Oceń
Po alkoholu zachowujemy się inaczej: to pewne. Alkohol sprawia, że jesteśmy odważni, szczerzy. Ale to też depresant, który nasila też negatywne uczucia, takie jak smutek i przygnębienie. U niektórych alkohol wywołuje wręcz agresję. Złe zachowania po alkoholu zdarza nam się usprawiedliwiać. Mówimy, że dana osoba nie wiedziała, co robi. Czy na pewno tak jest?
Jesteś tym samym człowiekiem, bez względu na to, ile wypijesz
Dwa lata temu naukowcy z University of Bradford sprawdzili, czy alkohol wpływa na nasze standardy moralne. W tym celu podawali uczestnikom eksperymentu kieliszki wódki, a następnie mierzyli ich poziom empatii i sprawdzali, jakich decyzji dokonaliby pod wpływem alkoholu. Skorzystano z obrazów przedstawiających różne sytuacje związane z dylematami moralnymi: badani mieli dokonać wyboru.
– Wychodzi na to, że choć konsumpcja alkoholu ma wpływ na naszą empatię czy zrozumienie cudzych emocji, to jednak nie zmienia naszych moralnych standardów ani sposobu rozróżniania dobra od zła. Po większej ilości wódki ludzie zaczęli reagować nieodpowiednio. Pozytywnie oceniali smutne twarze, a wesołe oceniali negatywnie. Im bardziej byli pijani, tym bardziej zaburzona była ich empatia. Wypicie kilku drinków osłabiało umiejętność zrozumienia i współodczuwania. – wyjaśnia psycholożka Kathryn Francis.
Naukowcy zaobserwowali, że o ile stopień nietrzeźwości zmienia poziom naszej empatii, nie ma większego wpływu na decyzje. Jedyne, co możemy zauważyć, to to, że mniej rozumiemy potrzeby i uczucia osób, które bawią się z nami. To dlatego podczas imprezy zdarzają się kłótnie i nieporozumienia.
– Jesteś tą samą osobą po tym jak wypijesz, twoje poczucie moralności pozostaje niezmienione – tłumaczą autorzy.
Oznacza to, że wszelkie tłumaczenia związane z nieodpowiednim zachowaniem po spożyciu alkoholu należy traktować z przymrużeniem oka. Nie możemy winić alkoholu za swoje niemoralne decyzje.
Źródło: K. Francis, Alcohol really is no excuse for bad behaviour—research reveals you're still thesame person after a drink, The Conversation [dostęp online 19.01.2023]
Oceń artykuł