Obserwuj w Google News

Ludzie są coraz mniej inteligentni. IQ spada o 7 pkt na pokolenie

Redakcja
3 min. czytania
14.06.2018 19:36
Zareaguj Reakcja

Ludzkość dotarła do punktu, w którym kolejne pokolenia stają się coraz mniej inteligentne. Norwescy naukowcy po przeanalizowaniu ponad 730 tys. wyników testów na inteligencję ustalili, że choć jeszcze w XX wieku obserwowano wzrost średniego ilorazu inteligencji w społeczeństwie, to obecnie IQ obniża się statystycznie o 7 punktów na każde pokolenie. Jak to możliwe?

Inteligencja
fot. Shutterstock/Arthur Sasse/East News

– Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej – mawiał Albert Einstein... Nowe światło na to zjawisko rzucają najnowsze wyniki badań opublikowanych na łamach „Proceedings of the National Academy of Sciences przez Brenta Bratsberga oraz Ole Rogeberga z Centrum Badań Ekonomicznych Ragnara Frischa z Oslo. Okazuje się, że najmłodsze pokolenia wcale nie stają się inteligentniejsze niż ich przodkowie, jak dowiedziono w poprzednim stuleciu. Jest wręcz przeciwnie...

Kolejne pokolenia osiągają coraz niższe wyniki w testach na inteligencję

Za systematyczny wzrost ilorazu inteligencji w społeczeństwach przemysłowych (średnio o ok. 0,3 pkt rocznie lub 3 pkt w ciągu dekady) odpowiadał tzw. efekt Flynna. W pierwszej połowie XX wieku ludzie byli w stanie osiągać coraz lepsze wyniki w testach na inteligencję. Zdaniem naukowców tendencja ta wynikała z postępu edukacji, lepszej opieki zdrowotnej, czystszego powietrza oraz zdrowszego sposobu odżywiania się. Obecnie zjawisko to jest w odwrocie. Czy to oznacza, że ludzkość staje się coraz... głupsza? Do takich wniosków można dojść na podstawie rezultatów osiąganych przez młodych ludzi w testach na inteligencję.

Statystyki nie pozostawiają złudzeń. Bratsberg i Rogeberg przeprowadzili kompleksową analizę ponad 730 tys. wyników badań IQ przeprowadzanych od początku lat 70. aż do 2009 roku wśród kandydatów do wojska. Norwegowie na ich podstawie dowiedli, że średni iloraz inteligencji staje się niższy o około 7 punktów na każde kolejne pokolenie.

Zobacz także

Inteligencja osób urodzonych w 1991 roku była średnio o 5 punktów niższa niż wśród ludzi urodzonych w 1975 roku, których IQ było z kolei o 3 punkty niższe niż w przypadku tych, którzy przyszli na świat w 1962 roku.

Stosunkowo duża grupa badawcza (licząca 730 tys. uczestników) pozwoliła naukowcom stwierdzić, że młodzi ludzie mają statystycznie coraz niższy wskaźnik IQ.

Intelektualna (r)ewolucja?

Zrzut ekranu 2018-06-14 o 19.28.06
fot.
fot. Shutterstock

Badacze tłumaczą, że średni spadek inteligencji można wiązać m.in. ze zmianami w systemie edukacji, tym, że coraz mniej się czyta i np. rozwiązuje krzyżówki (co nie pozostaje bez wpływu na nasz mózg), a coraz więcej czasu poświęca się np. na granie w gry komputerowe i surfowanie w internecie/ mediach społecznościowych.

Spory wpływ mogą też mieć na to zanieczyszczenia środowiska i smog, który nie pozostaje obojętny na IQ kolejnych pokoleń.

Zobacz także

East News

Podobną tendencję potwierdzają badania Brytyjczyków, którzy już wcześniej dowiedli, że już mniej więcej od zakończenia II wojny światowej można było zauważyć niewielki spadek poziomu inteligencji wśród ludzi (od ponad 2 do ponad 4 punktów) co każdą kolejną dekadę.

Do lat 30. XX wieku obserwowano stały wzrost IQ w społeczeństwach przemysłowych. Społeczeństwo informacyjne XXI wieku wydaje się jednak być mniej bystre niż wcześniejsze pokolenia – przynajmniej na podstawie wyników standardowych testów na inteligencję.

Mimo że wielu z nas chciałoby wierzyć, że możliwości ludzkiego mózgu stale się zwiększają – podobnie jak u bohaterki filmu „Lucy”, która była w stanie używać go w 100 procentach – to jednak wyniki badań norweskich naukowców zaprzeczają, by IQ wzrastało z pokolenia na pokolenie. Okazuje się, że jest wręcz odwrotnie. Czy ewolucja ludzkiej inteligencji zaczyna się... cofać?

Nie warto jednak zupełnie tracić wiary w ludzkość. Dlaczego? Naukowcy uważają, że słabe rezultaty badań IQ wśród coraz młodszych ludzi wskazują bowiem na to, że umiejętności niezbędne do swobodnej egzystencji w erze cyfrowej wymagają nowej definicji inteligencji i wyznaczenia zupełnie nowych sposobów na to, by w miarę sprawiedliwie mierzyć nasze IQ.

Wszystko zależy teraz od tego, jak inteligentni okażą się przyszli naukowcy, by opracować skuteczne sposoby na to, by sprostać temu wyzwaniu...

 

Rodzaje inteligencji wg prof. Gardena [GALERIA]

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: Science Alert/Proceedings of the National Academy of Sciences/The Times

Monika Piorun

______

zdrowie.radiozet.pl/π