Obserwuj w Google News

Ta jedna rzecz to najczęstsza przyczyna konfliktów wielu par

2 min. czytania
02.12.2020 15:06
Zareaguj Reakcja

Często pary reagują nerwowo, gdy okazuje się, że jedna ze stron zachowuje się zupełnie inaczej, niż druga by sobie tego życzyła. Dr David Schnarch, ekspert terapii par, twierdzi, że czynnikiem, przez który tak trudno jest nam przyjąć perspektywę drugiej strony, jest fuzyjność w związku. Dowiedz się, czym to

Konflikty w związku: powody.
fot. Shuttesrtock

Zdaniem naukowca, przyczyną większości konfliktów jest nadmierne zlanie się z partnerem. On sam nazywa to fuzyjnością w związku. Chodzi o to, że pary nie potrafią oddzielić siebie od partnera, zupełnie jakby „zlali się” w jedną całość. W efekcie jedna ze stron ma poczucie, że jej/jego nastrój jest uzależniony od tego, jak druga strona się zachowuje. W ten sposób osoby te stają się niewolnikami humorów i opinii partnera. To wygląda mniej więcej tak – nic nie mówisz, chodzisz smutny, więc i ja będę smutna.

Niestety, prowadzi to do wielu konfliktów i zabija namiętność. Po prostu odrębność na pewnym poziomie jest nam potrzebna. Bez zróżnicowania zlewamy się ze sobą i tracimy zdolność samodzielnego funkcjonowania.

Zobacz także

Wolność w związku to podstawa!

O tym problemie par pisze w swojej książce „Pięknie odmienni” terapeutka Katarzyna Kucewicz. Zauważa, że wszelkie próby odzyskania przez którąś ze stron równowagi czy autonomii kończą się kłótniami i poczuciem głębokiego niezrozumienia. „W fuzyjnych związkach, gdzie tożsamość relacji z JA i TY zamienia się wyłącznie w MY, cierpią obie strony, bo żadna nie może żyć autonomicznie. Finalnie nierzadko po latach małżeństwa, para jest sfrustrowana i zła na siebie. Ludzie chcieliby być wolni, ale boją się, że zróżnicowanie sprawi, iż się od siebie oddalają. Nie zmieniają swoich zachowań, a frustracja narasta”.

Jeśli tak właśnie dzieje się w twoim związku warto się temu przyjrzeć. Zadaj sobie i partnerowi pytanie – co nas różni, z czym jako para mamy największy problem? Stworzenie przestrzeni tylko dla siebie i danie tego samego parterowi, jest dla związku jedną z ważniejszych kwestii. Bez tego, trudno jest budować zdrowy związek.