Zamknij

Żałoba po zwierzaku: istnieje czy nie? Rozstrzyga psycholog

30.10.2022
Aktualizacja: 30.10.2022 18:00

Gdy odchodzi człowiek, świat płacze razem z nami. Gdy żegnamy ukochanego zwierzaka, zapada cisza. Czy strata zwierzęcia może boleć jak śmierć człowieka?

Żałoba po zwierzaku
fot. Shutterstock

Dwukrotnie żegnałam ukochane zwierzę. Pierwszy pies, Konar, odszedł nagle, gdy byłam jeszcze nastolatką. Przez dwa dni snułam się w czarnej bluzie z kapturem na "zielonej szkole", słuchając rzewnych ballad na walkmanie, co stało się pożywką do żartów dla koleżanek. Drugi pies, Brus, odszedł, gdy miałam półroczne niemowlę. To nie był dobry czas na żałobę. Choć czy po stracie zwierzęcia w ogóle można mówić o żałobie? Czy wypada?

Bolesna strata pupila

"Od roku jestem w żałobie - bezceremonialnie przyznała Dorota Wellman w 2017 roku po stracie ukochanego psa Barry'ego. - Znajomi ciągle mówią: weź następnego, tyle jest fajnych piesków w schroniskach, kolega proponuje szczeniaka. A ja nie mogę. Nie da się zamienić jednej miłości na drugą" - pisała dziennikarka w felietonie dla "Wysokich Obcasów". Gdy owczarek się zestarzał, leków przedłużających życie szukała nawet w Japonii.

Emocji po stracie ukochanego psa nie ukrywał też aktor Leszek Stanek. Sympatyczny kundelek Vader o charakterystycznym uzębieniu podbił serca internautów. "Ludzie, którzy nie mieli nigdy serca dla zwierząt, nie zrozumieją bólu, jaki towarzyszy mi po stracie największego przyjaciela" - napisał artysta na Instagramie.

Bolesne rozstanie lata temu przeżyła Agnieszka Fitkau-Perepeczko. "Ból, jaki może zrobić człowiekowi umierające zwierzę, nie jest porównywalny właściwie z niczym. Do dziś nie jestem w stanie przekroczyć bramy schroniska" - mówiła aktorka "Newserii" w 2019 roku, choć od straty pupila minęły wówczas... 23 lata. Artystka zaskoczyła też wyznaniem, że prochy zwierzęcia wciąż trzyma w domu, a nawet z nim rozmawia.

Cierpienie nie omija miłośników kotów. "Dziękuję, że byłeś, kiedy było mi źle i kiedy byłam szczęśliwa, że dzieliłeś ze mną wszystkie troski, smutki i radości..." - napisała Agnieszka Włodarczyk na Instagramie po stracie ukochanego kota Bronka. Z kolei Anna Mucha po tragicznej śmierci kota Vincenta podobno odwołała urlop. "Miała już spakowane walizki" - zdradziła "Faktowi" znajoma aktorki.

To jak z tą żałobą po stracie zwierzęcia: jest czy jej nie ma?

Żałoba po wieprzu

Najdalej w rozważaniach na temat żałoby po zwierzaku posunął się krytyk literacki Tomasz Raczek. W podcaście Łukasza Knapa wprost porównał emocje, jakie towarzyszą mu po stracie ukochanego psa Dropsa do emocji, jakie towarzyszyły mu po śmierci ojca. "Mówi się czasem o żałobie. I jeśli używa się słowa żałoba po odejściu psa czy kota, to jest wiele osób, które uznają to za niestosowne. Że żałoba może być po człowieku. Otóż ja mówię: nieprawda. Ta żałoba po człowieku i po psie może wyglądać tak samo. Nie dość tego, ona może trwać tak samo długo" - przekonywał Raczek.

Czy żałobę po stracie zwierzęcia można przeżywać tak jak po śmierci człowieka? Zapytaliśmy psychologa dr Magdalenę Nowicką z Uniwersytetu SWPS.

"Wspieram osoby w różnych kryzysach psychicznych. Widzę, jak cierpią po stracie ukochanego zwierzaka. Oczywiście ta żałoba przebiega inaczej, bo zwierzę nie jest tak mocno zaangażowane we wszystkie obszary naszego życia jak człowiek. Jest to głównie obszar domu, czasu wolnego. Powstaje pustka związana z poświęcaniem czasu zwierzakowi, dbania o niego. Na poziomie emocji żałoba może być dokładnie taka sama. Relacje z ludźmi bywają różne, ze zwierzętami są proste. Problemem jest brak społecznego przyzwolenia na przeżywanie emocji" - twierdzi ekspertka.

Kwestię społecznego przyzwolenia na przeżywanie emocji z wrodzonym wdziękiem zignorował George Clooney. "Stanowił wielką część mojego życia" - przyznał smutno aktor po śmierci Maksa, ukochanego... wieprza.

loader