Motywacja to klucz do sukcesu. Jak się zmotywować?
Motywacja odgrywa bardzo dużą rolę zarówno w pracy, jak i w innych dziedzinach życia. Co robić, kiedy na horyzoncie nie ma żadnego celu i jak się zmotywować do tego, aby go znaleźć?

Motywacja jest niezbędna w prawidłowym funkcjonowaniu człowieka. Potrzebna jest po to, aby codziennie rano wstawać z łóżka, iść do pracy czy zrobić trening na siłowni. Jest ona tym większa, im większy przyświeca nam cel. Czasami jednak najbardziej zmotywowana osoba przechodzi kryzys. Co wtedy robić i gdzie szukać utraconej motywacji?
Zobacz także: Inteligencja emocjonalna ułatwia odniesienie sukcesu. Czym dokładnie jest?
Motywacja – definicja
Motywacja nie jest wcale tak prosta do zdefiniowania, jakby się mogło wydawać. Warto zacząć od pochodzenia samego terminu „motywacja”. Wywodzi się ono bowiem z łaciny i w polskim tłumaczeniu oznacza „poruszać” bądź „wprawiać w ruch”. Stanowi ona zatem o jakimś działaniu, jest także bodźcem do jego rozpoczęcia. Słowo „motywacja”, będące połączeniem słów „motyw” i „akcja” również wskazuje na cel potrzebny do tego, aby podjąć określone działanie.
Motywacja zazwyczaj kojarzona jest właśnie z takimi słowami, jak „cel” czy „sukces”. Jest to zamknięty schemat. Aby osiągnąć sukces, trzeba mieć cel, jednak kiedy ma się cel, potrzebna jest jeszcze motywacja do jego osiągnięcia.
Istnieje wiele definicji motywacji, a jedna z nich mówi, że motywowanie to zbiór wszystkich procesów zaangażowanych w utrzymywanie psychicznych i fizycznych aktywności człowieka.
Motywacja – rodzaje
Pojęcie motywacji samo w sobie jest dość zawiłe, można jednak rzucić na nie trochę światła, wyróżniając poszczególne jej rodzaje.
Rodzaje motywacji:
- Motywacja pozytywna
Ten rodzaj bazuje na nagrodach i dążeniu do nich.
- Motywacja negatywna
Jest przeciwieństwem motywacji pozytywnej i bazuje na karach oraz podjęciu działań mających na celu uniknięcie ich.
- Motywacja wewnętrzna
W tym przypadku dana osoba podejmuje działania dla samej satysfakcji z niego. Może być to spowodowane jej osobistymi pobudkami takimi, jak zainteresowania, pasje czy wewnętrzne pragnienia.
- Motywacja zewnętrzna
W tym przypadku dana osoba podejmuje działanie w celu osiągnięcia jakiejś wymiernej korzyści np. pieniędzy, zwycięstwa w konkursie czy awansu w pracy.
- Motywacja nieświadoma
Dana osoba nie wie, co leży u podstaw jej określonych działań. Wynika ono z jej podświadomych pragnień.
- Motywacja świadoma
Człowiek, podejmując działanie, doskonale zdaje sobie sprawę ze swojego stopnia zmotywowania i jest w stanie go kontrolować.
Zobacz także: Jak rozpoznać perfekcjonistę i czym charakteryzuje się taka osoba?
Brak motywacji
Ostatnio coraz częstszym zjawiskiem staje się wypalenie zawodowe. Nawet jeśli dana osoba na początku swojej kariery nie narzekała na brak motywacji, z biegiem lat coraz ciężej jest jej znaleźć dobry powód (oprócz finansowego) do „produkowania się” w pracy.
Brak motywacji dopada każdego, jednak nie można mu ulec. Ludzie szukają motywacji całe życie i na poszczególnych jego etapach, znajdują motywację w czymś innym. Kiedy dana osoba ma 40. lat napędzają ją, inne cele i korzyści od tych, które towarzyszyły jej, gdy miała lat 20.
Kiedy praca nie daje satysfakcji i nie stanowi celu, warto pomyśleć nad jej zmianą. Dobrym sposobem będzie także wzięcie sobie kilku dni wolnego, aby „złapać oddech”.
Jak się zmotywować?
Na brak motywacji jest kilka prostych sposobów, które warto wypróbować. Jednym z nich jest publiczne zadeklarowanie swojego postanowienia. Kiedy wszyscy twoi znajomi będą wiedzieć, że jesteś na diecie i nie jesz słodyczy, przypomną ci o tym, kiedy będziesz chciała kupić czekoladę.
Kiedy motywacja występuje u ciebie w postaci słomianego zapału, spróbuj zwrócić większą uwagę, na momenty, w których się demotywujesz. Następnie postaraj się je wyeliminować. Jeśli więc chcesz zacząć się uczyć, a rozpraszają cię ciągłe powiadomienia na telefonie – wycisz go.
Podejmując jakiekolwiek działanie, nie zapominaj o celu. Jeśli twoim celem jest zrzucenie kilku kilogramów, rozpisz sobie harmonogram ćwiczeń i dobierz odpowiednią motywację na każdy dzień – np. cytat.
Swój cel możesz także ustawić jako tapetę w telefonie bądź przykleić wypisany na kartce np. na lustrze tak, abyś o nim nie zapominała.
Jeśli od długiego czas chciałaś zacząć chodzić na siłownię, ale zabrakło ci motywacji, zaproponuj siostrze, przyjaciółce lub chłopakowi, aby zaczął chodzić z tobą. Druga osoba może być bardzo skuteczną motywacją.
Kiedy już zaczniesz chodzić na siłownię, rozpisz sobie plan treningowy i nagradzaj się po każdym, najmniejszym nawet sukcesie. Będzie to motywacją dla dalszych starań.
Zobacz także: Czym jest mobbing i jak się przed nim bronić?