Obserwuj w Google News

Vabbing: niebezpieczny trend na TikToku. "Grozi infekcją intymną"

2 min. czytania
16.08.2022 13:06
Zareaguj Reakcja

Lekarze ostrzegają przed niebezpiecznym trendem na TikToku. Kobiety używają wydzieliny z pochwy jako "naturalnych perfum". Twierdzą, że tego typu naturalne feromony przyciągają mężczyzn. Eksperci biją na alarm: takie zachowanie jest groźne dla zdrowia.

Vabbing
fot. Shutterstock

Nowy trend rozpowszechniony za pomocą TikToka nosi nazwę "Vabbing" (połączenie angielskich słów "vagina" czyli pochwa oraz "dabbing" czyli zbierać) i polega na pobraniu ręką wydzieliny z pochwy i rozprowadzeniu jej za uszami i na szyi (w tych miejscach, gdzie aplikuje się perfumy), by "zwiększyć szansę na przyciągnięcie mężczyzn przez roztaczanie naturalnych feromonów" - tłumaczą zwolennicy takiego działania.

"Vabbing" został wymyślony w 2019 roku przez ekspertkę seksualną i autorkę Shan Boodram, która twierdziła, że używa tej metody do przyciągania mężczyzn od ponad dekady. "Jestem przekonana, że za każdym razem, gdy tego używam, czuję się jak zaczarowana bogini" – napisała w swojej książce "Gra pożądania". Trend został spopularyzowany przez amerykańską Tiktokkerkę Mandy Lee, której oryginalny film zebrał 1,5 miliona wyświetleń. 

"Vabbing" może być niebezpieczny dla zdrowia

Dr Paraskevi Dimitriadi, ginekolog z Londynu, powiedział w rozmowie z "MailOnline", że "Vabbing"może prowadzić do problemów z płodnością, ponieważ bakterie na palcach kobiet mogą prowadzić do zapalenia narządów miednicy mniejszej. Może to skutkować nawet bliznowaceniem jajowodów, co utrudnia dotarcie zapłodnionych jajeczek do macicy. Na brudnych dłoniach można też przenieść bakterie i grzyby, które mogą być przyczyną infekcji pochwy.

- Jeśli masz bakteryjne zapalenie pochwy lub grzybicę, wydzielina może mieć nieprzyjemny zapach i nie pomoże ci przyciągnąć partnera - stwierdził ginekolog.

Naturalne feromony, produkowane przez zwierzęta i rośliny, wydzielane są na zewnątrz organizmu i służą do komunikacji, przywabiania osobników płci przeciwnej lub do zwalczania konkurencji. Występowanie feromonów u ludzi jak dotąd nie zostało w pełni potwierdzone, choć istnieją pierwsze doniesienia o istnieniu tego rodzaju związków. 

- Wszyscy mamy receptory feromonowe, które pomagają nam przyciągnąć naszych partnerów seksualnych, jednak ta praktyka wabików jest całkowicie medycznie niepotrzebna. Wydzielamy te same feromony w gruczołach naszego ciała. W naszym pocie mamy feromony. Wydzielamy też feromony z moczem i nie nakładamy tego na nasze ciała. Nie ma absolutnie żadnej potrzeby wykorzystywania wydzieliny z pochwy na inne części ciała, aby przyciągnąć partnera - tłumaczy ginekolog.

Źródło: dailymail.co.uk