Obserwuj w Google News

Muzykoterapia – na czym polega leczenie muzyką?

Marta Wilczkowska
3 min. czytania
Aktualizacja 21.12.2020
21.12.2020 09:45
Zareaguj Reakcja

Muzykę w celach terapeutycznych stosowano już w czasach plemiennych. Szamani w czasie rytuałów leczniczych stosowali grę na instrumentach, taniec i śpiew. Jak muzykoterapia wygląda obecnie?

Kobieta słuchająca muzyki
fot. Shutterstock

Muzykoterapia to dziedzina oparta na wiedzy z zakresu wielu dyscyplin naukowych. Jest to forma terapii bazująca na leczniczym wpływie dźwięku i muzyki na organizm i psychikę człowieka. Leczenie z wykorzystaniem muzyki w ostatnim czasie staje się coraz popularniejszą formą terapii. Muzykoterapia zmniejsza lęki, depresję, poprawia samoocenę, a nawet leczy bezsenność.

Zobacz także:  Trudno ci zasnąć? Oto 5 najczęstszych powodów bezsenności

Muzykoterapia – co to jest?

Zostało naukowo udowodnione, że dźwięki oddziałują na ludzki układ wegetatywny, krążenia oraz oddechowy. Muzyka, wywiera pozytywny wpływa, na psychikę. Na przestrzeni lat leczenie muzyką stawało się coraz popularniejsze i zaczęło uzupełniać konwencjonalne metody leczenia.

Muzykoterapia posługuje się muzyką lub jej poszczególnymi elementami w celu poprawy funkcjonowania osób z różnymi zaburzeniami natury emocjonalnej, umysłowej lub fizycznej.

Muzykoterapia obecnie funkcjonuje jako samodzielna metoda terapeutyczna. Ten rodzaj terapii wykorzystuje wpływ sekwencji dźwięków na psychiczną i somatyczną sferę organizmu. Leczenie muzyką stosowane jest m.in. w leczeniu nerwicy, schorzeń psychicznych, zaburzeń psychosomatycznych oraz kiedy pacjenci miewają ataki paniki.

Ten rodzaj terapii może być stosowany samodzielnie lub jako uzupełnienie medycyny konwencjonalnej. Muzykoterapia jest bardzo dobrym uzupełnieniem, chociażby fizjoterapii, rekreacji i kinezyterapii.

Muzykoterapia – dla kogo?

Muzykoterapia stosowana jest najczęściej w lecznictwie psychiatrycznym. Wówczas terapia ta polega na wyzwalaniu emocji i aktywizowaniu uczuć. Bodźce słuchowe, które pacjent odbiera, wyzwalają w nim wrażenia intelektualne i emocjonalne. Terapia muzyką to także tworzenie jej. Osoby biorące udział w zajęciach z muzykoterapii komponują, śpiewają i tańczą.

Muzykoterapię stosuje się w przypadku osób ze przewlekłymi schorzeniami związanymi z odczuciami lękowymi i bólowymi. Leczenie z wykorzystaniem muzyki pomaga wyzbyć się uczucia przygnębienia, niepewności oraz bezradności. Jeśli szukasz alternatywy dla konwencjonalnej medycyny, bardzo dobrze sprawdzi się też hipnoza.

Ten rodzaj terapii kierowany jest także do osób z objawami psychosomatycznymi. Muzyka ma szczególnie duży wpływ na obniżenie lęku. Lecznicze właściwości muzyki wykorzystywane są także w resocjalizacji. Osoby uzależnione znacznie szybciej wychodzą z nałogu, kiedy proces leczenia wspomagany jest muzyką.

Zobacz także:  Dlaczego niektórzy są zawsze szczęśliwi? Tajemnica tkwi w genach

Muzykoterapia – zalety

Muzykoterapia ma wiele zalet. Jest wśród nich łagodzenie bólu przy zastosowaniu odpowiednio dobranych dźwięków. Muzyka uspokaja oraz rozluźnia. Takie zajęcia to także bardzo dobra zabawa.

Muzyka wpływa także na wytworzenie równowagi pomiędzy sferą przeżyć emocjonalnych a procesami fizjologicznymi oraz na aktywizację emocji. Muzykoterapia poprawia nastrój pacjentów oraz dostarcza im pozytywnych przeżyć.

Muzykoterapia – utwory

Muzyka, którą stosuje się w muzykoterapii, musi być dobrana w taki sposób, aby trafiała do odbiorcy. Tylko wtedy ujawni ona swój terapeutyczny potencjał. Główna zasada, na której oparto muzykoterapię, mówi, że dobór muzyki rozpoczynającej pracę z pacjentem powinien być zgodny z jego stanem na początku terapii.

Według tej zasady osoba, która jest silnie pobudzona, nie powinna od razu wchodzić w interakcję z uspokajającą muzyką. Wręcz przeciwnie, należy jej zaserwować taką muzykę, którą będzie odzwierciedlać jej stan ducha.

Podobnie przedstawia się to w odwrotnej sytuacji. Kiedy pacjent jest pozbawiony energii, terapia powinna się zacząć od aktywizowania go za pomocą muzyki o spokojnym charakterze.

Według tej zasady muzykę można odnieść także do fizjologicznych funkcji pacjenta. Przykładowo, w sytuacji, kiedy tempo improwizacji lub wykonywanego utworu dopasowuje się do tempa oddechu osoby.

Ważne jest także, aby dobór muzyki był adekwatny do takich elementów, jak świadomość, wiedza czy preferencje kulturowe osoby, która poddawana jest terapii. W muzykoterapii może więc znaleźć zastosowanie każdy rodzaj muzyki. Bardzo istotne jest jednak wykorzystanie jej w odpowiednim kontekście.

Zobacz także:  Zmęczyły Cię święta? Sprawdź, jak wzmocnić odporność psychiczną!

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio Zet na Facebooku!