny dla nałogowych prokrastynatorów. Wykazano, że istnieje związek między prokrastynacją a złym stanem zdrowia. Wiadomo też, jak dokładnie wygląda ta zależność..

Prokrastynacja powoduje choroby
fot. Shutterstock

Wiadomo, że prokrastynacja, czyli odkładanie działania na później, jest związana m.in. z wyższym poziomem stresu, niezdrowym stylem życia czy opóźnieniami w wizytach u lekarza w przypadku problemów zdrowotnych.Dotychczas nie wykazano jednak, jaki był kierunek tej zależności: czy to prokrastynacja powoduje słabe zdrowie fizyczne i psychiczne, bo ludzie odkładają wizytę u lekarza lub zmianę trybu życia, czy to słabe zdrowie fizyczne powoduje, że ludzie zwlekają, bo nie mają energii, aby wykonać zadanie od razu. Badanie szwedzkich naukowców wyjaśnia tę zagadkę, opublikowało je pismo „JAMA Network Open”.

Prokrastynują, więc źle się czują

Naukowcy zwerbowali 3525 studentów z ośmiu uniwersytetów w Sztokholmie i okolicach i poprosili ich, by przez rok co trzy miesiące wypełniali kwestionariusze. Eksperyment miał na celu zbadanie, czy studenci, którzy prokrastynują, mają wyższe ryzyko słabego zdrowia psychicznego i fizycznego.

Już na samym początku naukowcy porównali zdrowie uczestników z mniejszą i większą tendencją do prokrastynacji. Wyższy poziom prokrastynacji był związany z nieco większymi objawami depresji, lęku i stresu dziewięć miesięcy później. Studenci, którzy w większym stopniu prokrastynowali, częściej zgłaszali również uciążliwy ból barków lub ramion (lub w obu miejscach), gorszą jakość snu, większą samotność i większe trudności finansowe. Naukowcy zauważają jednak, że żadna konkretna zdrowotna dolegliwość nie była silnie związana z prokrastynacją. Wyniki sugerują więc, że prokrastynacja może powodować wiele kłopotów zdrowotnych, w tym problemy ze zdrowiem psychicznym czy ból fizyczny.

Autorzy badania zastrzegają jednak, że ich wyniki nie są dowodem na związki między prokrastynacją a późniejszymi złymi wynikami zdrowotnymi, ale sugerują to silniej niż wcześniejsze badania „przekrojowe”.

Prookrastynację można skutecznie leczyć

Dobra wiadomość dla nałogowych prokrastynatorów jest taka: w ograniczaniu tej przypadłości pomaga terapia poznawczo-behawioralna – wykazały to badania kliniczne. Pomaga ona pokonać odwlekanie czynności poprzez rozbicie celów długoterminowych na cele krótkoterminowe, zarządzanie rozproszeniem uwagi (np. wyłączenie telefonów komórkowych) i skupienie się na zadaniu pomimo doświadczania negatywnych emocji.

Wymaga to jednak pewnego wysiłku, więc nie stanie się to natychmiast. Ważne są jednak nawet małe zmiany,które z czasem przyniosą efekt. Można zacząć już dziś od pozostawienia telefonu komórkowego w innym pomieszczeniu, gdy trzeba się skupić na pracy.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: F. Johansson, A. Rozental, K. Edlund, P. Côté, T. Sundberg, C. Onell, A. Rudman, E. Skillgate, Associations Between Procrastination and Subsequent Health Outcomes Among University Students in Sweden, JAMA Netw Open. 2023 Jan 3;6(1):e2249346 / E. Skillgate, A. Rozental, F. Johansson, Procrastination is linked to poor health – new study, The Conversation [dostęp: 20.01.2023]