Jak stać się bardziej pozytywnym? 5 zmian, które możesz wprowadzić już dziś

03.01.2023
Aktualizacja: 03.01.2023 09:08

Jak czuć więcej pozytywnych emocji? Można się tego nauczyć! Wystarczy wprowadzić pewne zmiany, które po jakimś czasie staną się naturalnymi nawykami. Poznaj 5 ważnych wskazówek, dzięki którym szybko zmienisz podejście.

Jak nauczyć się optymizmu? 5 rad
fot. Shutterstock
  1. Zauważaj i doceniaj proste radości
  2. Powtarzaj sytuacje, w których jesteś radosny
  3. Ciesz się z sukcesów bliskich
  4. Zastanów się, czy naprawdę jest się czym martwić
  5. Wywołuj pozytywne emocje u innych ludzi

Mnóstwo ludzi rodzi się z pozytywnym nastawieniem do życia. To ogromna zaleta i potężna siła, która pomaga przejść przez trudne sytuacje. Ale co zrobić, jeśli nie jesteś urodzonym optymistą?
Nie mamy wpływu na zachowania innych ludzi i wszystkie doświadczenia, z jakimi się zmagamy. Możemy jednak nauczyć się łagodzić stres związany z przykrymi wydarzeniami, dzięki odpowiedniemu nastawieniu. Nauczenie się pozytywnego myślenia nie jest proste, ale warto spróbować, zaczynając od małych kroków. Z czasem staną się one nawykiem i wejdą nam w krew – wymaga to jednak chęci. Oto 5 ważnych mechanizmów, o których warto pamiętać:

Zauważaj i doceniaj proste radości

Coraz trudniej cieszyć się z drobiazgów, a to ważna umiejętność. Doceń to, że idziesz na spacer, że oglądasz piękny film. Zacznij zauważać dobre znaki, które Cię otaczają. Na początku możesz zrobić sobie 30-dniowe wyzwanie polegające na zapisywaniu rzeczy, które danego dnia sprawiły Ci największą radość. Dzięki temu dowiesz się, co Cię uszczęśliwia.

Powtarzaj sytuacje, w których jesteś radosny

Zastanów się, jak często robisz rzeczy, które sprawiają Ci satysfakcję? Czasami wystarczy pójść na długi, zimowy spacer lub wypić ulubioną kawę. Staraj się jak najczęściej powtarzać okoliczności, w których czujesz się spełniony. Pielęgnuj dobre nawyki i unikaj tych złych.

Ciesz się z sukcesów bliskich

Czerpanie radości wyłącznie z własnych sukcesów jest trochę ograniczające. Zastanów się, jak się czujesz, gdy widzisz, że inni osiągnęli swój cel i cieszą się życiem? Czujesz zazdrość, czy raczej radość i podekscytowanie? Zacznij powoli uczyć się dzielić pozytywne emocje z innymi. Niech Twoi przyjaciele będą dla Ciebie źródłem inspiracji, a nie powodem do zazdrości. Nie porównuj się z innymi!

Zastanów się, czy naprawdę jest się czym martwić

Czy problem, którym aktualnie się przejmujesz, wymaga aż takiego zaangażowania? A może już kiedyś byłeś w podobnej sytuacji i wszystko dobrze się skończyło? Staraj się nie wyciągać pochopnych wniosków, które powodują stres i niepotrzebne zamartwianie się. Bierz pod uwagę wszystkie okoliczności. Czasami, gdy spojrzysz na daną sprawę z boku, obiektywnie, okazuje się, że nie jest ona tak straszna, jak się wcześniej wydawało.

Wywołuj pozytywne emocje u innych ludzi

Lubisz kupować prezenty innym? Według naukowców, obdarowywanie prezentami sprawia, że lepiej postrzegamy samych siebie. Zastanów się, w jaki sposób możesz sprawić radość osobom z Twojego otoczenia. Gdy Twoi bliscy są szczęśliwi, Tobie również łatwiej czuć radość. Przebywanie wśród spełnionych, pozytywnych ludzi działa kojąco,  a dobre emocje są zaraźliwe.