Zamknij

Masz bałagan na biurku, przeklinasz i późno chodzisz spać? To oznaka wysokiego IQ

Monika Piorun
19.09.2018 14:21

– Jeżeli za­bałaga­nione biur­ko jest oz­naką za­bałaga­nione­go umysłu, to czego oznaką jest puste biurko – pytał retorycznie Albert Einstein. Badania naukowe potwierdzają, że najbardziej błyskotliwe i kreatywne umysły lepiej funkcjonują w twórczym chaosie, nie wahają się kląć jak szewc i często zarywają noce. Z czego to wynika?

Biurko Alberta Einsteina, bałagan na biurku, twórczy umysł, bałaganiarze,
fot. Biurko Alberta Einsteina/Princeton University, New Jersey, 1953

Nocne Marki, bałaganiarze i szydercy mają wysokie IQ

Ponadprzeciętnie inteligentni ludzie doskonale odnajdują się we wszelkim rozgardiaszu – zarówno jeśli chodzi o porządek w miejscu pracy, jak i porządek słowny oraz specyficzne słownictwo. Potrafią soczyście zakląć, nie stronią od ordynarnych wyrażeń, a na dodatek nie chodzą spać o standardowych porach. Dowody naukowe wskazują, że takie nietypowe zachowania mogą sprzyjać większej kreatywności, która jest niezbędna do tego, by rozwiązywać najbardziej wyrafinowane wyzwania umysłowe. 

Opublikowane na łamach "Psychology Science" wyniki badań specjalistów z Uniwersytetu Minnesoty potwierdzają, że pozorny chaos – wbrew pozorom – może stymulować twórcze myślenie i sprzyjać wpadaniu na nowe pomysły. Zespół psychologów pod kierunkiem Kathleen Vohs udowodnił, że przebywanie w schludnym i uporządkowanym otoczeniu powoduje, że ludzie zwykle robią to, co się od nich oczekuje. Kiedy zaś mogą pozwolić sobie na więcej luzu, mają bałagan na biurku lub tysiące pootwieranych okien lub plików na komputerze – są w stanie wpaść na ciekawsze i mniej standardowe rozwiązania.

Twórczy nieład sprzyja więc kreatywności, która najbardziej jest przydatna m.in. naukowcom łamiącym utarte schematy myślenia, osobom uprawiającym wolne, artystyczne zawody, wynalazcom, konstruktorom i wszelkiej maści intelektualistom. Ich umysł jest w stanie szybko łączyć ze sobą różne fakty, a pozorny nieład dostarcza im więcej bodźców do rozważań i tworzenia nowych ciągów logicznych. 

Twórcze umysły lubią bałagan [GALERIA]

Na biurkach wielu sławnych ludzi o błyskotliwych umysłach na próżno szukać porządku... 

Co ciekawe, badania potwierdziły też, że wiele wybitnie inteligentnych osób już od dzieciństwa miało problem z bałaganiarstwem – co często było zmorą ich rodziny i najbliższego otoczenia. Z wiekiem jednak potrafili zamienić wszechogarniający ich chaos w taki sposób, że stał się ich naturalnym środowiskiem i zaczęli mieć nawyk tworzenia wokół siebie pozornego nieporządku – gromadzenia sterty papierów, notatek, a nawet plików na komputerze lub stale niepozamykanych okienek na pulpicie różnych urządzeń elektronicznych.

Podobną zależność można także znaleźć także pomiędzy częstym przeklinaniem i późnym chodzeniem spać

Inteligentni znają najwięcej przekleństw

Ile brzydkich słów jesteś w stanie wymienić w ciągu jednej minuty? Im więcej przekleństw wpadnie Ci do głowy, tym większe masz szanse na to, że osiągniesz najwyższe wyniki w standardowych testach na inteligencję. Badania opublikowane przez "Science Direct" rozwiewają wszelkie mity na temat mało wyrafinowanego "rzucania mięsem" i używania wyrazów uznawanych za tabu w danej kulturze.

Zrzut ekranu 2018-09-19 o 15.22.11
fot.

Okazuje się, że osoby, które w ogóle nie klną, wbrew pozorom ograniczają zasób swojego słownictwa. Używanie soczystych wulgaryzmów może być zaś oznaką sporych zdolności retorycznych, a nie próbą ukrycia werbalnych deficytów – jak można by sądzić. Nieprzyzwoity język ma też inną zaletę – działa... przeciwbólowo i pozwala nam lepiej radzić sobie z cierpieniem.

Zobacz także

Mądre "sowy" mają wyższe IQ niż "poranne ptaszki"

Natura skonstruowała nas w taki sposób, by łatwiej było nam funkcjonować w ciągu dnia. Nie widzimy w ciemności i trudno się nam poruszać po zmroku. Choć powszechnie uważa się, że zdrowiej jest wstawać skoro świt, to jednak osoby, których rytm okołodobowy wskazuje na to, że są typem "skowronka" nie są w stanie osiągać tak wysokich wyników w testach na inteligencję, jak tzw. "sowy".

Wyniki badań opublikowane na łamach "Psychology Today" wskazują, że już od dzieciństwa najbardziej inteligentne osoby zaczynają wykazywać tendencję do tego, by kłaść się późno spać. W porównaniu z rówieśnikami z niższym IQ, większość osób, których wskaźnik inteligencji przekracza 125, nie jest w stanie zasnąć przed północą (wcześniej niż o godz. 0:29). Osoby z IQ poniżej 75 zasypiały zaś około godz. 23:42. Najbardziej światłym umysłom odpowiada zaś budzenie się około 7:52 w dni powszednie i ok. 11:07 w weekendy.

Przeczytaj: Neurolodzy ustalili, że zajęcia w szkołach powinny zaczynać się o godzinie 10.00

Zobacz także

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: Psychological Science/ScienceDirect/Mirror/Psychology Today

__________

zdrowie.radiozet.pl/π