Zamknij

Samotność skraca nam życie. W trzech momentach życia jest trudna do zniesienia

26.11.2020
Aktualizacja: 26.11.2020 20:56

Samotność jest głównym problemem zdrowia psychicznego, szczególnie teraz, gdy mamy tak wiele ograniczeń i dystansu społecznego. Nowe badanie wskazuje, że samotność doskwiera najmocniej trzem grupom wiekowym. 

Co  samotność  może zrobić z twoim życiem?
fot. Shutterstock
  • Niższy poziom poczucia własnej skuteczności może prowadzić do większej samotności.
  • Uczucie osamotnienia doskwiera nam szczególnie teraz, gdy przeszliśmy na pracę zdalną, musimy utrzymać dystans społeczny i przestrzegać wielu innych ograniczeń.

Okazuje się, że samotność to nie jest problem, tylko osób starszych.  Dr Vivki Murthy w swojej książce „Razem: Uzdrawiająca moc ludzkiego połączenia w niekiedy samotnym świecie”, opisuje samotność jako kryzys trzech grup wiekowych. Podkreśla też, że wiąże się to ze skróceniem życia i wyższym ryzykiem chorób serca, demencji, depresji i lęku. Ma również głęboki wpływ na to, jak prezentujemy się w miejscu pracy, szkole, w środowisku znajomych, sąsiadów, rodziny.

loader

Zespół naukowców opublikował nowe badanie dotyczące samotności 10 listopada w „Journal of Clinical Psychiatry”. Badacze chcieli zidentyfikować psychologiczne i środowiskowe czynniki ryzyka związane z samotnością w różnych grupach wiekowych. Zdecydowali się na ankietę internetową obejmującą 2843 uczestników w wieku od 20 do 69 lat z całych Stanów Zjednoczonych w okresie od 10 kwietnia 2019 r. do 10 maja 2019 r.

Bez więzi umieramy

Naukowcy odkryli, że niższy poziom empatii i współczucia, słabe więzi społeczne, brak współmałżonka lub partnera oraz zaburzenia snu były korelatami samotności przez wszystkie dekady życia. Niższe poczucie własnej skuteczności oraz wyższy lęk wiązały się z większą samotnością we wszystkich dziesięcioleciach, z wyjątkiem osób po sześćdziesiątce. Według badania poziom samotności jest najwyższy średnio około 20 roku życia, kolejny taki moment występuje około czterdziestki, a najniższy, gdy ma się 60 lat.

Badanie sugeruje, że osoby w wieku 20 lat zmagają się z dużym stresem i presją –  próbują rozpocząć karierę zawodową i znaleźć partnera życiowego. „Dodatkowo wiele osób w tym okresie nieustannie porównuje się w mediach społecznościowych” – skomentowała Tanya Nguyen, autorka badania. Natomiast, osoby po czterdziestce zaczynają doświadczać fizycznych trudności i problemów zdrowotnych, takich jak wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca.

Zdaniem naukowców współczucie innych zmniejsza  poziom samotności w każdym wieku, prawdopodobnie umożliwiając spojrzeć na sytuację  w bardziej sprzyjający sposób. Dzięki innym inaczej interpretujemy też przeżywane emocje.

Autorzy badania zalecają, aby przyszłe działania interwencyjne i profilaktyczne zdrowia psychicznego, uwzględniały kwestie związane z etapem życia. Przykładem może być stworzenie grup dla seniorów – badania dowodzą, że  zmniejszą one samotność i izolację społeczną.

Można by pomyśleć, że mając wszystkie urządzenia elektroniczne na wyciągnięcie ręki, samotność jest ostatnią rzeczą, na którą cierpią pracownicy. "Można założyć, że ponieważ jesteś wirtualnie połączony za pośrednictwem mediów społecznościowych, e-maili lub SMS-ów, w jakiś sposób chroni cię to przed samotnością. Czasami tak, ale nie zawsze. Jeśli chodzi o samotność, liczy się jakość twoich więzi z ludźmi. Może to prowadzić do zastąpienia relacji o niższej jakości tym, co wcześniej było prawdziwym kontaktem z drugim człowiekiem. Rozmowy w sieci różni się od rozmów twarzą w twarz lub prowadzonych przez telefon, kiedy można usłyszeć czyjś głos.

Wspomniany już dr Murthy zaleca, aby znaleźć czas na to, aby regularnie i w pełni być obecnym z ludźmi w naszym życiu. „Może to być upewnienie się, że rodzinny obiad odbędzie się bez użycia technologii lub rozmowa z dobrymi przyjaciółmi, kiedy nie rozpraszają nas telefony komórkowe” – powiedział. „Druga sprawa to pomoc, potężne drzwi prowadzące do samotności, niezależnie od tego, czy chodzi o pomoc koledze w pracy, czy o wolontariat na rzecz społeczności. Nie tylko nawiązujemy w tym momencie więź z inną osobą, ale także przypominamy sobie, że mamy wartość i warto dodać ją do społeczeństwa, co jest pomocne we wzmacnianiu naszego połączenia z samym sobą”.

Samotny pracownik to straty dla firmy

Poczucie osamotnienia jest równie niebezpieczne w pracy. Autorzy badania sugerują, aby przedstawiciele firm zdawali sobie sprawę z tego, że samotność może wpływać na ogólne funkcjonowanie zespołu i na wyniki finansowe. Najgorzej jest, gdy pracownicy nie mogą ujawnić tego, że czują się  opuszczeni i bez opieki, co dodatkowo ich izoluje od innych. „Kiedy pracownicy są samotni, odbija się to na ich zaangażowaniu, co z kolei wpływa na ich produktywność i kreatywność. Wpływa również na to, jak inni postrzegają ich negatywnie. Jeśli jesteś członkiem lub liderem organizacji, warto rozpoznać kilka rzeczy: dane pokazują, że wiele osób w twoim miejscu pracy prawdopodobnie boryka się z samotnością i że niesie to konsekwencje, nie tylko dla interakcji społecznych, ale także na konkretne rezultaty w pracy". 

Źródło: psychologytoday.com