Zamknij

Przepis na szczęście wg naukowców. Co musisz zrobić?

Aleksandra Supryn
24.03.2016 12:20

Szczęście to pojęcie względne. Nie ma jednej złotej rady, która sprawi, że Twoje życie nagle nabierze sensu. Jedni dobrze czują się w samotności, inni w dużej grupie ludzi. Jednych cieszy stawienie sobie w pracy poprzeczki bardzo wysoko, innych mało wymagająca praca od 8 do 16.

Szczęście to coś co można wypracować. Sprawdź, co musisz zrobić

Jest jednak kilka małych rzeczy, które możesz zrobić, aby poczuć się lepiej. Co więcej, wszystkie zostały uwodnione naukowo.

Wiesz, co powinieneś zrobić, aby być szczęśliwszym?

Wyłącz telewizor

Badanie opublikowane w magazynie „Social Indicators Researchudowodniło, że osoby, które oglądają dużo telewizji, są mniej szczęśliwe niż te, które nie mają takiego zwyczaju.

Socjolog z Uniwersytetu w Maryland – John Robinson – znalazł dwie grupy ludzi. Jedni twierdzili, że są nieszczęśliwi, drudzy, że są szczęśliwi. Następnie dokładnie obserwował ich codzienne czynności. Ostatecznie okazało się, że ci szczęśliwi, w przeciwieństwie do drugiej grupy badanych, bardzo rzadko oglądali telewizję.

Wniosek był więc prosty – jeśli chcesz być szczęśliwszy, wyłącz telewizor.

Znajdź czas

Inne badanie, tym razem przeprowadzone na uniwersytecie w Kolumbii Brytyjskiej, udowodniło, że ludzie którym da się wybór „czas czy pieniądze?”, wybierają czas.

Można więc zakładać, że przepis na szczęście to posiadanie dużej ilości wolnego czasu, który można spędzać z ludźmi, których kochamy lub na robieniu czegoś, co sprawia nam przyjemność. Nawet kosztem bardzo dostatniego życia.

Jedz jogurt

Naukowcy wpadli też kiedyś na pomysł, żeby sprawdzić czy jogurt może poprawić nam humor. Okazało się, że tak!

Co trzeba jeść? Odtłuszczony jogurt waniliowy. Badania pokazały, że znacznie podnosił poziom szczęścia badanych.

Zaplanuj wakacje

Nie chodzi o to, że odpoczywając, stajesz się bardziej szczęśliwy. Badacze udowodnili, że podczas planowania wakacji poziom szczęścia znacznie się podnosi.

Specjaliści łączą to z okresem oczekiwania na coś bardzo przyjemnego. Spędzamy wtedy każdą chwilę na myśleniu, że niedługo wszystko będzie idealne, a my odpoczniemy. Nic więc dziwnego, że na naszej twarzy pojawia się uśmiech.   

Otaczaj się szczęśliwymi ludźmi

Według brytyjskiego badania szczęście jest zaraźliwe. Mając wokół siebie osoby, które są pozytywnie nastawione do życia, sami zaczynamy częściej patrzeć przez różowe okulary.

Nie znaczy to jednak oczywiście, że powinniśmy natychmiast pozbyć się ze swojego życia wszystkich ponuraków. Wręcz przeciwnie, bądźmy z nimi jak najczęściej i próbujmy zachowywać się w ich towarzystwie bardzo optymistycznie – być może wpłyniemy na nich i zmienimy trochę ich podejście do życia?

Natura daje szczęście

Kolor zielony sprawia, że stajemy się o wiele bardziej zrelaksowani, a więc i szczęśliwsi. Warto więc raz na jakiś czas wyrwać się z miasta i pojechać w miejsce, gdzie jest dużo zieleni.

Jeśli nie masz na to czasu, to otaczaj się zielonymi przedmiotami – ustaw sobie na pulpicie tapetę i postaw na biurku kilka zielonych roślinek.

Trochę kultury

W jednym z magazynów branżowych o zdrowiu publicznym opublikowano badania, które sugerują, że osoby, które mają kontakt z kulturą, są znacznie szczęśliwsze.

Wizyta w muzeum, galerii sztuki albo teatrze daje poczucie satysfakcji i większej pewności siebie.

___

ZdrowoBardzo / AS