„Odliczałam łyki wody. Robiło się niebezpiecznie”. Podróżowanie solo bywa trudne
„Lecisz sama i nie boisz się?”, „Ja bym nigdy sama tam nie pojechała” – te zdania bohaterka podcastu psychologicznego Psyche, Magdalena Kulej, słyszy prawie przed każdą podróżą. Samotne podróżowanie dla wielu osób wiąże się z ogromnym ryzykiem. Ona ryzyka nie ignoruje, ale i nie przecenia. Jak wygląda podróżowanie w pojedynkę? Jak zabezpieczyć się przed niebezpieczeństwem w czasie podróżowania solo? O trudnościach i najprzyjemniejszych chwilach podczas samotnych podróży – o tym w najnowszym odcinku Psyche.

– Gdyby zrobić sondę wśród osób podróżujących i zapytać je, jakie zdania najczęściej słyszą, to "a ty się nie boisz?" byłyby na pierwszym miejscu. Powiem więcej, te pytania są nie tylko takie same, ale też w podobny sposób intonowane. Słyszysz ten tembr głosu i czujesz, że powinnaś się czegoś bać. Ktoś przecież zakłada, że tu jest niebezpiecznie. Masz poczucie, że robisz coś nieodpowiedzialnego – powiedziała w podkaście Psyche Magdalena Kulej, redaktorka prowadząca serwis wiadomości.radiozet.pl, która od lat podróżuje solo, ale – jak podkreśla – od towarzystwa nie stroni. Dodaje: – Kiedyś takich pytań, bardzo nie lubiłam, ale zmieniłam zdanie. Teraz zaczynam odpowiadać pytaniem na pytanie: "Powiedz mi, czego ja się konkretnie powinnam bać w tej podróży?".
Magda podkreśla, że podczas samotnego podróżowania słucha swojej intuicji i stara się być ostrożna.
– Ale to nie jest tak, że jestem bardziej czujna w podróży niż w Polsce. Czasami czuję się bardziej zagrożona, wracając w nocy w Warszawie z imprezy niż wtedy, gdy jestem gdzieś za granicą. Ale czujność, ostrożność jest najważniejsza, zawsze – podkreśla w rozmowie z Moniką Karbarczyk.
Podróżuję solo, ale nigdy nie jestem samotna
Dlaczego często podróżuje sama? Kiedyś ktoś ją wystawił, dzień przed wyjazdem. Miała do wyboru: zostać w Polsce lub wsiąść do samolotu i polecieć na wymarzoną wyprawę. Poleciała i okazało się, że taka forma podróżowania jest jej najbliższa.
– To podróżowanie solo ma coś w sobie. Zacytuję słowa jednej z moich ulubionych podróżniczek – Kai Kraski znanej z kanału Globstory. Ona w jakimś wywiadzie powiedziała: "Podróżowanie solo nie jest dla każdego, ale jeśli spróbujesz i okaże się, że to jest dla ciebie, to po prostu przepadniesz". Ja tak właśnie przepadłam. To jest taki rodzaj wolności, że jak ją już poczujesz, to nie jesteś w stanie odpuścić – zdradza Magda Kulej i dodaje: – Podróżuję sama, ale nigdy nie czuję się samotna. Mam wrażenie, że lokalni mieszkańcy, widząc jedną osobę, chętniej podchodzą, zagadują, częściej oferują swoją pomoc, niż gdy widzą całą grupę osób.
Bywają sytuacje niebezpieczne
Magda preferuje samotne podróże, ale – jak podkreślała kilkakrotnie podczas rozmowy w podkaście psychologicznym Psyche – nie unika towarzystwa. W zeszłym roku wybrała się z przyjaciółką do Kazachstanu i Kirgistanu – kraje te przemierzały autostopem. Czy bywało niebezpiecznie?
–Tak, ale nie z powodu ludzi. Po prostu zaczynało nam brakować wody, a byłyśmy pośrodku niczego. Zaczynałam odliczać łyki wody, było naprawdę niebezpiecznie. Na szczęście uratowali nas wojskowi, którzy tamtędy przejeżdżali – opowiadała Magda Kulej i dodała: – Teraz zawsze pamiętam, by mieć przy sobie zapas wody.
Magda nigdy nie wybiera prostych rozwiązań. Woli autostop od zorganizowanych przejazdów, marsz z plecakiem niż wynajem samochodu, nocowanie na dziko pod namiotem lub w hamaku pod rozgwieżdżonym niebem, pod wulkanem. Nawet w sytuacjach ekstremalnych nie traci głowy. Podkreśla, że w każdej sytuacji da się znaleźć jakieś rozwiązanie. Bardzo pomocni bywają napotkani w podróży ludzie.
Dlaczego warto podróżować?
Odpowiedź, przynajmniej dla Magdy, jest jasna. – Podróżując, zmieniamy się. Nie tylko dowiadujemy się czegoś o świecie, ale i otwieramy się na niego. To nas bardzo zmienia. Teraz jestem zupełnie inną Magdą niż 10 lat temu, gdy jeszcze nie podróżowałam – podkreśla w rozmowie.
Zachęcamy do wysłuchania całego podcastu – linki na początku tekstu. Rozmowy można posłuchać na YouTubie (premiera każdego nowego odcinka podcastu Psyche w soboty o 15.00), a także na Spotify oraz Google Podcast.