Zamknij

Czym jest poczucie własnej wartości i jak je zbudować? Podpowiadamy

03.01.2021
Aktualizacja: 03.01.2021 18:04

Poczucie własnej wartości odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu tożsamości człowieka. Czym dokładnie jest i jak je zbudować?

Poczucie własnej wartości
fot. Shutterstock

Sporo mówi się o samoświadomości i poczuciu własnej wartości. Niestety często też jest tak, że mamy go o wiele za mało. Warto zatem zdać sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę jest poczucie własnej wartości, żeby móc w jakiś sposób je wyćwiczyć. To bowiem w bardzo dużym stopniu determinuje jakość życia człowieka. Jak zbudować poczucie własnej wartości i co jeszcze powinniście o nim wiedzieć? Podpowiadamy wszystko, co musicie wiedzieć na ten temat, żeby jak najlepiej czuć się we własnej skórze.

Zobacz także: Empatia pozwala lepiej rozumieć innych. Czym dokładnie jest?

Poczucie własnej wartości - co to takiego? 

Poczucie własnej wartości to stan psychiczny, na który składa się to, jak dana osoba postrzega samą siebie. Dlatego też wpływają na nie takie czynniki jak: wychowanie, przeżyte doświadczenia, atrakcyjność oraz przeżyte traumy.

Poczucie własnej wartości to sposób, w jaki człowiek postrzega sam siebie. Jest to indywidualna ocena swojej osoby, która wpływa na wiele decyzji podejmowanych w życiu człowieka. Decyduje ono m.in. o obranej drodze życiowej. Sposób, w jaki człowiek postrzega sam siebie, ulega zmianom uwarunkowanym różnymi wydarzeniami czy życiowymi doświadczeniami.

Niektóre, trudne wydarzenia mogą skutecznie obniżyć samoocenę danej osoby. Są jednak różne metody, które mogą temu zaradzić. Podstawą budowania swojego poczucia własnej wartości jest znajomość mocnych stron, szacunek do samego siebie i umiejętne korzystanie ze swojego potencjału.

Zobacz także: Masochizm psychiczny. Jak leczyć bierność i brak zaufania do świata?

Poczucie własnej wartości – czym jest?

Poczucie własnej wartości najprościej można zdefiniować jako postawę wobec samego siebie. Składa się na nie komponent intelektualny (samoocena), komponent emocjonalny (stopień samoakceptacji i uczucia, jakie dana osoba żywi sama do siebie) oraz komponent behawioralny (sposób, w jaki człowiek traktuje sam siebie).

Poczucie własnej wartości jest jednym z najważniejszych wyznaczników osobowości. Nie należy go jednak mylić z pychą. Zdrowa pewność siebie jest kluczem do osiągnięcia sukcesu i prowadzenia szczęśliwego życia. Polega ona na znalezieniu złotego środka, na rozwijaniu swoich mocnych stron, ale także na akceptowaniu swoich słabości. To samopoznanie i pokochanie siebie takim, jakim się jest, jest warunkiem szczęścia.

Zaniżone poczucie własnej wartości – z czego wynika?

Niskie poczucie własnej wartości może utrudniać normalne funkcjonowanie oraz zakłócać kontakty z innymi osobami. Osoba o niskiej samoocenie potrzeby innych osób stawia ponad swoje, co jednocześnie jest dla niej źródłem bólu i może prowadzić do konfliktu wewnętrznego i dysonansu poznawczego.

Osoby o zaniżonym poczuciu własnej wartości często wyładowują spowodowaną tym frustrację i złość na innych osobach. W skrajnych przypadkach swoje braki i niezaradność rekompensują agresją. Niska samoocena może być spowodowana brakiem znajomość swojego prawdziwego „ja”. Może wynikać także z niedoceniania samego siebie i swoich zalet oraz z przeciążenia bodźcami odbieranymi ze środowiska.

Innym podłożem niskiej samooceny mogą być zbyt wysokie standardy, które dana osoba sama na siebie nakłada, a później nie jest w stanie im sprostać.

Zobacz także: Hipokryta: człowiek o podwójnej moralności. Po czym poznać hipokrytę?

Poczucie własnej wartości – jak je zbudować?

Poznaj samego siebie

Aby zbudować własną tożsamość, trzeba być świadomym swoich mocnych stron i swojego prawdziwego „ja”. To, czy lepiej odpoczywa ci się w samotności czy z przyjaciółmi, czy to jak chcesz spędzać swój wolny czas, czy co chcesz w życiu robić to już wyznaczniki tego, kim jesteś i czego potrzebujesz.

Aby poznać siebie, trzeba odpowiedzieć sobie na pytania „Kim jestem?”, „Jak lubię spędzać wolny czas?”, „Co lubię”, „Jakie mam marzenia”, „Jakie role społeczne pełnię” oraz „Co jest dla mnie ważne?” i „Co sprawia mi przyjemność?”. Poznanie własnych preferencji i pogłębienie wiedzy o sobie będzie podstawą budowania własnej tożsamości i poczucia własnej wartości.

Stwórz listę swoich sukcesów

Dla osoby o zaniżonej samoocenie to zadanie może okazać się dość trudne, jednak wykonanie go szybko powinno przynieść efekty. Ludzie zazwyczaj wyolbrzymiają swoje porażki i przez to ich samoocena szybuje w dół. Stworzenie listy swoich osiągnięć, nawet tych niewielkich będzie miało budujący wpływ na dalszą pracę nad tworzeniem swojej tożsamości.

Przy wykonywaniu tego zadania staraj się nie porównywać siebie do innych. Pamiętaj, że każdy człowiek jest inny, ma inne talenty, preferencje i mocne strony. Odnalezienie twoich pomoże ci przekonać się o własnej wyjątkowości.

Porażkę potraktuj jak lekcję

Każdy popełnia błędy i to jest jak najbardziej w porządku. Błąd traktuj jako życiową lekcję, a nie przeszkodę w dążeniu do swojego celu. Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie uporać się ze zmianą swojego procesu myślowego i postrzegania świata, dobrym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z pomocy specjalisty. Psychoterapia jest pomocna w leczeniu różnego rodzaju zaburzeń psychicznych, lecz także jest skuteczną metodą samopoznania.

Aby porażkę traktować jak błogosławieństwo, należy zmienić swoją perspektywę i zrobić sobie listę rzeczy, których dana, trudna sytuacja cię nauczyła. Idąc za słowami „Co nas nie zabije, to nas wzmocni”, każde kolejne niepowodzenie będzie ci dawało większą siłę i pewność siebie.

Decyduj o sobie sam

Jeśli do tej pory przy podejmowaniu istotnych decyzji, kierowałeś się radami innych, jednak nie czułeś się z tym do końca dobrze, to oznacza, że przyszedł czas, abyś sam stał się kowalem własnego losu. Poznanie samego siebie da ci pewność siebie potrzebną do tego, aby podejmować decyzję, które nie zawsze będą akceptowane przez twoje otoczenie. Pamiętaj jednak, że najważniejsze jest to, abyś to ty czuł się z tym dobrze. Życie jest tylko jedno i to od ciebie zależy, jak je wykorzystasz.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.