Oceń
Z grudniowego sondażu Kantar wynika, że Polacy bardziej obawiają się szczepień przeciwko COVID-19 niż zarażenia koronawirusem. Z badania wynika również, że zaledwie jedna trzecia ankietowanych ufa działaniom rządu w kwestii zastosowania szczepionek przeciwko koronawirusowi.
Badanie wykonano w dniach 4-9 grudnia na reprezentatywnej próbie 1015 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat, techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).
Szczepionka na COVID-19: Polacy mają wątpliwości
Kantar udostępnił raport "Stosunek Polaków do szczepień przeciw koronawirusowi", z którego wynika, że 47 proc. ankietowanych bardziej boi się powikłań po szczepieniu, podczas gdy 26 proc. Polaków bardziej obawia się samej choroby. Natomiast 27 proc. badanych nie potrafiło określić, czy bardziej boją się choroby, czy też szczepienia.
Z badania wynika również, że zarażenia się koronawirusem częściej obawiają się m.in. kobiety, osoby najmłodsze (15-19 lat) i najstarsze (50 lat i więcej).
Ankietowanych zapytano również o to, czy ufają rządowi w kwestii zastosowania szczepionek przeciwko koronawirusowi. Okazało się, że zaledwie jedna trzecia badanych Polaków (30 proc.) ufa polskiemu rządowi w tej kwestii. Jedynie 3 proc. badanych zdecydowanie ufa decyzjom rządu, natomiast 27 proc. jest skłonna im zaufać. Ponad połowa respondentów (55 proc.) nie aprobuje tego pomysłu i nie jest w stanie zaufać rządzącym.
Największe zaufanie do decyzji rządu w kwestii szczepionek odnotowano wśród osób najstarszych, z wykształceniem podstawowym i zawodowym oraz wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości.
Natomiast z badania UCE RESEARCH i SYNO Poland na zlecenie "Gazety Wyborczej" wynika, że na COVID-19 chce się zaszczepić 43,4 proc. Polaków, przeciwnego zdania jest 43,8 proc., natomiast 12,9 proc. nie ma jeszcze wyrobionego zdania.
Wyniki tego samego badania wykonanego zaledwie miesiąc temu wskazują, że osób, które chcą się zaszczepić, praktycznie nie przybyło – wtedy 43,2 proc. deklarowało, że zamierza się szczepić. Wcześniej przeciwko szczepieniom opowiedziało się 40,7 proc., a teraz 43,8 proc. osób.
Źródło: naukawpolsce.pap.pl, wyborcza.biz
Oceń artykuł