Zamknij

Syndrom Marilyn Monroe dotyka coraz więcej kobiet. Na czym polega?

11.12.2020 19:21

Ten problem dotyczy wielu kobiet sukcesu. Podpowiadamy, jak go rozpoznać i jak z nim walczyć. Na czym polega syndrom Marilyn Monroe i dlaczego jest tak niebezpieczny?

marilyn monroe
fot. East News

Marilyn Monroe była ikoną kina i kobietą sukcesu, miała na koncie miliony i nie mogła opędzić się od adoratorów. Mimo że miała wszystko, nigdy nie zaznała szczęścia. Ten problem dopada coraz więcej kobiet sukcesu.

Syndrom Marilyn Monroe

Wydaje się, że Marilyn Monroe miała życie usłane różami, ale w rzeczywistości było zupełnie inaczej. Choć nikt nie dorównywał jej urodą, liczbą sukcesów i popularnością, nie potrafiła się tym cieszyć. Aktorka w życiu prywatnym czuła pustkę i samotność, które próbowała zagłuszyć alkoholem i używkami.

Jej największymi problemem była świadomość, że ludzie chcieli się z nią przyjaźnić ze względu na jej popularność i własne korzyści, a nie ze względu na to, jakim była człowiekiem. Czuła się uprzedmiotowiona przez innych.

Nigdy do końca nie zrozumiałam tego bycia symbolem seksu. Zawsze myślałam, że symbole kolidują ze sobą. To jest właśnie ten problem, bycie symbolem seksu sprawia, że jest się przedmiotem. Wprost nienawidzę uprzedmiotowienia - powiedziała Marilyn w jednym z wywiadów.

Okazuje się, że problem ten nazywany przez psychologów syndromem Marilyn Monroe dotyka wielu kobiet sukcesu. W książce „The Marilyn Syndrome” autorka dr Elizabeth Macavoy wytypowała kilka cech kobiet, które borykają się z tym problemem. Żyją w przeświadczeniu, że zawsze muszą być idealne, nie mają szczęścia w miłości, uciekają od szarej codzienności, mają kompleksy i uważają, że nie zasługują na miłość.

Zobacz także: Przepis na szczęście wg naukowców. Co musisz zrobić?

Syndrom Marilyn Monroe to zjawisko, które niestety dotyka coraz więcej kobiet. Jest ono niezwykle intensywne właśnie w czasach, gdzie kobiety robią karierę, a ich czas jest zagospodarowany do ostatniej minuty. Ludzie często kolegują się z takimi kobietami ze względu na ich wiedzę zawodową i kontakty. W dodatku osoby, które dotknął ten syndrom, stawiają sobie wygórowane wymagania i stale podnoszą sobie poprzeczkę. Przez to ciągle chcą więcej i w efekcie nigdy nie są spełnione. Takie osoby powinny skorzystać z pomocy psychologa, który uświadomi im, że powinny czuć się dowartościowane i że są wystarczające.

loader