Niedojrzałość emocjonalna może dotyczyć także ciebie. Jak wygląda leczenie?

Marta Wilczkowska
20.12.2020
Aktualizacja: 20.12.2020 16:28

Niedojrzałość emocjonalna to sytuacja, w której dorosła osoba myśli w sposób właściwy dla dziecka, nie rezygnując z typowych dla wieku dziecięcego marzeń. Czym jest niedojrzałość emocjonalna? Jak wygląda jej leczenie? Sprawdź!

Niedojrzałośc emocjonalna objawy
fot. Shutterstock

Niedojrzałość emocjonalna uważana jest dziś za plagę współczesnych społeczeństw. Nie jest to zaburzenie ani choroba, a pewien rodzaj lęku przed dorosłością i odpowiedzialnością, jaką za sobą niesie. Co prawda wiek to tylko nic nieznacząca liczba, jednak jeśli osoba dorosła zachowuje się i myśli tak, jak dziecko, usiłując nagiąć rzeczywistość do swoich pragnień i marzeń, jednocześnie nie chcąc dorosnąć, pojawia się problem.

Zobacz także: Kobiety gorzej radzą sobie z silnymi emocjami i stresem

Niedojrzałość emocjonalna - objawy

Osoby niedojrzałe emocjonalnie:

  • nie znają siebie (nie wiedzą, co jest ich mocną i słabą stroną)
  • mają niewielkie poczucie odpowiedzialności i ignorują zobowiązania
  • cechuje brak samokontroli
  • cechuje niskie poczucie własnej wartości
  • dążą do natychmiastowego uzyskania przyjemności
  • są niestabilne emocjonalnie (bywają impulsywne i agresywne)
  • nie mają planu na życie
  • cechuje brak dojrzałości uczuciowej i empatii
  • uciekają w świat fantazji, zamiast pracować nad silną wolą
  • bywają uzależnione emocjonalnie od innych osób/partnera (zobacz też osobowość zależna)

Niedojrzałość emocjonalna – w związku

Osoby niedojrzałe emocjonalnie nazywane są Piotrusiami Panami (zobacz - syndrom Piotrusia Pana), bo – dokładnie tak, jak on – nie chcą dorosnąć. Żyją poniekąd w swoim świecie, oczekując jednocześnie wyrozumiałości, wsparcia i zainteresowania innych, szczególnie swoich partnerów. Osoby niedojrzałe emocjonalnie nie są upośledzone ani opóźnione w rozwoju: to najczęściej ludzie o wysokim ilorazie inteligencji, którzy jednak manipulują innymi, by osiągnąć zamierzony cel i uniknąć odpowiedzialności.

Robią wszystko, by dostosować otoczenie do siebie, a nie odwrotnie. Przez życie chciałyby przejść z nisko ustawiona poprzeczką, bez trudności. Taka osoba chce być ciągle adorowana, podziwiana i doceniana za drobiazgi, szuka więc atencji i pochwał.

U źródła takiego stanu może leżeć kilka czynników. Najczęściej niedojrzali emocjonalnie są egocentrycy, a także dzieci, którym rodzice nie poświęcali dostatecznie wiele uwagi i nie doceniali ich. Podatni na niedojrzałość emocjonalną, są także ludzie bardzo wrażliwi i niepewni siebie – potrzebują stale pozytywnych bodźców.

Niedojrzałość emocjonalna jest poważną przeszkodą w dorosłym życiu, która przekłada się negatywnie na nawiązywanie relacji z innymi: zarówno prywatnie, jak i zawodowo.

Niedojrzałość emocjonalna u dzieci

Różnego rodzaju zaburzenia emocjonalne często występują u dzieci, szczególnie w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Zwykle są przyczyną problemów wychowawczych, a także trudności z nauką i w kontaktach z rówieśnikami.

W takiej sytuacji najważniejsze jest zauważenie problemu i udanie się z dzieckiem do psychologa. Zaniedbanie zaburzeń emocjonalnych u dzieci skutkować będzie pogłębianiem się ich i narastaniem, co będzie powodować kolejne problemy w życiu dorosłym.

Dzieci mają jeszcze nieodporny system nerwowy i emocjonalny, dlatego różne odchylenia od normy zdarzają się stosunkowo często. Ważne, by obserwować swoją pociechę i reagować na bieżąco na negatywne zmiany.

Niedojrzałość emocjonalna u dzieci charakteryzuje się sposobem przeżywania emocji i ich wyrażania w sposób właściwy młodszym dzieciom. Dzieci niedojrzałe emocjonalnie nie potrafią przyjąć krytyki, często płaczą i czują się zestresowane, jeśli czegoś nie zrobią lepiej, niż inni. Niedojrzałość emocjonalna u dzieci może być spowodowana między innymi nadmiernymi wymaganiami rodziców lub ich brakiem wiary w umiejętności pociechy.

Niedojrzałość emocjonalna – leczenie

Jak leczyć niedojrzałość emocjonalną? Zauważasz u siebie niskie poczucie własnej wartości lub lęk przed odpowiedzialnością i zmianą? Boisz się przyszłości, podjęcia studiów i pracy? A może nie wiesz, jakie są twoje mocne strony? Jeśli zadajesz sobie podobne pytania, to może znaczyć, że zmagasz się z niedojrzałością emocjonalną. Najlepiej w takim wypadku zgłosić się do psychologa lub psychoterapeuty, który po rozmowie z tobą doradzi odpowiednią psychoterapię.

Zobacz także: Mężczyźni są silniejsi fizycznie, ale mają słabszą psychikę. Dlaczego?