Oceń
Zdrowa dieta, zwiększenie aktywności fizycznej, rzucenie palenia, nauka języków obcych, zmiana pracy. Co rok to samo. Rozpędzone marzenia, zawiedzione nadzieje. A może da się to zmienić?
Postanowienia noworoczne - jakie powinny być?
Psycholog Justyna Soroka ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, zapytana o to, jak uniknąć pułapki noworocznych postanowień, radzi, żeby przede wszystkim wyznaczać konkretne, a nie ogólne cele. "Nie chodzi o hasła typu zacznę jeść zdrowo, ale bardziej precyzyjne postanowienia: zrezygnuję ze słodyczy i napojów gazowanych, zjem więcej ulubionych owoców i warzyw" - wyjaśniła psycholog w rozmowie z PAP.
Zdaniem ekspertki równie ważne jest, aby postanowienia były realne do spełnienia."Jeśli np. założymy sobie, że ekspresowo nauczymy się dwóch języków obcych, a nie mamy wyjątkowych predyspozycji do takiej nauki, ogromne jest ryzyko niepowodzenia. Warto zatem wybrać jeden język i zapisać się na odpowiedni kurs. Postanowieniem noworocznym niech będzie systematyczna nauka" - podkreśliła specjalistka.
Postanowienia noworoczne powinny być:
- Konkretne.
- Dostosowane do naszej sytuacji życiowej.
- Dostosowane do naszych możliwości.
- Dostosowane do naszych umiejętności.
"Wyznaczenie nierealnych celów może rodzić frustrację i obniżać naszą samoocenę" - ostrzegała Justyna Soroka w rozmowie z PAP.
Źródło: PAP
Oceń artykuł