Obserwuj w Google News

Kiedy jesteśmy najszczęśliwsi w życiu? Odpowiedź zaskakuje

2 min. czytania
24.11.2022 12:31
Zareaguj Reakcja

Wydaje Ci się, że dobre chwile masz już za sobą? A może to, co najlepsze, dopiero się wydarzy? Hiszpańscy naukowcy ustalili, co daje nam szczęście i w jakim wieku czujemy się najbardziej spełnieni. Nie chodzi wcale o lata młodości…

Kiedy jesteśmy najbardziej szczęśliwi? Poznaj wyniki badania
fot. Shutterstock

Choć poczucie szczęścia to kwestia indywidualna, która zależy od wielu różnych czynników, istnieje pewien przedział wiekowy, który wiele osób określa jako najlepszy moment w życiu. Kiedy osiągamy najwyższy poziom satysfakcji? Badania na ten temat przeprowadzili hiszpańscy naukowcy z Uniwersytetu Vigo. Pracami kierowała prof. Begona Alvarez. Specjaliści przeanalizowali dane zgromadzone w ramach projektu SHARELIFE. Obejmuje on ponad 17 tys. osób powyżej 50 roku życia. Uczestnicy pochodzą z 13 krajów, również z Polski.

Badani zostali poproszeni o opracowanie pewnego rodzaju krzywej szczęścia, czyli osi swojego życia, na której zaznaczali ważne doświadczenia. Udzielili też odpowiedzi na jedno proste pytanie:
“Patrząc wstecz na swoje życie, czy umiesz określić wyraźny okres, w którym byłeś szczęśliwszy niż przez resztę życia?”

Na najlepszy czas w życiu trzeba trochę poczekać

Mogłoby się wydawać, że to dzieciństwo czy młodość są najpiękniejszym momentem w życiu. Wręcz przeciwnie: okazuje się, że do pełni szczęścia potrzebujemy pewnego bagażu doświadczeń. Według hiszpańskich badań największe szczęście czujemy między 30 a 34 rokiem życia. Taki przedział wiekowy wskazywały zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

To po 30. urodzinach zaczynamy czuć się dobrze sami ze sobą. Po 34. roku życia pozytywny trend zaczyna spadać, a punkt krytyczny następuje w okolicy 47. urodzin. Wówczas możemy czuć się najmniej szczęśliwi w życiu.

– Jest to ten etap życia, któremu towarzyszą intensywna praca, poczucie presji, chęć osiągnięcia sukcesu zawodowego, a równocześnie do głosu dochodzi poczucie żalu z powodu niespełnionych życiowych aspiracji. W tym wieku wzrasta również stres i konsumpcja antydepresantów” – mówi prof. Alvarez.

Ciekawostką jest fakt, że istnieje naród, który mniej więcej przez całe życie utrzymuje podobny poziom zadowolenia – to Francuzi.
Prof. Alvarez podkreśla, że to, jak patrzymy na swoje doświadczenia, może różnić się w zależności od tego, kiedy je oceniamy.  To, co wcześniej wydawało nam się po prostu zwykłą codziennością, po latach możemy odbierać jako najlepsze chwile życia. Zapominamy o trudach, z jakimi zmagaliśmy się w danym momencie. Według autorów badań, większość ludzi zapomina nawet o kryzysie wieku średniego.

– Dowody z psychologii i ekonomii behawioralnej pokazują, że sposób, w jaki pamiętamy i oceniamy przeszłość pod względem subiektywnego dobrostanu, niekoniecznie pokrywa się z uczuciami i emocjami, których faktycznie doświadczaliśmy. Ta niezgodność nie unieważnia jednak ważności naszych wspomnień – pisze prof. Alvarez.

Źródło: B. Alvarez, The Best Years of Older Europeans’ Lives, https://doi.org/10.1007/s11205-021-02804-6 [dostęp 23.11.2022]