Zamknij

Syndrom oszusta. Sprawdź, czy Ciebie też dotyczy ten problem

21.12.2018
Aktualizacja: 16.11.2020 21:37

Michelle Obama zdradziła, że od lat zmaga się z tzw. syndromem oszusta. Jej wyznanie pomogło wielu kobietom, które zaczęły dzielić się w sieci swoimi przemyśleniami. Sprawdź, czy i Ciebie dotyczy ten problem.

Syndrom oszusta to ekstremalnie zaniżona samoocena
fot. Shutterstock

Jeśli myślisz, że nie masz odpowiednich kompetencji do pełnienia danej funkcji, Twoja pozycja zawodowa wynika ze szczęśliwego zbiegu okoliczności, a Twój sekret zaraz się wyda, to cierpisz na tzw. syndrom oszusta. Ta popularna przypadłość, przynajmniej raz w życiu, dotyka nawet 70 proc. społeczeństwa.

Demony z przeszłości

Na spotkaniu autorskim zorganizowanym z okazji promocji autobiografii Becoming Michelle Obama wyznała, że od lat zmaga się z syndromem oszusta – zaniżonej oceny swoich umiejętności. Przez to, że jej mąż był prezydentem, miała wrażenie, że jej sytuacja zawodowa wynika tylko i wyłącznie z wysokiej pozycji męża.

Przed wejściem do gabinetu królowej Elżbiety II kompletnie spanikowała. Utknęła przed drzwiami, w nieskończoność powtarzając sobie w głowie kolejne punkty protokołu dyplomatycznego. Wtem rozległ się zniecierpliwiony głos królowej: Po prostu wejdź!

Ta sytuacja doskonale oddaje sytuację osoby zmagającej się z syndromem oszusta i niepotrzebnie wysoką rangę, jaką nadaje swoim wątpliwościom. Michelle Obama na spotkaniach organizowanych w żeńskich szkołach poleca zacząć od wyrzucenia z głowy demonów z przeszłości. – Pytanie, czy jestem wystarczająco dobra nas prześladuje, ponieważ towarzyszy nam od dzieciństwa – tłumaczy Obama młodym kobietom.

Ważna informacja

Syndrom oszusta

Jeśli myślisz, że nie masz odpowiednich kompetencji do pełnienia danej funkcji, Twoja pozycja zawodowa wynika ze szczęśliwego zbiegu okoliczności, a Twój sekret zaraz się wyda, to cierpisz na tzw. syndrom oszusta.

Jak podnieść samoocenę

Dr Valerie Young, autorka książki The Secret Thoughts of Successful Women, podzieliła syndrom oszusta na pięć typów:

  • Perfekcjonistka – stawia sobie wygórowane cele, a gdy nie uda jej się ich osiągnąć, doświadcza poważnych wątpliwości co do swoich umiejętności;
  • Superwoman – przeciąża się pracą, żeby zatuszować swoją niepewność;
  • Naturalny Geniusz – ocenia swoje umiejętności w oparciu o łatwość i szybkość, a nie ciężką pracę; jeśli potrzebuje czasu, żeby opanować jakąś umiejętność, czuje wstyd;
  • Solistka – czuje się chora prosząc o pomoc;
  • Ekspertka – obsesyjnie sprawdza swoją wiedzę, czuje się źle, jeśli nie potrafi odpowiedzieć na zadane pytanie.

Z kolei Kate Atkin, która pisze doktorat na temat syndromu oszusta, podpowiada, jak walczyć z tą przypadłością:

  • Mów o swoich wątpliwościach. Szybko zauważysz, że nie jesteś jedyna.
  • Doceń swój sukces. Nie wynika on jedynie ze szczęścia i ciężkiej pracy, ale także z twoich indywidualnych predyspozycji i umiejętności.
  • Pamiętaj, że nikt nie jest doskonały.
  • Przestań się porównywać z innymi.

Michelle Obama na spotkaniach z młodymi kobietami dzieli się jeszcze jednym przemyśleniem ze swojego życia: Siedziałam prawdopodobnie przy każdym najpotężniejszym stole, jaki tylko możecie sobie wyobrazić, działałam w segmencie non-profit, w fundacjach, pracowałam w korporacjach, zasiadałam w zarządach korporacji, uczestniczyłam w szczytach przywódców państw: oni wcale nie są tacy mądrzy – zapewnia.

Więcej w temacie:

Źródło: bbc.com, themuse.com
-------------------------------- 
zdrowie.radiozet.pl/ka