Zamknij

Brytyjczycy wybrali wyrażenie roku. “Tryb goblina” może dotyczyć też Ciebie

07.12.2022 12:24

W Wielkiej Brytanii wybrano słowo 2022 roku. “Goblin mode”, czyli tryb goblina, to stan, który dotyka wiele osób na całym świecie. Na czym dokładnie polega?

Słowo roku wybrane. Co oznacza "tryb goblina"?
fot. Shutterstock

Jak podaje BBC, wydawca angielskiego słownika Oxford English Dictionary ogłosił zwycięzcę tegorocznego plebiscytu “Word of the Year”, który organizowany jest co roku. Celem jest znalezienie słowa, które było najpopularniejsze w ostatnich 12. miesiącach. Tym razem słowa są dwa, bo chodzi o wyrażenie “tryb goblina”. Tegoroczna edycja różniła się od poprzednich: zamiast redaktorów zagłosowały osoby “z zewnątrz”. Określenie zostało wybrane przez 93 proc. głosujących.

– Mieliśmy nadzieję, że społeczeństwo będzie zadowolone z bycia włączonym w proces, ale ten poziom zaangażowania w kampanię zaskoczył nas całkowicie. Siła reakcji podkreśla, jak ważne jest nasze słownictwo dla zrozumienia tego, kim jesteśmy i przetworzenia tego, co dzieje się w otaczającym nas świecie – przekazał Casper Grathwohl, prezes OxfordLanguages w komunikacie prasowym.

Sprawdź, czy nie stałeś się goblinem

Jak wyjaśniają redaktorzy oxfordzkiego słownika, tryb goblina to inaczej „zachowanie, w którym odrzuca się normy społeczne czy oczekiwanie innych, by bez skrupułów pobłażać sobie, pozwalając sobie przy tym na lenistwo, niechlujność czy chciwość. Jednym słowem, tryb goblina to myślenie wyłącznie o swoich pragnieniach, wybieranie lenistwa, by uciec przed codziennymi obowiązkami i rutyną. Po raz pierwszy określenie to pojawiło się na Twitterze w 2009 roku, jednak dopiero teraz zyskało taką popularność.

Niestety, do funkcjonowania w trybie goblina przyzwyczaiły nas ograniczenia pandemiczne i obowiązkowa kwarantanna oraz zakazy. Nawet gdy zniesiono restrykcje, nie wszyscy mieli ochotę wracać do dawnych norm, w tym pracy w biurze czy spotkań ze znajomymi. Ostatnie wydarzenia były dla wielu z nas doskonałą wymówką, by spędzać dzień na kanapie.
Najważniejszym słowem minionego roku zostało określenie vax, czyli skrót od vaccine (szczepionka). Użycie tego słowa wzrosło w ostatnich dwóch latach w związku ze szczepionkami na COVID-19.