Obserwuj w Google News

Kim nastolatki chcą zostać w przyszłości? Drastycznie zmiany w trendach

3 min. czytania
Aktualizacja 10.03.2021
10.03.2021 15:38
Zareaguj Reakcja

Psycholożką, lingwistką, architektką, a może influencerką? Czy wiesz, kim chce zostać twoja córka? Prawie połowa dziewcząt w wieku 10-15 lat uznała prowadzenie kanału w mediach społecznościowych (YouTube, Instagram czy Tiktok) za atrakcyjne zajęcie zawodowe, w których widzą siebie w przyszłości - pokazują wyniki najnowszego badania IQS. Zobacz, jak zmieniły się trendy wybieranych zawodów przez młode pokolenie. 

Przyszłość naszych córek: jakie zawody wybiorą?
fot. Shutterstock
  • Młode Polki zmieniły swoje pomysły na swoją przyszłość. Dziś nastolatki chcą być youtuberkami, instagramerkami i tiktokerkami.
  • Co piąta nastolatka chce się zająć w przyszłości projektowaniem stron internetowych lub grafiką komputerową

Kim w przyszłości chcą być młode Polki?

Świat młodych ludzi przeniósł się do wirtualnego świata – relacje, szkoła, zakupy, hobby. W sieci młodzi ludzie odnajdują również pomysły na to, kim chcą zostać w przyszłości. Do lamusa odchodzą tradycyjne zawody wykonywane przez poprzednie pokolenia kobiet. Z badania wynika, że matki i córki rozmijają się w swoich marzeniach nt. przyszłych zawodów córek. Niemal połowa dziewcząt (48%) w wieku 10-15 lat uznała prowadzenie kanału w mediach społecznościowych, takich jak YouTube, Instagram czy Tiktok, za atrakcyjne zajęcie zawodowe, w których widzą siebie w przyszłości.

Z badania wynika też, że co piąta nastolatka chce się zająć w przyszłości projektowaniem stron internetowych lub grafiką komputerową, co dziesiąta - programowaniem. 18% nastolatek widzi swoją przyszłość w zawodach prawniczych, nieco mniej marzy o karierze nauczycielki, przedszkolanki, dietetyczki lub trenerki osobistej. 44% matek podało przynajmniej jeden taki sam zawód, jaki wskazała również ich córka.

Najbardziej upragnione zawody, wskazane zarówno przez córki, jak i ich matki to graficzka komputerowa. Na liście TOP3 zawodów znalazły się również zawody prawnicze. Aż 86% matek chce posłać córki na studia wyższe. Najczęściej wskazywane kierunki to weterynaria, kosmetologia, architektura, architektura wnętrz, informatyka i anglistyka.

Media społecznościowe wyznaczają trendy

59% pytanych nastolatek deklaruje, że chce podjąć studia wyższe. Preferowane kierunki to weterynaria, kosmetologia lub filologia angielska. - Dziewczynkom brakuje inspirujących wzorców i zdane są na media społecznościowe. Stąd tak bardzo ważne dla ich przyszłych szans rozwojowych jest to, żeby właśnie na tym wczesnym etapie pokazać im różnorodność wyborów i możliwości życiowych - zawody, ścieżki rozwoju, role. Tysiące kobiet robią niesamowite rzeczy, zmieniają świat, leczą, zarządzają, odkrywają – dziewczynki muszą się o tym dowiedzieć! Tym właśnie - łączeniem dziewczynek z role models - będziemy się zajmować w Fundacji Inspiring Girls Polska - wyjaśnia Eliza Durka.

Rodzicom trudno zaakceptować wybory swoich córek, które w dużej mierze opierają się na social mediach. W opiniach matek ścierają się poglądy na temat przyszłej profesji córek. 41% badanych matek chciałoby, by praca ich córek była ważna dla innych ludzi na świecie. Co ciekawe, procent pozytywnych odpowiedzi zależał od wielkości zamieszkiwanej miejscowości - najmniejszy był na wsiach (35% wskazań), a najwyższy w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców (50% wskazań). U 38% badanych matek dominował natomiast pogląd, że lepiej gdyby ich córki w przyszłości skupiły się na sobie i swojej rodzinie. To przekonanie zdecydowanie częstsze jest u matek, w rodzinach, których jest dobra sytuacja finansowa (41% versus 32% w rodzinach z gorszą sytuacją finansową).

Badanie „Aspiracje dziewczynek w Polsce” przeprowadzone zostało przez agencję badawczą IQS na zlecenie Inspiring Girls Polska. Badanie przeprowadzono w dniach 2-5 marca 2021 r. metodą CAWI na N=500-osobowej reprezentatywnej próbie dziewcząt w wieku 10- 15 lat oraz ich matek.

Źródło: wirtualnemedia.pl