Inteligencja emocjonalna podczas izolacji: jak może pomóc?
Pandemia COVID-19 mogła wywołać kryzys psychiczny, który z kolei zwiększył naszą wrażliwość. Psychologowie uważają, że w tym czasie szczególnie ważne jest rozwijanie inteligencji emocjonalnej. Dzięki niej lepiej poradzimy sobie z przymusowym odosobnieniem i z codziennymi zmartwieniami.

- Inteligencja emocjonalna wykorzystana w odpowiedni sposób podczas izolacji i osamotnienia może ochronić przed kryzysem psychicznym.
- Inteligencje emocjonalna jest tak ważna, bo pomaga w zarządzaniu emocjami, myślami, podejściami, nadzieję, a nawet relacjami społecznymi.
Koronawirus: co pomaga w kryzysie?
Jak zauważa Daniel Goleman, słynny psycholog i autor książek: „Focus. Sztuka koncentracji jako ukryte dążenie do doskonałości” i „Inteligencja emocjonalna”, w trudnych czasach nic nie jest tak ważne, jak kontrolowanie naszej uwagi. Tylko w ten sposób możemy lepiej sobie radzić z kryzysem i odosobnieniem.
Kryzysy mogą pojawić się w wielu różnych formach i często uderzają bez ostrzeżenia. Jeśli nawet próbujemy się do nich przygotować, ochronić, najczęściej robimy to niewłaściwe, np. wiele dużych organizacji opracowało plany awaryjne na wypadek kryzysu, jednak to, co w większości tych planów było pomijane, jest kluczowym czynnikiem skutecznego zarządzania kryzysowego: inteligencja emocjonalna (EI). Jest tak ważna, bo składa się z cztery elementów – samoświadomości, samozarządzania, świadomości społeczna i zarządzania relacjami – które pozwalają przezwyciężyć problem.
1. Samoświadomość
Prezentujesz samoświadomość, gdy jesteś świadomy własnych uczuć i nie uciekasz przed nimi. Świadomość własnych uczuć pozwala na kontrolę sytuacji, a nie kierowanie się emocjami. Musisz wyczuć, co odczuwasz w ciele, a także co dzieje się w twoim umyśle. Nauczenie się rozpoznawania własnych emocji i akceptowania ich obecności w swoim życiu, to pierwszy krok, pozwalający na świadome działanie w kryzysie.
2. Samokontrola
Ciało migdałowate to obszar w mózgu ściśle związany z naszymi emocjami. Odgrywa kluczową rolę w zachowaniach i pamięci opartej na skojarzeniach emocjonalnych. Czasami ten obszar nasila różnego rodzaju bodźce wywoływane przez otaczającą nas rzeczywistość, takie jak strach, złość. Robi to w taki sposób, że całkowicie blokuje racjonalne i refleksyjne myślenie. Wszystko to może doprowadzić do niewłaściwego zachowania w kryzysowych sytuacjach.
Oznacza to, że możesz zacząć odczuwać silne podenerwowanie, ogólną panikę, ciągłą negatywność, pesymizm oraz lęk. Należy wytrenować swój mózg, aby wzmocnić zdolność kory przedczołowej do sprawowania kontroli nad ciałem migdałowatym. Możesz osiągnąć ten stan, jeśli na początku wykryjesz podstawowe bodźce wywołujące u ciebie zmartwienie, a następnie zmienisz nawyk, np. zamiast stale czytać wiadomości o rozwoju epidemii koronawirusa, wykorzystaj ten czas na przyjemne czynności, takie jak wyjście z psem na spacer czy jazdę na rowerze.
Możesz wytrenować swój mózg, aby wzmocnić zdolność kory przedczołowej do sprawowania kontroli nad ciałem migdałowatym. Badania potwierdzają, że regularna praktyka prostych, ale ważnych ćwiczeń uważności może zwiększyć naszą odporność na stres. Wszystko to może prowadzić do równowagi emocjonalnej i skuteczności w działaniu.
4. Świadomość społeczna i zarządzanie relacjami
W kryzysie wywołanym przez pandemię COVID-19 wszyscy jesteśmy w tym razem. Jest to problem globalny i scenariusz do pewnego stopnia jest podobny u każdego z nas. Ta świadomość wspólnotowości, inaczej nazwana społeczną, pomoże przetrwać ten trudny dla nas czas.
Jeśli masz świadomość społeczną przede wszystkim na temat sposobów, w jaki kryzys wpływają na biznes, ludzi i systemy zaangażowane w rozwiązywanie problemu, będzie ci znacznie łatwiej poradzić sobie z trudnościami i jednocześnie zbudować zaufanie do samego siebie. Może to przejawiać się tak, że zaczniesz otwarcie rozmawiać o problemach, prosić o pomoc, otwierać się na współpracę. Nagle może nastąpić rewolucja w samym budowaniu twoich społecznych relacji i więzi.
Źródło: Piękno Umysłu; www.kornferry.com