Oceń
Jeśli myślisz, że nie masz odpowiednich kompetencji do pełnienia danej funkcji, Twoja pozycja zawodowa wynika ze szczęśliwego zbiegu okoliczności, a Twój sekret zaraz się wyda, to cierpisz na tzw. syndrom oszusta. Ta popularna przypadłość, przynajmniej raz w życiu, dotyka nawet 70 proc. społeczeństwa.
Demony z przeszłości
Na spotkaniu autorskim zorganizowanym z okazji promocji autobiografii Becoming Michelle Obama wyznała, że od lat zmaga się z syndromem oszusta – zaniżonej oceny swoich umiejętności. Przez to, że jej mąż był prezydentem, miała wrażenie, że jej sytuacja zawodowa wynika tylko i wyłącznie z wysokiej pozycji męża.
Przed wejściem do gabinetu królowej Elżbiety II kompletnie spanikowała. Utknęła przed drzwiami, w nieskończoność powtarzając sobie w głowie kolejne punkty protokołu dyplomatycznego. Wtem rozległ się zniecierpliwiony głos królowej: Po prostu wejdź!
Ta sytuacja doskonale oddaje sytuację osoby zmagającej się z syndromem oszusta i niepotrzebnie wysoką rangę, jaką nadaje swoim wątpliwościom. Michelle Obama na spotkaniach organizowanych w żeńskich szkołach poleca zacząć od wyrzucenia z głowy demonów z przeszłości. – Pytanie, czy jestem wystarczająco dobra nas prześladuje, ponieważ towarzyszy nam od dzieciństwa – tłumaczy Obama młodym kobietom.
Jak podnieść samoocenę
Dr Valerie Young, autorka książki The Secret Thoughts of Successful Women, podzieliła syndrom oszusta na pięć typów:
- Perfekcjonistka – stawia sobie wygórowane cele, a gdy nie uda jej się ich osiągnąć, doświadcza poważnych wątpliwości co do swoich umiejętności;
- Superwoman – przeciąża się pracą, żeby zatuszować swoją niepewność;
- Naturalny Geniusz – ocenia swoje umiejętności w oparciu o łatwość i szybkość, a nie ciężką pracę; jeśli potrzebuje czasu, żeby opanować jakąś umiejętność, czuje wstyd;
- Solistka – czuje się chora prosząc o pomoc;
- Ekspertka – obsesyjnie sprawdza swoją wiedzę, czuje się źle, jeśli nie potrafi odpowiedzieć na zadane pytanie.
Z kolei Kate Atkin, która pisze doktorat na temat syndromu oszusta, podpowiada, jak walczyć z tą przypadłością:
- Mów o swoich wątpliwościach. Szybko zauważysz, że nie jesteś jedyna.
- Doceń swój sukces. Nie wynika on jedynie ze szczęścia i ciężkiej pracy, ale także z twoich indywidualnych predyspozycji i umiejętności.
- Pamiętaj, że nikt nie jest doskonały.
- Przestań się porównywać z innymi.
Michelle Obama na spotkaniach z młodymi kobietami dzieli się jeszcze jednym przemyśleniem ze swojego życia: Siedziałam prawdopodobnie przy każdym najpotężniejszym stole, jaki tylko możecie sobie wyobrazić, działałam w segmencie non-profit, w fundacjach, pracowałam w korporacjach, zasiadałam w zarządach korporacji, uczestniczyłam w szczytach przywódców państw: oni wcale nie są tacy mądrzy – zapewnia.
Więcej w temacie:
- Pewność siebie to klucz do sukcesu. Poznaj 4 triki, które Ci pomogą
- Optymizm to stan umysłu, a nie cecha charakteru - po czym poznać optymistę?
- Lek na nieśmiałość? To mózg decyduje, czy jesteśmy towarzyscy
- Ustalono nowe typy osobowości! 4 kategorie, które najlepiej nas klasyfikują
Źródło: bbc.com, themuse.com
--------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ka
Oceń artykuł