Nadmierna empatia szkodzi Twojemu zdrowiu. Jak rozpoznać stres empatyczny?
Chociaż empatia to piękna cecha, co za dużo to niezdrowo. Nadmierne przejmowanie się problemami innych może prowadzić do poważnych dolegliwości. Na czym polega chorobliwa empatia?

Empatia pomaga nam budować głębokie, ważne relacje z innymi. To dzięki empatii możemy zrozumieć potrzeby innych, wczuć się w ich sytuację. To jedna z umiejętności, która wpływa na poziom inteligencji emocjonalnej. Empatia sprawia, że reagujemy w sytuacji zagrożenia, blokuje też agresję.
Zdarza się jednak, że empatia powoduje nadmierne zaangażowanie i stres, który jest szkodliwy dla organizmu. Nadmierna empatia może być bardzo obciążająca psychicznie. Najbardziej narażone są osoby, które z racji swojego zawodu codziennie mają do czynienia z ludzkim cierpieniem (lekarze, pielęgniarki, psycholodzy), ale nie tylko. Stres empatyczny może dotknąć każdego z nas, na przykład wtedy, gdy bardzo angażujemy się w związek czy opiekę nad dzieckiem. Na czym polega?
Stres empatyczny: co to za zjawisko?
Stres empatyczny występuje u osób bardzo empatycznych, które całkowicie angażują się w problemy otoczenia. Dla takich ludzi samo patrzenie na czyjeś cierpienie może wywołać fizyczny ból i wzrost stężenia adrenaliny w organizmie.
Taka reakcja organizmu może występować na przykład u matek, które są świadkami trudnej sytuacji, w jakiej znalazło się ich dziecko. Jak twierdzi Stefan Pfattheicher, psycholog społeczny z Uniwersytetu w Ulm, ze stresem empatycznym najczęściej mamy do czynienia, gdy widzimy dużą grupę cierpiących ludzi. Taka sytuacja sprawia, że czujemy się bezsilni i przytłoczeni; wiemy, że nie jesteśmy w stanie pomóc.
Hiper-empatia. Jak ją rozpoznać?
Poza sytuacjami, które faktycznie wymagają naszego zaangażowania i pomocy, codzienne przeżywanie problemów innych to zagrożenie dla równowagi psychicznej. Jakie sygnały świadczą o tym, że mamy problem z nadmierną empatią? Oto alarmujące zachowania:
- dbanie o obcych, bez wcześniejszego ustalenia ich sytuacji (pomaganie nawet wtedy, gdy nie ma takiej potrzeby)
- nadmierna ciekawość (zagadywanie osób, których nie znamy, poruszanie ważnych, osobistych kwestii w rozmowie)
- oferowanie pomocy w sytuacji, która jest niebezpieczna dla osoby współczującej zachowania sprzeczne z dobrem ogólnym
- współczucie swojemu oprawcy
- nieustanne poczucie winy w związku z cierpieniem innych
- uporczywy niepokój, ciągłe szukanie okazji do niesienia pomocy
Nadmierna empatia może być niebezpieczna dla zdrowia. Ciągłe pomaganie innym prędzej czy później prowadzi do wyczerpania, zarówno psychicznego, jak i fizycznego.
Źródło: dw.com, pro-psyche.pl