Dlaczego zasypiasz podczas filmu i jak to zmienić? Mamy rozwiązanie

13.01.2023
Aktualizacja: 13.01.2023 10:53

Każdemu z nas od czasu do czasu zdarza się zasnąć przy ulubionym serialu czy podczas weekendowego seansu filmowego. Co jeśli taka sytuacja ma miejsce za każdym razem? Co możesz zrobić, żeby wytrwać do końca filmu?

Dlaczego zasypiasz podczas filmu? Wyjaśniamy
fot. Shutterstock
  1. Oglądasz filmy w łóżku? To błąd!
  2. Co jeść podczas wieczornego seansu? Najlepsze przekąski

Seans filmowy, zarówno w kinie, jak i domowym zaciszu, to moment, w którym nareszcie możemy przestać myśleć o obowiązkach. Dlaczego, gdy tylko zaczynamy się relaksować, czujemy coraz większą senność?
Nagła potrzeba snu podczas oglądania filmu świadczy też po prostu o przemęczeniu. Oznacza, że organizm jest na tyle wyczerpany po całym dniu, że wybiera sen zamiast rozrywki i relaksu przed telewizorem. Dodatkowo, oglądanie serialu kojarzy nam się z zakończeniem obowiązków. To moment, na który często czekamy przez wiele godzin, a gdy w końcu mamy chwilę wolnego, nasz mózg uznaje, że pora się wyłączyć. Nie bez znaczenia jest też pozycja w jakiej oglądasz film i to, co jesz w trakcie. Im więcej tłustych, sycących przekąsek, tym mniejsze szanse na dotrwanie do końca filmu.

– Ciało ma taką reakcję relaksacyjną, która może wystąpić po zjedzeniu dużego posiłku. Powiedziałbym więc, aby wybrać coś mniejszego, czy to przekąskę, czy mały posiłek – tłumaczy Brittney Jones, psycholog.

Oglądasz filmy w łóżku? To błąd!

Wielu z nas wybiera łóżko do oglądania filmów. To miejsce, w którym śpimy i wypoczywamy, dlatego domowy seans warto zaplanować gdzie indziej. Jeżeli bardziej zależy Ci na filmie niż spaniu, lepiej usiąść nawet na krześle.

– Najpierw śpisz w tym łóżku, a potem oglądasz tam film? Twoje ciało jest trochę zdezorientowane tym, co powinno robić – wyjaśnia Aric Prather, profesor psychiatrii i nauk behawioralnych na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco

Filmy warto oglądać w dni, które są wolne od pracy, a nie wtedy, gdy jesteśmy wyczerpani.

Co jeść podczas wieczornego seansu? Najlepsze przekąski

Aby nie czuć się ociężale podczas domowego seansu, najlepiej postawić na niskokaloryczne przekąski: zwłaszcza, że sięgamy po nie przez cały film. Czym zastąpić tłuste chipsy? Oto kilka propozycji:

  • domowe chrupki z ciecierzycy
  • orzechy
  • domowe frytki warzywne
  • suszone owoce
  • surowe warzywa pokrojone w słupki z ulubionym sosem (papryka, marchewka, seler naciowy)
  • cykoria z kremowym serkiem
  • koreczki z pomidorków i sera feta
  • ciemna czekolada

Pamiętajmy jednak, że jeśli oglądamy film późno, warto skończyć jedzenie dwie godziny przed pójściem spać. Najważniejsze, by w wieczornym podjadaniu zachować rozsądek. Ważne: podczas domowego seansu lepiej zrezygnować z alkoholu, który bardzo szybko odbiera nam siły.

Ostatecznie… najważniejsze w odpoczynku jest słuchanie potrzeb organizmu. Jeśli danego dnia czujesz, że po prostu musisz się wyspać, nie oglądaj filmu na siłę (i tak niewiele z niego zapamiętasz).

Źródło: wired.com; A. Rufus, “Why Do Women Always Fall Asleep During Movies?”, askmen.com [dostęp 13.01.2023]