Zamknij

Syndrom Miłego Faceta komplikuje życie. 14 cech, po których go rozpoznasz

19.10.2022
Aktualizacja: 19.10.2022 22:00

Każdy z nas z pewnością zna wielu miłych facetów: zawsze pomogą, wytłumaczą, zgłoszą się do zadania, którego nikt nie chce. Są wrażliwi na uczucia innych i rzadko, jeśli kiedykolwiek, się kłócą. Czy to coś złego? Nie, o ile nie jest to maska, pod którą kryją się poważniejsze problemy, które powodują, że mężczyzna cierpi.

Syndrom Miłego Faceta - na czym polega?
fot. Schutterstock
  1. Skąd się bierze Syndrom Miłego Faceta?
  2. Syndrom Miłego Faceta: 14 charakterystycznych cech
  3. Co można zrobić z Syndromem Miłego Faceta?

Najogólniej mówiąc, mili faceci tak naprawdę cierpią, bo zwykle nie robią i nie dostają tego, czego chcą od życia. Problemem jest to, że tak bardzo skupiają się na zadowalaniu innych, że sami już nie wiedzą, czego chcą. Brzmi znajomo, bo... na podobny syndrom cierpią też kobiety. Jednak w przypadku mężczyzn jest to szczególnie dokuczliwe – bo tradycyjne role wymagają od nich czego innego. Takim osobom, niezależnie od płci, niezwykle trudno jest się dobrze poczuć w życiu.

Skąd się bierze Syndrom Miłego Faceta?

Syndrom Miłego Faceta jest już dość dobrze zbadanym system mechanizmów i dysfunkcji męskich zachowań. System myślenia miłych facetów opiera się na nieprecyzyjnych, wewnętrznych przekonaniach z dzieciństwa – to wtedy tworzą się podwaliny pod to, w jaki sposób myśli o sobie dorosły człowiek i jak radzi sobie w świecie.

Jak to się dzieje? Dzieci, których potrzeby rodzice zaspokajają we właściwy i ciągły sposób, czują się ważne i wartościowe i takie przeświadczenie koduje się w ich mózgach na resztę życia. Jeśli tak się nie dzieje, w systemie przekonań dziecka koduje się, że nie zasługuje na miłość, że coś jest z nim nie w porządku. To właśnie sprawia, że w dorosłym życiu próbuje sobie to przekonanie jakoś kompensować.

Syndrom Miłego Faceta wynika z tego, że dorośli mężczyźni wciąż szukają dowartościowania i akceptacji, których nie dostali jako chłopcy. Jak pisze Marcin Wąsik w książce „Zintegrowana męskość”: „Efektem tych poszukiwań i próby zasłużenia na akceptację zawsze będzie utrata kontaktu ze swoim prawdziwym ja oraz rozwinięcie tzw. toksycznego wstydu, czyli przekonania, że u podstaw jestestwa jesteś wadliwy”. Autor uważa, że w dzisiejszych czasach nawet 85 proc. mężczyzn ma kłopot z różnymi cechami Miłego Faceta.

Syndrom Miłego Faceta: 14 charakterystycznych cech

Marcin Wąsik wymienia 14 cech Miłego Faceta (MF). Oczywiście, MF nie musi mieć wszystkich poniższych cech, ale zwykle ma większość z nich. Miły Facet najczęściej:

1. Wybiera „aktywności kojące”

Miły Facet spędza mnóstwo czasu przed telewizorem, przeglądając internet, strony pornograficzne, masturbując się, jedząc śmieciowe jedzenie, pijąc alkohol czy paląc trawkę – to tzw. aktywności kojące. Za ich pomocą MF radzi sobie ze swoimi lękami, unikając tego, co budzi w nim niepokój. Ponieważ MF chce wypaść perfekcyjnie, unika wszystkiego, co stanowi wyzwanie czy jest nowe, spędzając czas w swojej strefie

2. Łatwo ulega frustracji

Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy sprawy nie idą po myśli MF lub gdy pojawiają się nowe wyzwania. Tak bardzo boi się popełnić błąd, że nie angażuje się w żadne nowe aktywności.

3. Zadowala się połowicznym sukcesem

Miły Facet szuka akceptacji i próbuje robić wszystko dobrze, odnosząc tylko połowiczne sukcesy i nie wykorzystując w pełni swojego potencjału. Główną przyczyną jest lęk przed zrobieniem czegoś, czego MF się obawia.

4. Wraca do robienia tego, co nie działa

Trzy rzeczy, które MF robi najczęściej, a które nie działają, to: ciągłe szukanie akceptacji, potrzeba bycia we wszystkim dobrym oraz ukrywanie czegoś, co mu się nie udało.

