Oceń
Gry komputerowe mają wpływ na organizm: zwłaszcza w przypadku rozwijających się dzieci. O ile umiarkowana ilość czasu spędzonego na graniu nie jest niczym szkodliwym, problem pojawia się, gdy dziecko się uzależnia. Gry zaprojektowane są w taki sposób, by użytkownik wykazał jak największe zaangażowanie. Granica jest bardzo cienka, dlatego rodzice powinni kontrolować czas przed komputerem. Badacze z Korei sprawdzili, jakie gry są najbardziej destrukcyjne dla osobowości nastolatków.
Gry komputerowe w nadmiarze mają związek z częstym przeżywaniem silnych emocji. To również relacje z graczami, które często stają się tak samo ważne, jak kontakty z innymi w realnym świecie. Wirtualna rzeczywistość może prowadzić do pewnych zmian osobowości. Na rynku dostępne są różne gatunki gier, każdy z nich ma swoją grupę odbiorców. Koreańscy naukowcy sprawdzili, jaka jest zależność między konkretnymi grami a zachowaniem użytkowników. W eksperymencie wzięły udział 93 osoby, które grały ok. 2 godziny dziennie.
Wybór gry może zmienić pewne cechy u dziecka
Jak przekonują badacze, u graczy strategicznych gier czasu rzeczywistego (RTS) oraz strzelanek (FPS) zaobserwowano wyższy poziom tolerancji i wycofania niż w przypadku graczy gier fabularnych (RPG), wyścigów oraz gier zręcznościowych. Konkretne gatunki gier wpływają na takie cechy osobowości, jak:
- samoocena (u graczy gier zręcznościowych jest bardzo niska)
- sumienność (najgorzej wpływają na nią wyścigówki)
- empatia (najniższy poziom zaobserwowano u graczy gier RPG)
- poczucie wspólnoty, przynależności (największe problemy odnotowano u osób grających w gry RTS)
Źródło: Geraldi William Dewanto, Sri Tiatri, Attitude Towards Video Game Genre and Five-Trait Personality, DOI:10.2991/assehr.k.210805.147; badanienalogow.pl
Oceń artykuł