Obserwuj w Google News

Nadmierna empatia szkodzi Twojemu zdrowiu. Jak rozpoznać stres empatyczny?

2 min. czytania
Aktualizacja 19.07.2022
19.07.2022 10:35
Zareaguj Reakcja

Chociaż empatia to piękna cecha, co za dużo to niezdrowo. Nadmierne przejmowanie się problemami innych może prowadzić do poważnych dolegliwości. Na czym polega chorobliwa empatia?

Hiper-empatia prowadzi do stresu empatycznego. Kto jest narażony?
fot. Shutterstock
  1. Stres empatyczny: co to za zjawisko?
  2. Hiper-empatia. Jak ją rozpoznać?

Empatia pomaga nam budować głębokie, ważne relacje z innymi. To dzięki empatii możemy zrozumieć potrzeby innych, wczuć się w ich sytuację. To jedna z umiejętności, która wpływa na poziom inteligencji emocjonalnej. Empatia sprawia, że reagujemy w sytuacji zagrożenia, blokuje też agresję.

Zdarza się jednak, że empatia powoduje nadmierne zaangażowanie i stres, który jest szkodliwy dla organizmu. Nadmierna empatia może być bardzo obciążająca psychicznie. Najbardziej narażone są osoby, które z racji swojego zawodu codziennie mają do czynienia z ludzkim cierpieniem (lekarze, pielęgniarki, psycholodzy), ale nie tylko. Stres empatyczny może dotknąć każdego z nas, na przykład wtedy, gdy bardzo angażujemy się w związek czy opiekę nad dzieckiem. Na czym polega?

Stres empatyczny: co to za zjawisko?

Stres empatyczny występuje u osób bardzo empatycznych, które całkowicie angażują się w problemy otoczenia. Dla takich ludzi samo patrzenie na czyjeś cierpienie może wywołać fizyczny ból i wzrost stężenia adrenaliny w organizmie.

Taka reakcja organizmu może występować na przykład u matek, które są świadkami trudnej sytuacji, w jakiej znalazło się ich dziecko. Jak twierdzi Stefan Pfattheicher, psycholog społeczny z Uniwersytetu w Ulm, ze stresem empatycznym najczęściej mamy do czynienia, gdy widzimy dużą grupę cierpiących ludzi. Taka sytuacja sprawia, że czujemy się bezsilni i przytłoczeni; wiemy, że nie jesteśmy w stanie pomóc.

Hiper-empatia. Jak ją rozpoznać?

Poza sytuacjami, które faktycznie wymagają naszego zaangażowania i pomocy, codzienne przeżywanie problemów innych to zagrożenie dla równowagi psychicznej. Jakie sygnały świadczą o tym, że mamy problem z nadmierną empatią? Oto alarmujące zachowania:

  • dbanie o obcych, bez wcześniejszego ustalenia ich sytuacji (pomaganie nawet wtedy, gdy nie ma takiej potrzeby)
  • nadmierna ciekawość (zagadywanie osób, których nie znamy, poruszanie ważnych, osobistych kwestii w rozmowie)
  • oferowanie pomocy w sytuacji, która jest niebezpieczna dla osoby współczującej zachowania sprzeczne z dobrem ogólnym
  • współczucie swojemu oprawcy
  • nieustanne poczucie winy w związku z cierpieniem innych
  • uporczywy niepokój, ciągłe szukanie okazji do niesienia pomocy

Nadmierna empatia może być niebezpieczna dla zdrowia. Ciągłe pomaganie innym prędzej czy później prowadzi do wyczerpania, zarówno psychicznego, jak i fizycznego.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: dw.com, pro-psyche.pl