5. Ma wiele sekretów

MF często ukrywa istotne aspekty swojego życia – ze strachu przed odrzuceniem. Boi się, że gdy ludzie dowiedzą się, jaki jest naprawdę, to natychmiast odwrócą się od niego. W ukrywanie prawdziwego siebie wkłada więc bardzo wiele wysiłku.

6. Unika kontaktu z ludźmi

Powodem unikania kontaktów z innymi jest to, że Miłemu Facetowi łatwiej jest nie podejmować wyzwań, które są nieodłączną częścią relacji międzyludzkich. Skłonność do izolowania się wynika też z tego, że MF najczęściej wyrastają w rodzinach, w których nie szanowano indywidualności i wykorzystywano się emocjonalnie, więc teraz dokładnie przed tym uciekają. Mają też skłonność do spotykania się (jeśli już to robią) z osobami, które ich zbyt dobrze nie traktują (bo to uczucie znają z dzieciństwa).

7. Ma kłopot z granicami

Nie tylko nie rozpoznaje granic stawianych przez innych, ale przede wszystkim sam nie umie ich stawiać. Właśnie dlatego często używa manipulacji. Konsekwencją braku umiejętności ustanowienia granic jest trudność w otwarciu się na innych i dopuszczenie ich do siebie – MF nie umie bowiem mówić „nie”, „przestań”, „nie rób tego” lub „oto, czego potrzebuję.”

8. Jest przesadnie samodzielny

Ma skłonność do robienia wszystkiego samemu. Łatwiej jest ukrywać potknięcia i pozostać w strefie niskich wymagań, kiedy nikt nie patrzy na ręce. MF nie potrafi też prosić o pomoc, ponieważ uważa, że to oznaka słabości. Myśli też, że osoby, które poprosi o pomoc, będą na niego złe.

9. Bardzo dużo myśli

Mnóstwo czasu spędza na rozmyślaniach i analizach: próbując zrozumieć różne sprawy, zdecydować, jak coś zrobić najlepiej, jak nie popełnić błędu, jak nie wypaść głupio, unikając ryzyka. Paradoksem jest to, że skupienie się na myśleniu tylko wzmacnia jego lęki, podczas gdy działanie by je uleczyło.

10. Separuje się od innych mężczyzn

Ma to zwykle swój początek w tym, że MF próbuje być inny niż jego ojciec (taki, jakim go zapamiętał z dzieciństwa). Chce nie mieć nic wspólnego z typem złych mężczyzn, o których słyszał w narzekaniach matki czy od innych kobiet. MF często stara się być inny od pozostałych mężczyzn, więc nie ma zbyt wielu męskich przyjaciół, czuje się wyizolowany i staje się też bardziej zależny od akceptacji kobiet.

11. Bardzo dużo prokrastynuje

Prokrastynacja, czyli przeciwieństwo działania, to bardzo powszechna cecha Miłego Faceta. Odkłada do ostatniej chwili zadania, które mógł zrobić wcześniej albo ich nie kończy. W codziennym życiu brakuje mi silnego zaangażowania, pasji. MF mówią, że nie wiedzą, co ich ekscytuje i nie wiedzą, jak odkryć swoją pasję.

12. Wchodzi w rolę ofiary

Często czuje się atakowany, zbyt osobiście bierze do siebie niektóre kwestie i wycofuje się emocjonalnie. Czuje się przygnębiony, jak ofiara, jest zamknięty w sobie.

13. Jest narcystyczny

To trochę paradoks, bo MF oczywiście chętnie skupia się na innych – pomaga, opiekuje się, daje z siebie więcej niż dostaje – ale tak naprawdę wszystko to dla siebie (zupełnie jak narcyz). W jego głowie wszystko kręci się wokół niego samego: skupia się na szukaniu pochwał i tego, by wszyscy go lubili. Nie chce być postrzegany jako zła czy niepełnowartościowa osoby.

14. Jest pasywno-agresywny

MF nie wyraża frustracji wprost, ale okazuje ją w zakamuflowany i mało przyjemny sposób. Niezadowolenie może wyrażać jako bycie nieobecnym, uszczypliwymi, poprzez spóźnianie się, brak wsparcia lub powtarzanie tych samych drażniących zachowań, pomimo obietnicy zmiany, niekiedy także poprzez impotencję czy przedwczesny wytrysk.

Co można zrobić z Syndromem Miłego Faceta?

W wyjściu z Syndromu Miłego Faceta może pomóc terapia indywidualna lub grupowa (męska grupa wsparcia). By ruszyć do przodu, warto jednak zdać sobie sprawę, że taki syndrom istnieje.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: M. Wąsik, Zintegrowana męskość, wyd. MW / Marcinwasik.pl / Psychology Today