Zamknij

Już w weekend stresujesz się na myśl o pracy? To może być syndrom poniedziałku

11.12.2020 19:35

Jeśli już w niedzielny poranek odczuwasz stres, myśląc o obowiązkach firmowych, być może dopadł cię syndrom poniedziałku, czyli lęk przed nachodzącym tygodniem w pracy. Jak sobie z nim radzić? Sprawdź!

smutny mężczyzna
fot. Shutterstock

Cały tydzień czekasz na weekend. Cieszysz się, że odpoczniesz i w końcu poświęcisz czas najbliższym. Niestety, już w niedzielny poranek zaczynasz się stresować na myśl o nadchodzącym tygodniu w pracy. Brzmi znajomo? Jeśli tak, możesz cierpieć na syndrom poniedziałku.

Syndrom poniedziałku - co to jest

Syndrom poniedziałku, niedzielna nerwica czy syndrom niedzielnego popołudnia to nic innego jak lęk przed obowiązkami, które czekają na nas w pracy. Już w niedzielny poranek stresujemy się, czy podołamy zadaniom, zdążymy oddać raport i jak potraktuje nas szef. W rezultacie nie odpoczywamy, bo myślami jesteśmy w pracy. Pojawia się frustracja i zniechęcenie. Skąd się biorą?

Syndrom poniedziałku - przyczyny

Powracający strach przed powrotem do firmy może być spowodowany wieloma czynnikami. Najczęstszymi przyczynami poniedziałkowej fobii jest:

 • przepracowanie i brak czasu na relaks,
 • złe rozplanowanie obowiązków,
 • stresująca atmosfera w pracy i kiepskie relacje między współpracownikami,
 • wypalenie zawodowe.

Niektórzy przeżywają koszmar, ponieważ nie dopięli piątkowych projektów na ostatni guzik. Inni rozpamiętują niepowodzenia z ostatniego tygodnia, bojąc się, że sytuacja się powtórzy. Są tacy, którzy boją się reakcji apodyktycznego przełożonego. Jeśli tkwisz w pracy, której nie lubisz i dopadło cię wypalenie zawodowe, nawet wspaniała organizacja pracy nie pomoże nie odczuwać dyskomfortu przed pójściem do biura.

Zobacz takżeDepresja maskowana ma nietypowe objawy. Pod jakimi maskami się skrywa?

Syndrom poniedziałku - objawy

Poniedziałkowej nerwicy towarzyszy stres oraz wiele objawów fizycznych takich jak:

 • problemy ze snem (bezsenność)
 • ból głowy
 • ból pleców
 • przyspieszone oddychanie,
 • pocące się dłonie
 • biegunka
 • wzrost ciśnienia tętniczego
 • uczucie guli w gardle
 • suchość w jamie ustnej.

Syndrom poniedziałku - jak sobie radzić?

Pomyśl o poniedziałku już w piątek

Jeśli masz możliwość rozplanowania swojej pracy, postaraj się, by pierwsze czynności, które wpiszesz do kalendarza na poniedziałek, nie były zbyt stresujące. Może spotkania z klientami da się przełożyć na inne dni w tygodniu, a ty możesz zacząć dzień od odpisywania na maile?

Zadbaj o odpoczynek w weekend

Zatroszcz się o swoją strefę komfortu! Nie przenoś pracy do domu. Nie odbieraj maili, nie otwieraj służbowej poczty. Najlepiej w ogóle zrezygnuj z używania urządzeń elektronicznych. Nawet jedna czynność związana z obowiązkami firmowymi wykonana w sobotę czy niedzielę wyprowadzi cię z równowagi. Weekend ma być czasem na naładowanie baterii - odpoczynek i ulubione aktywności z rodziną i przyjaciółmi. Pomocna może okazać się także muzyka relaksacyjna, która odpręża i poprawia nastrój.

Ulubione aktywności w tygodniu

Spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie, co cię nakręca i napędza do działania. Spacer, rower, siłownia, joga, spotkania z kolegami? Być może część z tych aktywności wykonujesz tylko w weekend, dlatego tak ciężko ci na myśl, że w końcu nadejdzie znienawidzony poniedziałek. Naucz się odpoczywać i dozować sobie przyjemności w ciągu tygodnia, a łatwiej ci będzie się zmierzyć z syndromem poniedziałku.

Poniedziałkowy rozruch

Odczuwasz syndrom poniedziałku, więc wstajesz z łóżka w ostatniej chwili? To błąd! Tego dnia wstań wcześniej i poświęć trochę więcej czasu na przygotowanie się do pracy. Może siłownia albo basen? Koniecznie zjedz śniadanie. Wypracuj kilka porannych nawyków, które ułatwią wejście w tryb pracy.

Wysypiaj się!

Chcesz przedłużyć niedzielę, dlatego późno kładziesz się spać? Niestety, to zwykle daje odwrotny skutek. Może to zabrzmi jak banał, ale sen jest bardzo ważny dla naszego samopoczucia. Wyspany, będziesz mieć więcej energii, by stawić czoła poniedziałkowym wyzwaniom!

Porozmawiaj z przełożonym albo zmień pracę

Jeśli powyższe rady nie skutkują, a ty wciąż przeżywasz niedzielną nerwicę, zastanów się, czy przyczyną złego samopoczucia nie jest twoja praca. Jeśli źle się w niej czujesz, reagujesz silnym lękiem i niechęcią, może to znak, że twoje granice zostały przekroczone. Bądź asertywny! Jeśli to możliwe, postaraj się porozmawiać się o problemie z szefem. Jeśli twoje prośby nie skutkują, zastanów się, czy nie zmienić pracy.

Spotkaj się ze specjalistą

Czasem samoświadomość nie wystarczy. Jeśli nie możesz sobie poradzić z lękiem przed nadchodzącym tygodniem w pracy, skontaktuj się z psychologiem lub psychoterapeutą, który pomoże wypracować różne metody radzenia sobie z tym problemem.

Syndrom poniedziałku to zjawisko, które dotyka wiele osób. Przez nie właśnie nie mogą w pełni cieszyć się czasem wolnym, który powinni spędzić wyłącznie na relaksie i odpoczynku. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, żeby poradzić sobie z syndromem poniedziałku. Są one skuteczne i przynoszą wyraźną ulgę. Jeżeli jednak i one zawiodą, pomyślcie o tym, czy nie zmienić pracy. Nie chodzi przecież o to, żeby tkwić w miejscu, które wywołuje u nas same nerwy, a w ogóle nas nie cieszy. Czasami jedynie ta metoda pozwala nam pożegnać się z tym syndromem.

loader