Obserwuj w Google News

Co grupa krwi mówi o twojej osobowości? Japońska teoria ketsueki-gata

3 min. czytania
15.09.2023 10:35
Zareaguj Reakcja

Od tego, jaką masz grupę krwi – AB, B, A czy 0 – mogą zależeć cechy twojego charakteru. Choć na pierwszy rzut oka teoria osobowości grup krwi wydaje się zaskakująca, to zgodnie z japońską koncepcją ketsueki-gata, grupa krwi naprawdę może określać osobowość, temperament, zachowanie i niektóre ukryte cechy.

Grupa krwi a osobowość - cechy charakteru
fot. Shutterstock
  1. Grupa krwi AB a osobowość
  2. Grupa krwi B a osobowość
  3. Grupa krwi A a osobowość
  4. Grupa krwi 0 a osobowość

W 1930 roku japoński profesor Takeji Furukawa zasugerował, że związek między osobowością a grupą krwi może pomóc w poznawaniu temperamentu danej osoby. W piśmie „Journal of Social Psychology” opublikował raport „A Study of Temperament and Blood Groups". Furukawa argumentował, że grupy krwi AB, B, A i O naprawdę mają wpływ na osobowość. Zobaczmy, co teoria ketsueki-gata mówi o nas na podstawie grupy krwi. Jak się w tym odnajdujesz?

Grupa krwi AB a osobowość

Grupa krwi AB a cechy osobowości
fot. Grupa krwi AB a cechy osobowości

Osoby z grupą krwi AB są dyplomatyczne, towarzyskie, łatwo się adaptują, ale niekiedy są tajemnicze. Mają charyzmę, bywają ekscentryczne, choć tak naprawdę to introwertycy. Ich umysł jest analityczny. W towarzystwie są czarujące i bardzo popularne.

Jeśli masz grupę krwi AB, racjonalnie podchodzisz do rzeczywistości, ale starasz się być empatyczny w kontaktach z ludźmi. Zwykle nie przejmujesz się drobiazgami, ale możesz źle reagować w bardzo stresujących sytuacjach. Łatwo stajesz się drażliwy, jeśli czujesz, że przegrywasz. Możesz mieć także podwójną osobowość: możesz być zarówno towarzyski, jak i nieśmiały.

Najlepsze cechy osobowości osób z grupą AB to spokój, empatia, racjonalizm, introwertyzm, kontrola. Negatywne cechy to często: niecierpliwość, nieodpowiedzialność, krytycyzm, zdystansowanie, niezdecydowanie.

Grupa krwi B a osobowość

Grupa krwi B a cechy osobowości
fot. Grupa krwi B a cechy osobowości

Osoby z grupą krwi B to ludzie o silnym umyśle, optymistyczni, zrównoważeni, zorientowani na cel, rozważni i rozumiejący punkt widzenia innych. Są również bardzo kreatywni i szybko podejmują decyzje. Nie lubią jednak słuchać rozkazów. Są też szybcy i surowi w wyznaczaniu granic.

Jeśli twoja grupa krwi to B, często dążysz do perfekcji: albo angażujesz się w coś całym sercem, albo nie robisz tego wcale. Nie jesteś osobą wielozadaniową – potrafisz skupić się na jednej rzeczy na raz. Jesteś niezawodnym przyjacielem.

Najlepsze cechy osobowości osób z grupą krwi B to: elastyczność, optymizm, pasja, kreatywność, ciekawość, żądza przygód, otwartość i łatwość nawiązywania kontaktów. Natomiast negatywne cechy to: egocentryzm, upór, brak odpowiedzialności i zapominalstwo.

Grupa krwi A a osobowość

Grupa krwi A a cechy osobowości
fot. Grupa krwi A a cechy osobowości

Osoby z grupą krwi A są chętne do współpracy, wrażliwe, lojalne, spokojne, emocjonalne i dobrze zorganizowane. Nienawidzą konfrontować się z innymi ludźmi. Za wszelką cenę unikają bójek, kłótni. Chociaż są bystry i przenikliwe, powstrzymują się od plotkowania.

Jeśli twoja grupa krwi to A, jesteś dobrym organizatorem, dobrze planujesz i utrzymujesz porządek. Niekiedy nawet może się to przerodzić w obsesję na punkcie porządku i czystości. Lubisz robić to, co ci się podoba, więc często się stresujesz.

Najlepsze cechy osobowości osób z grupą A to: bycie miłym, uprzejmym, niezawodnym, odpowiedzialnym, opanowanym, uważnym i godnym zaufania. Do dobrych cech można też zaliczyć artyzm i perfekcjonizm. Natomiast negatywne cechy osobowości to: usztywnienie psychiczne, nadmierna samoświadomość, upór i obsesyjność.

Grupa krwi 0 a osobowość

Grupa krwi 0 a cechy osobowości
fot. Grupa krwi 0 a cechy osobowości

Osoby mające grupę krwi 0 zwykle są dość odważne, nastawione na sukces, wesołe, bardzo ambitne. Wyznaczają trendy – nie lubią dostosowywać się do społecznych standardów. Podejmują się projektów, które mogą spotkać się z krytyką, ale lubią to robić.

Jeśli masz grupę krwi 0, to ogólnie rzecz biorąc, jesteś osobą życzliwą. Potrafisz innym wiele wybaczyć. Patrzysz przyszłościowo i nie pozwalasz, aby drobne kłótnie rujnowały ci życie. Możesz być jednak dość bezlitosny – czasami posuwasz się za daleko. Doskonale rozumiesz, że niektóre sprawy mogą czasem przybrać zły obrót.

Najlepsze cechy osobowości osób z grupą krwi 0 to umiejętność bycia naturalnym przywódcą, pewność siebie, siła psychiczna, ambicja i wytrwałość. Do negatywnych cech można zaliczyć bezwzględność, brak wrażliwości, próżność, lekkomyślność i arogancję.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.