Ciągle podejmujesz złe decyzje? Przyczyną może być zawód, który wykonujesz
Naukowcy wykazali, że całodniowa, intensywna praca umysłowa może sprawiać, że dokonujemy gorszych wyborów. Dlaczego zmęczony umysł podsuwa nam złe rozwiązania?

Masz wrażenie, że każda decyzja, jaką podejmujesz, niesie za sobą złe konsekwencje? Chociaż lepsze wybory u wielu z nas pojawiają się wraz z wiekiem, dzięki zdobytemu doświadczeniu, zawsze ogromny wpływ na nasze działania mają emocje. Okazuje się, że najgorszym doradcą jest… nasz zmęczony mózg. Po intensywnej pracy umysłowej nie tylko trudniej się jest nam skupić; podejmujemy też gorsze decyzje – ostrzegają francuscy specjaliści.
Przemęczony mózg domaga się odpoczynku?
Naukowcy z ośrodka INSERM w Paryżu przeprowadzili badanie, podczas którego sprawdzili, jak zmęczenie umysłowe wpływa na nasze wybory. Uczestnicy eksperymentu pracowali umysłowo przez 6 godzin, a następnie mieli podjąć decyzje o otrzymaniu wynagrodzenia. Co ciekawe, ochotnicy częściej decydowali się na to, by natychmiast otrzymać nagrodę w postaci 10 dolarów, niż w wysokości 50 dolarów z przekazaniem na konto, ale następnego dnia.
– Sugeruje się, że męczenie jest pewną iluzją podsuwaną nam przez mózg, byśmy zrobili sobie przerwę i zajęli się czymś, co sprawi nam większą przyjemność – twierdzi Mathias Pessiglione, autor badań, dyrektor Brain and Spine Institute w Paryżu.
Z badań wynika jednak, że nie jest to do końca prawdą. Przyczyną złych decyzji mogą być substancje kumulujące się pod wpływem zmęczenia w mózgu. Na skutek zbyt intensywnej pracy umysłowej w mózgu wydzielany jest kwas glutaminowy (glutaminian) – neuroprzekaźnik pobudzający. Pod jego wpływem możemy podejmować decyzje bardziej emocjonalne, a nie strategiczne.
Z ważnymi decyzjami warto poczekać
Nowe badania potwierdzają, że jeśli musimy dokonać ważnego wyboru, powinniśmy zaczekać na moment, w którym będziemy czuli się wypoczęci. Przed nadmiernym zmęczeniem umysłowym chronią regularne przerwy w pracy, dzięki którym można dłużej pracować i mniej się zmęczyć. Jeszcze lepsze efekty daje jedna krótka drzemka w ciągu dnia.
– Jeśli musisz wkrótce podjąć ważną decyzję, upewnij się, czy nie jesteś zbyt zmęczony – zaleca jeden z autorów badania Antonius Wiehler z Brain and Spine Institute w Paryżu.
Źródło: PAP