Obserwuj w Google News

Czy możemy zapobiegać zaburzeniom psychicznym? Ważne nawyki

Alicja Bartosiak
2 min. czytania
Aktualizacja 13.10.2021
27.08.2021 11:36
Zareaguj Reakcja

Gdy zależy nam na zachowaniu zdrowia fizycznego, dbamy o zdrową dietę i unikamy szkodliwych nawyków. Podobnie jest z równowagą psychiczną. Nasz mózg potrzebuje odpowiedniej opieki, by działać prawidłowo. Co zrobić, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych?

Czy możemy zapobiegać zaburzeniom psychicznym? Ważne nawyki
fot. Shutterstock
  1. Prawidłowa higiena życia codziennego
  2. Pamiętanie o rozwoju intelektualnym
  3. Rezygnacja z używek
  4. Wysypianie się
  5. Robienie notatek
  6. Trening uważności (mindfulness)
  7. Niwelowanie stresorów

Zdrowie fizyczne jest ściśle związane ze zdrowiem psychicznym. To system naczyń połączonych. To, jak traktujemy samych siebie, ma ogromny wpływ na choroby, na które jesteśmy podatni. Długotrwały stres to największy sprzymierzeniec dolegliwości psychicznych, a wielu z nich możemy uniknąć. Które nawyki są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania psychicznego?

Prawidłowa higiena życia codziennego

Innymi słowy, to regularne, codzienne nawyki, które pomagają nam zachować równowagę psychiczną. Każdy z nas potrzebuje stabilnego rytmu, dzięki któremu czujemy się bezpiecznie, a nasz organizm wie, jak zaprogramować swój „zegar biologiczny”. Widać to już u małych dzieci, które po rozregulowaniu porządku dnia zaczynają chorować. Podobnie jest z organizmem dorosłego.

Pamiętanie o rozwoju intelektualnym

Najgorszym wrogiem dla naszego mózgu jest nuda. Odpowiednia stymulacja zwiększa motywację do działania. Lenistwo umysłowe sprawia, że nasz mózg potrzebuje coraz mniej bodźców. Rozwijanie sfery intelektualnej pomoże zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby neurologiczne.

Rezygnacja z używek

Alkohol to silny depresant, który wpływa niekorzystnie na ośrodkowy układ nerwowy. Bardzo często sięgają po niego osoby zmagające się ze stanami depresyjnymi i atakami paniki – alkohol pomaga doraźnie zniwelować objawy, jednak w dłuższej perspektywie tylko je pogłębia. Alkohol od razu po wypiciu hamuje mechanizmy kontrolowania w ludzkim organizmie (dzięki temu czujemy się rozluźnieni). To uczucie jednak dość szybko mija, a zastępuje je znużenie i otępienie.
Regularne spożywanie alkoholu wpływa na zmiany nastroju, myślenia i zachowania.

Wysypianie się

Chroniczny brak snu prowadzi do zwiększania poziomu białka odpowiedzialnego za niszczenie neuronów w płynie mózgowo  –  rdzeniowym. Jeżeli brakuje nam snu dłużej niż  miesiąc, możemy mówić o bezsenności przewlekłej. Powoduje ona nasilenie stanów lękowych. Długotrwały deficyt snu znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na Alzheimera.

Robienie notatek

Pamiętanie o wszystkim może generować spory stres, dlatego zamiast zadręczać się ciągłym przypominaniem sobie o różnych sprawach, lepiej zapisywać własne rzeczy.

Trening uważności (mindfulness)

To świecka medytacja, której celem jest skupianie się na aktualnych przeżyciach. Medytacja Mindfulness pomaga zachować równowagę umysłu, a skupienie się na chwili obecnej to doskonała do odpoczynku dla naszego mózgu. Trening uważności poprawia funkcje poznawcze naszego mózgu, co wpływa pozytywnie na cały układ nerwowy. Zarówno rozpamiętywanie przeszłości (na którą nie mamy wpływu), jak i zbędne planowanie, są męczące dla naszego umysłu.

Niwelowanie stresorów

Stresory to inaczej czynniki wywołujące stres. Zaliczamy do nich nie tylko traumatyczne przeżycia, ale również rzeczy, na które mamy wpływ (na przykład hałas czy mocne światło). Starajmy się unikać bodźców, które negatywnie nas nastrajają.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: zdrowie.wprost.pl/mp.pl/zwierciadlo.pl