Zamknij

Co warto wiedzieć, zanim pójdziesz na terapię? 9 ważnych rzeczy

18.10.2022
Aktualizacja: 18.10.2022 09:36

Terapia jest czasami najlepszym i jedynym rozwiązaniem, by poradzić sobie z traumą i  wrócić do dawnego życia. Jednak zanim ją rozpoczniemy, powinniśmy dowiedzieć się, na czym polega i jaki jest jej główny cel. 

9 reczy, które warto wiedzieć o psychoterapii
fot. Shutterstock
  1. To, jakie efekty przyniesie psychoterapia, zależy głównie od Ciebie
  2. Pierwsze 2-3 wizyty to konsultacje, właściwa terapia zaczyna się dopiero po nich
  3. Czasem wystarczy kilka spotkań, by wrócić do równowagi
  4. Ważne jest odpowiednie przygotowanie
  5. Terapia nie przynosi prostych odpowiedzi
  6. Może być bardzo ciężko
  7. W niektórych przypadkach w terapii powinni wziąć udział również bliscy
  8. Wszystko, co powiesz, zostaje w gabinecie
  9. Przerwy w terapii opóźniają cały proces

Nie ma uniwersalnej rady dotyczącej tego, kiedy iść na terapię. Każdy z nas inaczej radzi sobie z różnymi doświadczeniami. Jeśli jednak stan psychiczny utrudnia nam normalne funkcjonowanie, sprawia, że jesteśmy bezradni i niszczy relacje z innymi, warto poszukać pomocy. Spotkania z psychoterapeutą są korzystne nie tylko dla osób znajdujących się w kryzysie; to też dobra forma wsparcia, jeśli chodzi o rozwój osobisty i lepsze zrozumienie własnych działań. Co powinieneś wiedzieć, zanim spotkasz się z terapeutą? Oto 8 ważnych rzeczy:

To, jakie efekty przyniesie psychoterapia, zależy głównie od Ciebie

Nie możesz oczekiwać, że specjalista rozwiąże za Ciebie wszystkie problemy. W procesie terapeutycznym to pacjent ma do wykonania najwięcej pracy. Jeżeli chodzisz na terapię, ale jednocześnie masz tajemnice przed terapeutą i nie do końca jesteś przekonany do takiej metody leczenia, nie spodziewaj się efektów. Terapia ma być pewnego rodzaju drogowskazem, natomiast to, ile “wyciągniesz” ze spotkań, zależy przede wszystkim od Ciebie.

Pierwsze 2-3 wizyty to konsultacje, właściwa terapia zaczyna się dopiero po nich

Podczas pierwszych wizyt u psychoterapeuty ustala się cel, częstotliwość terapii, a także formę spotkań. Taki proces konsultacyjny może zająć trochę czasu.

Czasem wystarczy kilka spotkań, by wrócić do równowagi

Zdarza się, że już na etapie konsultacji pacjent dowiaduje się, jak rozwiązać swoje problemy. Warto pamiętać, że samo pójście do psychoterapeuty nie zawsze oznacza wieloletnią terapię. U niektórych osób wystarczy kilka spotkań.

Ważne jest odpowiednie przygotowanie

Zanim zdecydujesz się na wizytę w konkretnym gabinecie, sprawdź kompetencje osób, które tam pracują, a także nurt, w jakim prowadzą psychoterapię. Możesz skorzystać z wyspecjalizowanych serwisów internetowych, takich jak: TwójPsycholog, Therapify czy Wellbee. Warto też wybierać większe poradnie, w których współpracuje kilku psychoterapeutów z odpowiednimi kompetencjami. Zawsze możesz zapytać o odbyte kursy i dyplomy. To ważne, ponieważ polskie prawo w żaden sposób nie reguluje tego, kto może nazywać się psychoterapeutą.

Terapia nie przynosi prostych odpowiedzi

Psychoterapia nie daje gotowych rozwiązań. Może jedynie pomóc w szukaniu przyczyn Twoich problemów, ale żaden psychoterapeuta nie powie Ci, co masz zrobić w konkretnej sytuacji.

Może być bardzo ciężko

Wiele osób myśli, że wizyta u psychoterapeuty daje natychmiastową ulgę… Niestety, może być wręcz odwrotnie. Często przychodzi moment, w którym pacjenci chcą zrezygnować z dalszych spotkań. Powód jest prosty: kolejne wizyty zaczynają sprawiać zbyt wiele bólu, a po każdej sesji pacjent dochodzi do siebie przez długi czas.

Pamiętaj jednak, że trudne emocje oznaczają, że robisz postępy. Nic dziwnego, że konfrontacja z traumatycznymi, trudnymi wspomnieniami wywołuje takie objawy. Pozwól sobie na to i idź dalej: już niedługo zobaczysz poprawę.

W niektórych przypadkach w terapii powinni wziąć udział również bliscy

Są takie problemy, które można rozwiązać tylko razem z bliskimi. By uzdrowić relacje,  ważna jest jednak obecność wszystkich zaangażowanych osób.

Wszystko, co powiesz, zostaje w gabinecie

Psychoterapeutę obowiązuje tajemnica zawodowa. Specjalista nie może przekazać nikomu informacji, które ujawnia pacjent.

Przerwy w terapii opóźniają cały proces

W psychoterapii bardzo ważna jest systematyczność. Jeżeli decydujesz się na spotkania, staraj się uczęszczać na nie regularnie; tylko wtedy zauważysz efekty. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: psycholog-pisze.pl, vogue.pl, psychoterapia-motyl.pl