Zamknij

Małżeństwo i pieniądze nie dają długotrwałego szczęścia. Oto wyniki badania, które trwało 16 lat

07.07.2020 16:20

Małżeństwo, dom, dzieci, pieniądze – wydaje się nam, że gdybyśmy wszystko to mieli, bylibyśmy szczęśliwi. Jak się okazuje tylko przez chwilę. Naukowcy w dużym badaniu, trwającym 16 lat wyjaśnili, dlaczego takie szczęście nie trwa długo. 

Czy rodzina i dom dają szczęście na całe życie?
fot. Shutterstock
  • Badania ukazują, że my, ludzie, jesteśmy odporną grupą. Wyjaśnia to hedoniczna bieżnia – zawsze wracamy do równowagi psychicznej, zarówno po złych, jak i dobrych wydarzeniach w życiu. 
  • Wbrew przypuszczeniom to  dom, rodzina i pieniądze nie dają szczęścia na długo.
  • Badanie jest pewnego rodzaju ostrzeżeniem, aby nie podążać w swoim życiu tylko za posiadaniem, bo może to być zgubne.  

Wszyscy wiemy, że wielkie wydarzenia życiowe, takie jak małżeństwo, rodzicielstwo, utrata pracy i śmierć bliskiej osoby, mogą mieć wpływ na nasze samopoczucie. Ale o ile i na jak długo? Naukowcy postanowili to sprawdzić.

Naukowcy badali wpływ głównych wydarzeń życiowych – w sumie 18 – na samopoczucie. W tym celu przebadano próbkę około 14 000 dorosłych Australijczyków, którzy byli obserwowani przez 16 lat.

Wyniki pokazały, że dobre wydarzenia, takie jak małżeństwo, poprawiły niektóre aspekty dobrostanu, ale złe wydarzenia, takie jak wstrząsy zdrowotne, miały większe negatywne skutki. W przypadku dobrych i złych wydarzeń zmiany samopoczucia były przejściowe, zwykle ustępowały po 3-4 lata.

Szczęście kontra zadowolenie z życia

W  badaniu wyróżniono dwa różne aspekty dobrostanu psychicznego: szczęście i zadowolenie z życia. Szczęście zdefiniowano jako pozytywny aspektem naszych emocji.  Samo zadowolenie z życia jest bardziej napędzana poczuciem spełnienia w życiu.

Charakterystyczne jest to, że szczęście deklarowane przez ludzi zwykle jest dość stabilne w wieku dorosłym. Wynika to z tego, co psychologowie nazywają teorią szczęścia. Ludzie mają „normalny” poziom szczęścia, do którego zwykle powracają na dłuższą metę po różnych przeżyciach.

Jak to rozumieć? Każdy z nas ma określoną wartość, czyli punkt odniesienia subiektywnego samopoczucia, który jest ogólnie stabilny przez całe życie i do którego prawdopodobnie powrócą pomimo wydarzeń pozytywnych (np. wygrana na loterii), jak i negatywnych (np. doznanie urazu rdzenia kręgowego).

Wydarzenia życiowe często wpływają na szczęście i zadowolenie z życia w tym samym kierunku: rzeczy, które sprawiają, że jesteśmy szczęśliwsi, poprawiają również zadowolenie z życia. Ale nie zawsze, a wielkość efektów często się różni. Dobrym przykładem jest posiadanie dzieci. Zaraz po urodzeniu rodzice są bardziej zadowoleni, ale mniej szczęśliwi, co może odzwierciedlać potrzeby opieki nad noworodkiem (np. brak snu).

Po prawie wszystkich zdarzeniach (zarówno dobrych, jak i złych), samopoczucie zwykle powraca do dawnej wartości. Proces ten jest znany jako bieżnia hedoniczna. Chodzi w nim o to, że ludzie dostosowują się do nowych warunków, a samopoczucie wraca do wartości wyjściowej. 

Złe wydarzenia wpływają na nas bardziej

Dobrą wiadomością jest to, że nawet po bardzo złych wydarzeniach większość ludzi ostatecznie wraca do zadanego poziomu dobrego samopoczucia. Nie oznacza to, że nie cierpią, ale mogą też znów czuć się szczęśliwi.

Łatwo się domyślić, że szkodliwy wpływ złych zdarzeń na dobre samopoczucie przeważa nad pozytywnym wpływem dobrych zdarzeń. Negatywne efekty również trwają dłużej. Wynika to częściowo z tego, że większość ludzi jest ogólnie zadowolona, dlatego jest więcej „miejsca”, aby poczuć się gorzej niż lepiej. 

Rozpoczęcie nowej pracy, awans, zwolnienie z pracy i przeprowadzka to wydarzenia, które ludzie często uważają za stresujące, ale są też tacy, którzy spojrzą na to inaczej. Wspomniane badanie wykazało, że działanie tych wydarzeń na nasze samopoczucie jest stosunkowo niewielkie i na ogół ulotne.

Może to być spowodowane różnicami w charakterze tych wydarzeń dla różnych osób. Na przykład przejście na emeryturę może wywołać smutek, depresją, ale dla kogoś innego przejścia na emeryturę jest nowym rozdziałem w życiu. Może to być pozytywne doświadczenie.

Rzeczy, które mają znaczenie w osiąganiu szczęścia

Wyniki tych badań, ostrzegają przed pogonią za szczęściem, poprzez same pozytywne doświadczenia. Wpływ, jeśli w ogóle występuje, wydaje się niewielki i przelotny, ponieważ hedoniczna bieżnia wciąga nas z powrotem do naszego punktu odniesienia dobrego samopoczucia.

Ważna informacja

Hedoniczna bieżnia znana również jako hedoniczna adaptacja, jest to tendencja ludzi, aby szybko powrócić na stosunkowo stabilnym poziomie szczęścia mimo wielkich pozytywnych lub negatywnych zdarzeń lub zmian życiowych.

Zamiast tego możemy skoncentrować się na rzeczach, które chronią nas przed poczuciem dewastacji przez złe wydarzenia. Najważniejszymi czynnikami prawdziwego szczęścia są silne relacje, dobre zdrowie i sposób zarządzanie finansami, który uchroni przed bankructwem.

Źródło: medicalxpress.com