Efekt reminiscencji. Dlaczego im jesteśmy starsi, tym szybciej mija nam czas?
Dlaczego gdy się starzejemy, czas płynie dużo szybciej niż wcześniej? Nie chodzi tylko o nadmiar obowiązków i rutynę związaną z dorosłym życiem. Za takie wrażenie może odpowiadać tzw. efekt reminiscencji. Na czym polega?

Czas z wiekiem przyspiesza. Na to zjawisko narzeka wielu dorosłych… Często mamy wrażenie, że dni zlewają się w jedno i właściwie nie wiadomo, kiedy mijają kolejne lata. Dlaczego tak jest? Na to, jak postrzegamy upływ czasu, może mieć wpływ między innymi efekt reminiscencji. Co to za zjawisko?
Efekt reminiscencji: na czym polega?
Mianem reminiscencji w psychologii określa się nieświadome wspomnienia; refleksje, które pojawiają się zupełnie niespodziewanie. To przypominanie sobie wydarzeń, które miały miejsce dawno temu (na przykład 20 lat wcześniej), z najdrobniejszymi szczegółami. Paradoks polega na tym, że dużo lepiej pamiętamy, to co wydarzyło się dawno, niż wydarzenia sprzed kilku lat czy nawet miesięcy.
Coś takiego zdarza się najczęściej osobom po 50. roku życia, choć może wystąpić też wcześniej. Jaki okres w życiu pamiętamy najlepiej? To czas między 15. a 30. rokiem życia. To właśnie wtedy przeżywamy najważniejsze i często najpiękniejsze chwile, które na długo zapisują się w naszej pamięci. Nie bez znaczenia jest też to, że rzeczy, które robimy w tym okresie życia, są dla nas nowe. To właśnie efekt nowości ma wpływ na postrzeganie upływającego czasu.
– Powodem, dla którego tak dobrze pamiętamy naszą młodość, jest to, że jest to okres, w którym mamy więcej nowych doświadczeń niż po trzydziestce czy czterdziestce. To czas na pierwszeństwo – pierwsze relacje seksualne, pierwsza praca, pierwsza podróż bez rodziców, pierwsze doświadczenie życia z dala od domu, pierwszy raz, kiedy mamy duży wybór w kwestii tego, jak spędzamy dni – tłumaczy Claudia Hammond, autorka książki „Time warped”.
Jak zatrzymać czas? Twórz piękne wspomnienia bez względu na wiek
Im mniej w naszym życiu jest nowości, tym szybciej płynie nam czas. Każdy dzień staje się do siebie podobny. Choć dorosłość jest trudna, jeśli chodzi o dostarczanie sobie nowych wrażeń, postarajmy się choć trochę urozmaicać każdy dzień. Nasz mózg, bez względu na to, ile mamy lat, potrzebuje nowych doświadczeń i stymulacji. Nie muszą to być poważne życiowe zmiany; wystarczy podróż w nieznane miejsce czy rozwijanie nowych zainteresowań. Pamiętajmy, że nigdy nie jest za późno, by zacząć robić coś nowego.
Źródło: businessinsider.com.pl, hemarginalian.org