Oceń
- Czym jest dojrzałość emocjonalna?
- Czy dojrzałym emocjonalnie jest się na stałe?
- Jak rozpoznać osobę dojrzałą emocjonalnie? 10 oznak
Dojrzałość emocjonalną osiąga się stopniowo i nie jest to łatwe – jak mówią psychologowie. Co więcej, nie jest ona dana raz na zawsze, trzeba wciąż nad nią pracować. Niekiedy wymaga to sporo wysiłku, ponieważ konieczne jest spojrzenie w głąb siebie – i to z dobrymi intencjami. Umiejętność rozumienia swoich emocji i zarządzania nimi bardzo za to pomaga w życiu.
Czym jest dojrzałość emocjonalna?
Dojrzałość emocjonalna to zdolność rozumienia i kontrolowania swoich uczuć. Osoba dojrzała emocjonalnie to ktoś, kto osiągnął już (ale też wciąż nad tym pracuje) pewien poziom zrozumienia siebie, swoich myśli i zachowań. Taka umiejętność pomaga mu w decydowaniu, jak najlepiej podchodzić i radzić sobie z życiowymi sytuacjami, które są trudne lub wymagające. Bycie dojrzałym emocjonalnie pomaga w pozytywnym rozwiązywaniu problemów, które się pojawiają, ale sprawia również, że takie kłopoty nas nie przerastają.
Czy dojrzałym emocjonalnie jest się na stałe?
Niezwykle ważne jest, aby pamiętać, że nad dojrzałością emocjonalną trzeba stale pracować. Nie jest to stan zrozumienia siebie, który osiąga się raz, a potem pozostaje on niezmienny już na zawsze. Świadomość swoich uczuć i umiejętność radzenia sobie z nimi pomaga jednak w radzić sobie z każdą sytuacją, która pojawi się w życiu. Co znamienne, warto mieć świadomość, że nawet jeśli uważasz się za osobę dojrzałą emocjonalnie, nie zawsze zachowasz się jak ona, bo nie w każdej trudnej sytuacji da się zachować zimną krew. I wtedy również trzeba podejść do siebie z troską i wyrozumiałością.
Jak rozpoznać osobę dojrzałą emocjonalnie? 10 oznak
Osoby dojrzałe emocjonalnie mają pewien zestaw charakterystycznych cech. Warto, by każdy nad nimi pracował. Osoby dojrzałe emocjonalnie:
- Są elastyczne. Chodzi o umiejętność dopasowywania się do sytuacji. Choć łatwo jest założyć, że wszystko idzie zgodnie z planem, to zwykle wcale tak nie jest. Dojrzali emocjonalnie potrafią wymyślić realny plan B, który sprawia, że wciąż utrzymują się na powierzchni.
- Biorą za siebie odpowiedzialność. Osoby dojrzałe emocjonalnie umieją sami uporać się z własnymi błędami i nie obwiniają o nie innych. Są uczciwe wobec siebie, wiedzą, że nie są doskonałe i akceptują to. Rozumieją, że nawet jeśli wezmą pod uwagę wszystkie możliwości, rezultaty działań mogą różnić się od oczekiwań.
- Mają świadomość, że nie wiedzą wszystkiego. Dojrzali emocjonalnie wiedzą, że nie wiedzą wszystkiego, a także że ich sposób działania może nie być jedynym właściwym lub najlepszym. Nie kłócą się po to, żeby „mieć rację” lub pokazać dominację. Zachowują otwarty umysł, by nauczyć się czegoś nowego lub pomóc innym zgodnie ze swoją wiedzą i umiejętnościami.
- Chcą się uczyć i rozwijać. W każdej sytuacji osoby dojrzałe szukają okazji do rozwoju i nauki, nie poprzestając na tym, co już umieją.
- Poszukują innych punktów widzenia. Spoglądanie na sprawy z różnych punktów widzenia pozwala dojrzałym emocjonalnie osobom wciąż na nowo patrzeć na świat. Nie czują się zagrożeni, jeśli ktoś ma inne zdanie niż oni i nie boją się kwestionować własnych przekonań. Lubią sprawdzać, czy nie tkwią w błędzie.
- Są świadome własnych uczuć. W nerwowej sytuacji, w obliczu niepowodzenia czy rozczarowania osoby dojrzałe emocjonalnie uznają swoje uczucia i zastanawiają się, co mogą zrobić w danej sytuacji. Umieją komunikować swoje emocje.
- Nie ulegają emocjom. Dojrzali emocjonalnie mają zwykle spokojne usposobienie. Nie wpadają w szał ani nie pozwalają, by emocje nimi kierowały. Dążą do tego, by mieć jasny umysł i klarownie widzieć rozwiązania. Wiedzą, że gdy emocje biorą górę, nie da się jasno myśleć i działać skutecznie.
- Wierzą w siebie i są sobą. Emocjonalnie dojrzali ludzie wiedzą, kim są, i nie mają fałszywego opartego na ego wyobrażenia o sobie. Akceptują swoją przeszłość. Są nastawieni optymistycznie, wiedząc, że dzięki pracy i cierpliwości poradzą sobie z tym, co przyniesie życie. Ilekroć jest taka potrzeba, proszą o pomoc, i wierzą, że zostaną wysłuchane.
- Otwarcie się komunikują. Dojrzali emocjonalnie rozmawiają z ludźmi, a nie do nich mówią. Są wobec nich empatyczni, mają otwarty umysł i starają się nie osądzać innych, wiedząc, że takie sądy często opierają się na z góry przyjętych założeniach, a to utrudnia prawdziwe poznanie kogoś.
- Mają poczucie humoru. Osoby dojrzałe zdają sobie sprawę, że wszystkiego w życiu nie można traktować poważnie. Doceniają wagę zabawy i śmiechu i wiedzą, że mają one moc uwalniającą od stresu.
Źródło: Americanbehavioralclinics.com / Donatakurpas.pl
Oceń artykuł