Czas dla siebie wpływa na relacje z innymi. Liczy się to, jak go wykorzystasz

15.01.2023
Aktualizacja: 15.01.2023 10:08

Żeby dobrze funkcjonować, musimy spędzić czasem chwilę… ze sobą! Tylko taki moment pozwala nam usłyszeć własne potrzeby i pragnienia. I choć coraz trudniej nam znaleźć czas dla siebie, warto to robić również z innego powodu: troska o samego siebie to najlepszy sposób, by zadbać o relacje z bliskimi. Właśnie potwierdzili to amerykańscy naukowcy.

Tak czas dla siebie wpływa na relacje z innymi. Badanie
fot. Shutterstock

Chociaż wiemy, że czas spędzony w pojedynkę jest wartościowy, zdarza się, że nie mamy do tego okazji tygodniami. Obowiązki zawodowe, domowe, a do tego jeszcze spełnianie potrzeb innych: w tym wszystkim trudno myśleć o sobie. Tymczasem czas dla siebie jest nam naprawdę potrzebny, by mieć energię do działania. To nie egoistyczny wymysł, a najlepszy sposób, by zadbać o równowagę, nie tylko swoją, ale i w kontaktach z innymi.

Naukowcy z Uniwersytetu w Buffalo odkryli, że jest jedno “ale”. Aby czas wolny pomagał nam w kontaktach z otoczeniem, powinniśmy dobrze go wykorzystać. Takie wnioski płyną z obserwacji 411. osób w wieku 18-26 lat, które przez jakiś czas wypełniały raporty dotyczące ilośc czasu, jaki spędzały samotnie. Uczestnicy badania opisywali również, jak czuli się, gdy w końcu spotkali się z innymi ludźmi. To pozwoliło określić wpływ czasu spędzanego w odizolowaniu na interakcje społeczne.

–  Odkryliśmy, że ludzie, którzy szukają samotności ze strachu lub niechęci do interakcji społecznych, doświadczają zwiększonego niepokoju podczas interakcji z innymi w dni, kiedy mają więcej czasu dla siebie niż zwykle. Sądzimy, że dzieje się tak, ponieważ takie osoby nie wykorzystują swojego czasu w samotności w sposób regenerujący  – powiedziała autorka badań, Hope White, absolwentka wydziału psychologii.

Jak dobrze wykorzystać czas dla siebie?

Po pierwsze, wolnego czasu nie może być zbyt dużo: w pewnym momencie odpoczynek przestaje być bowiem efektywny i zaczyna nas nudzić. Poza tym, powinniśmy obserwować, jak nasze samodzielne zajęcia wpływają na późniejsze spotkania z innymi. Jeśli po dniu spędzonym w osamotnieniu, czujemy się zmęczeni, możliwe, że przeznaczamy czas na zajęcia, które pogłębiają stres. Jak efektywnie wypoczywać? Tego również trzeba się nauczyć.

Staraj się dbać o spontaniczność. To, że zawsze odpoczywasz przy filmie nie oznacza, że nie możesz tego zmienić. Wyjdź na samotny spacer czy do kawiarni. Spędzaj dużo “swojego” czasu na świeżym powietrzu. Jeżeli mimo starań cały czas myślisz o obowiązkach i wypoczynek Ci nie wychodzi, zacznij planować wolne dni. Pamiętaj, że aby odpoczynek był efektywny, nie musi być aktywny. Jeśli czujesz, że potrzebujesz dnia spędzonego na kanapie, bo przez cały tydzień załatwiałeś różne sprawy, pozwól sobie na to.

Jedno jest pewne: im jesteśmy szczęśliwsi, tym lepiej wychodzi nam kontakt z drugim człowiekiem