Zamknij

Kto jest najszczęśliwszym człowiekiem świata?

01.12.2020
Aktualizacja: 01.12.2020 09:13

Zdaniem naurologów szczęście można zmierzyć za pomocą badania EEG. Dowiedz się, kto jest najszczęśliwszym człowiekiem świata

Matthieu Ricard (mnich)
fot. Matthieu Ricard (mnich) podczas rozmowy

Szczęście to zdaniem wielu osób subiektywne odczucie. Emocja, która towarzyszy pozytywnym zdarzeniom. W psychologii to pojęcie dzieli się na zadowolenie oraz na rozbawienie. Przy czym to pierwsze może dotyczyć emocji długotrwałych, to drugie chwilowych.

Czym jest szczęście?

Co to znaczy mieć szczęście lub być szczęśliwym? Może to oznaczać, że splot okoliczności lub pomyślny los nam sprzyja, co przekłada się na nasze zadowolenie. Szczęśliwym może być też człowiek, który wie, że udało mu się zrealizować cele życiowe, ma korzystny bilans doświadczeń życiowych. Szczęśliwy jest też z pewnością człowiek, któremu ukochana osoba powiedziała sakramentalne "tak", który dostał informację wygranej w konkursie lub który dowiedział się, że wygrał walkę z rakiem. Takich przykładów można by podać wiele.

A więc szczęście chwilowe to nic innego, jak odczucie bezgranicznej radości, przyjemności, upojenia, euforii. Natomiast szczęście trwałe to zadowolenie z życia połączone z pogodą ducha i optymizmem. Ocena własnego życia jako udanego, wartościowego, sensownego.

Czy da się to zmierzyć? Zdaniem naukowców tak. Można to zrobić, badając aktywność mózgu w strefie odpowiedzialnej za pozytywne emocje i doświadczenia emocjonalne. Można to zrobić za pomocą badania EEG.

Kim jest najszczęśliwszy człowiek na świecie?

Wykonano takich badań bardzo wiele na świecie i okazało się, że najszczęśliwszym człowiekiem na świecie jest Matthieu Ricard, francuski naukowiec, z wykształcenia biochemik molekularny, związany dawniej z prestiżowym paryskim Instytutem Pasteura. Obecnie mnich buddyjski, "prawa ręka" Dalajlamy XIV i jego oficjalny tłumacz na język francuski.

Intelektualista ten wybrał nepalskie obywatelstwo i pustelnię. Mieszka w Himalajach na 6 metrach kwadratowych. Media obwołały go najszczęśliwszym człowiekiem świata, gdy ogłoszono wyniki badań przeprowadzonych przez amerykański Uniwersytet Winsconsin. Ricard, podobnie jak setki innych osób biorących udział w badaniu, był podłączony do 256 elektrod, które badały aktywność mózgu. Okazało się, że aktywność lewej półkuli mózgu, odpowiedzialnej za pozytywne emocje i doświadczenia emocjonalne (co przekłada się na wyższy poziom satysfakcji z życia, polepszenie samopoczucia i zmniejszenie napięcia) była u buddyjskiego mnicha najwyższa.

I to nie tylko w grupie badanych osób w tym konkretnym eksperymencie, lecz u wszystkich, którzy kiedykolwiek byli badani EEG. Dalsze badania na grupie medytujących, w tym mnichów, wykazały jednocześnie, że medytacja zwiększa aktywność lewej półkuli u wszystkich, którzy regularnie się jej oddają.

loader