Zamknij

Inteligentni żyją dłużej? Są na to dowody naukowe

Monika Piorun
03.07.2017 11:31

Naukowcom z Uniwersytetu w Edynburgu udało się udowodnić, że wysoki iloraz inteligencji sprzyja długowieczności. Dzieci z wysokim IQ mają większe szanse na to, by żyć dłużej niż mniej bystrzy rówieśnicy - bez względu na płeć i status ekonomiczny.

wen hui wang, East News
fot. ---

Co sprzyja długowieczności? Zdrowy styl życia, odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, stronienie od używek a zwłaszcza papierosów - okazuje się, że tendencje do takich wyborów można zauważyć już na etapie wczesnej młodości.

Po przeanalizowaniu danych zgromadzonych wśród ponad 65 tys. osób, które analizowano od momentu urodzenia do wieku 79 lat, naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu zauważyli, że już 11-letnie dzieci z wysokim ilorazem inteligencji są skłonne do podejmowania dużo bardziej sensownych decyzji, które w konsekwencji mogą mieć wpływ na długość ich życia.

Długowieczni inteligenci

Dzięki racjonalnemu podejściu do życia, dużo rzadziej narażone są na dolegliwości, na które cierpią ich mniej rozgarnięci rówieśnicy. Jako dorosłe osoby statystycznie są mniej narażone na powszechnie występujące w społeczeństwie choroby cywilizacyjne - udary mózgu, nowotwory czy choroby serca.

Ryzyko demencji starczej oraz cierpienie z powodu urazów mechanicznych spowodowanych nierozważnym zachowaniem jest u nich niższe niż w przypadku ludzi z niższym współczynnikiem inteligencji.

Długie życie z wysokim IQ

Wśród najbardziej długowiecznych ludzi na świecie od lat dominują kobiety, które statystycznie żyją kilka lat dłużej niż mężczyźni. Według GUS średnia długość życia Polek wynosi ok. 82 lata. To prawie o 8 lat więcej niż w przypadku Polaków, którzy żyją przeciętnie 74 lata.

Skoro zdrowiu i długowieczności sprzyja inteligencja - mamy ewidentny dowód na to, która płeć wypada w tym zestawieniu lepiej... Oprócz genów i czynników środowiskowych na długość życia spory wpływ ma także zwykła życiowa mądrość - dbanie o zdrowie, regularne badania profilaktyczne i unikanie ryzykownych zachowań - w czym prym wiodą panie.

Zobacz także

Zobacz także

źródło: British Medical Journal

________

zdrowie.radiozet.pl/π