Naukowcy: Internet działa na starsze osoby niczym lekarstwo
Korzystanie z Internetu poprawia funkcje poznawcze, wspiera pamięć i stymuluje mózg. To szczególnie ważne dla osób w wieku emerytalnym. Naukowcy zbadali, jak internet wpływa na zdrowie seniorów.

Po przejściu na emeryturę seniorzy mają coraz mniej okazji, by rozwijać funkcje poznawcze mózgu. Może to prowadzić do problemów z pamięcią i koncentracją. Jak informuje „Journal of Economic Behavior and Organization”, szczególnie pomocny jeśli chodzi o wspieranie pracy mózgu, jest Internet. Osoby w wieku emerytalnym powinny korzystać z niego jak najczęściej.
Jak internet wpływa na zdrowie seniorów? Nowe badania
Naukowcy z Lancaster University Management School, Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii oraz Trinity College Dublin zbadali funkcje poznawcze 2105 starszych osób pochodzących z różnych krajów (m.in. Austrii, Belgii, Danii i Francji), będących na emeryturze od 2004 roku. Do analizy wykorzystano dane pochodzące z badania ankietowego Survey of Health, Aging and Retirement in Europe (SHARE), które zbiera informacje o stanie zdrowia, historii zatrudnienia i statusie społeczno-ekonomicznym osób starszych. W teście zapamiętywania słów proszono o natychmiastowe przywołanie listy 10 słów. Ćwiczenie powtarzano co pięć minut.
Seniorzy, którzy korzystali z Internetu w ciągu ostatnich lat, w trakcie badania przypominali sobie średnio o 8 procent słów więcej w porównaniu z emerytami, którzy nie używali na co dzień Internetu.
Efekty korzystania z Internetu są najbardziej widoczne u kobiet. Internautki potrafiły przypomnieć sobie o dwa słowa więcej niż ich rówieśniczki unikające komputerów.
Jak powiedział dr Vincent O'Sullivan, współautor z Lancaster University Management School - Nasze wyniki pokazują, że korzystanie z Internetu po przejściu na emeryturę prowadzi do znacznego zmniejszenia tempa pogorszenia funkcji poznawczych.
Co ciekawe, ten efekt ochronny okazał się najbardziej znaczący wśród kobiet. Wyniki były jednak również spójne wśród mężczyzn, którzy byli na emeryturze: użytkownicy potrafili przypomnieć sobie 0,94 więcej słów niż mężczyźni o podobnych cechach, którzy nie korzystali z Internetu – dodał naukowiec.
Praca przy komputerze a funkcjonowanie mózgu na emeryturze
Nowe badania wykazały, że także rodzaj wykonywanej pracy ma znaczenie, jeśli chodzi o działanie mózgu podczas emerytury. Naukowcy porównali funkcje poznawcze emerytów, którzy pracowali na co dzień przy komputerze z działaniem mózgu seniorów wykonujących w przeszłości zawody, w których komputery nie były często używane. Okazuje się, że najczęściej z komputerów korzystają osoby, które miały z nimi styczność w codziennej pracy przed emeryturą.
Jak powiedział współautor badań, Likun Mao, były doktorant Lancaster – Badania wykazały, że przejście na emeryturę jest krytycznym okresem dla funkcji poznawczych, które zmniejszają się wraz z wiekiem i mogą być predyktorem szeregu kluczowych wyników zdrowotnych wśród osób starszych.
Wyniki najnowszych badań stanowią dla naukowców inspirację do szukania odpowiedzi na pytanie, jaka aktywność w Internecie jest najbardziej rozwijająca dla seniorów.
Profesor Colin Green z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii mówi – W naszym badaniu oszacowaliśmy modele statystyczne, które kontrolowały wiek osób, poziom wykształcenia, umiejętności zawodowe i lata od przejścia na emeryturę, więc jesteśmy przekonani, że nasze wyniki są solidne i powiązane tylko z korzystaniem z Internetu po przejściu na emeryturę. To odróżnia je od innych badań i rodzi interesujące pytanie co dokładnie w korzystaniu z Internetu napędza ten pozytywny wpływ na funkcje poznawcze.
Bycie online może ułatwić życie emerytom, ale musimy jeszcze zrozumieć, które ze składających się na to zadań, jeśli w ogóle, prowadzą do poprawy wydajności poznawcze – podkreśla.
Źródło: PAP