Oceń
Nie możemy przewidzieć, że przejdziemy załamanie nerwowe, ale warto mieć plan działania, który pomoże nam przetrwać najtrudniejsze momenty. Taki plan warto mieć w dobrze dostępnym miejscu. Możemy się nim również podzielić z bliską, zaufaną osobą. Jak stworzyć plan ratunkowy? Kwestię tę porusza na swoim blogu psycholożka, Monika Kotlarek. Specjalistka jest członkiem Australian Society of Rehabilitation Counsellors i pracuje jako Mental Health Worker w organizacji rządowej w Sydney. Od 2012 prowadzi działalność edukacyjną w internecie. Ekspertka podpowiada, że plan na kryzysowe sytuacje powinien składać się z 11 punktów,w tym pytań, które powinniśmy sobie zadać. Oto one:
- Czym jest dla Ciebie kryzys? Na początku zadaj sobie pytanie: jaka sytuacja wywołuje u Ciebie poczucie silnego lęku?
- Co w Twoim przypadku może prowadzić do kryzysu (ludzie, wydarzenia, konkretne okoliczności)
- Jakie myśli pojawiają się w Twojej głowie, gdy doświadczasz kryzysu?
- Jakie emocje towarzyszą Ci w trudnym momencie?
- Zaobserwuj objawy fizyczne (drżenie rąk, nadmierne pocenie się, mdłości, brak apetytu, problemy z oddychaniem). Mogą się one różnić u każdego z nas.
- Co robisz, gdy jesteś w kryzysie? (samookaleczenia, ryzykowne zachowania, sięganie po używki)
- Co może Ci pomóc, gdy się tak czujesz? (rozmowa z przyjacielem, samotny wyjazd, spotkanie z rodziną, wizyta u psychologa, telefon zaufania)
- Jak Twoi bliscy mogą pomóc Ci w kryzysie? Przygotuj, w miarę możliwości, konkretne wskazówki dla otoczenia
- Co nie pomaga lub pogarsza sytuację?
- Jaki jest plan, by uzyskać pomoc? (np. rozmowa z lekarzem)
- Lista pozytywnych myśli, które pomogą Ci przetrwać (“już przez to przechodziłem”, “dałem radę w trudniejszych momentach” , “ten kryzys minie”, “ludzie mnie lubią”).
Każdy z nas doświadcza kryzysów na różnych etapach życia. Nie muszą być one zawsze związane z negatywnymi, niespodziewanymi doświadczeniami, takimi jak rozstanie czy utrata pracy. Zdarza się, że to długotrwały stres powoduje kryzys. W takich sytuacjach, gdy nasila się lęk i objawy somatyczne, pomóc mogą różne rzeczy. Chodzi o to, by choć nieznacznie złagodzić sytuację. Dlatego plan kryzysowy warto stworzyć na spokojnie, w chwili, gdy nie kierują nami emocje i obiektywnie oceniamy różne okoliczności. Choć kryzys jest ogromnym wyzwaniem dla zdrowia psychicznego, może też zmienić się w ważną szansę na rozwój.
Źródło: Monika Kotlarek, “Plan kryzysowy”, psycholog-pisze.pl [dostęp 6.12.2022]
Oceń artykuł