Leworęczni są inteligentniejsi od praworęcznych? 5 ważnych cech osobowości
W społeczeństwie, w którym większość ludzi jest praworęczna, leworęczni nie mają łatwo. Kiedyś uważano, że leworęczność to wada, a dzieci jak najszybciej należy nauczyć posługiwać się sprawnie prawą ręką, dziś wiadomo już jednak, że był to błąd. Czy leworęczni odróżniają się jakimiś specjalnymi cechami od praworęcznych? Badacze uważają, że tak.

Badania pokazują, że osób, u których dominuje lewa ręka, jest tylko 10 proc. w każdym społeczeństwie. Naukowcom jednak do tej pory nie udało się jednoznacznie wyjaśnić, dlaczego zaledwie 1 na 10 osób jest leworęczna. Większość zebranych dowodów wskazuje na przyczynę genetyczną, ponieważ liczba leworęcznych jest mniej więcej taka sama w każdym miejscu na świecie. Wciąż jednak przyczyna tego, że osób leworęcznych jest tak niewiele nie została w pełni wyjaśniona.
Czy osoby leworęczne są inne niż praworęczne?
Amerykański psycholog dr Alan Searleman z St. Lawrence University w Nowym Jorku, który wiele lat poświęcił zagadnieniu leworęczności, zebrał dowody na związek między leworęcznością a kreatywnością. Uważa, że osoby „prawdziwie leworęczne” są bardziej inteligentne i mają bogatsze słownictwo niż praworęczni, a także lepiej radzą sobie z rozwiązywaniem problemów. – Być może dlatego jest ich więcej w zawodach kreatywnych, takich jak muzyka, sztuka i pisarstwo – uważa dr Searleman.
Według dr. Searlemana, „prawdziwi leworęczni” to osoby, które rzucają piłkę lewą ręką, używają lewego oka do patrzenia przez wizjer, przykładają lewe ucho do ściany, gdy chcą coś podsłuchać, czy lewą ręką podnoszą szklankę do ust. To właśnie oni osiągali o jedną trzecią wyższe wyniki w testach słownictwa i dwa razy lepsze w zadaniach polegających na rozwiązywaniu problemów. Natomiast osoby, które są „mieszane”, czyli używają zarówno lewej, jak i prawej ręki, ucha, oka i stopy do różnych zadań, osiągają takie same wyniki, jak „prawdziwi praworęczni”.
Badania wykazały również, że więcej osób leworęcznych miało wysoki iloraz inteligencji, czyli IQ powyżej 140. Badania dr. Searlemana pokazały coś jeszcze: leworęczni mają gorszą pamięć niż praworęczni. Badacz podkreśla jednak, że z rozwiązywaniem problemów radzą sobie dwa razy lepiej.
Jakie cechy osobowości mają leworęczni?
Psycholożka edukacyjna z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) prof. Charlotte Reznick, uważa, że leworęczni inaczej funkcjonują, bo muszą na co dzień mierzyć się z praworęcznym światem, a to wpływa na ich sposób działania i postrzegania rzeczywistości. Jakie cechy mają leworęczni?
1. Są przyzwyczajeni do stawiania sobie wyzwań
Ponieważ leworęczni dorastają w świecie pełnym praworęcznych muszą trenować zarówno prawą, jak i lewą rękę. Według Reznick, jest to u nich jeden z najczęstszych sposobów funkcjonowania. To sprawia, że na co dzień są bardziej elastyczni.
2. Widzą i czują ogólną ideę każdego zagadnienia
Oznacza to, że osoby leworęczne mają wrodzoną zdolność do wymyślania kilku opcji podczas rozwiązywania problemu, zamiast jednego czarno-białego.
3. Kierują się twórczą intuicją podczas przetwarzania informacji
Leworęczni nie obawiają się podchodzić do życia lub swojej pracy inaczej niż większość ludzi, bardziej ufają swoim pomysłom.
4. Szybko się uczą
Sprawniej niż praworęczni przetwarzają informacje, co pomaga im w nauce. Są w stanie łatwiej zrozumieć różne idee i natychmiast wymyślić rozwiązanie.
5. Są bardziej niezależni
Ich niezależność w dużej mierze spowodowana jest tym, że zawsze byli inni niż grupa, więc są przyzwyczajeni do bardziej samodzielnej pracy.
Źródło: A. Searleman, The effects of hand preference side and hand preference switch history on measures of psychological and physical well-being and cognitive performance in a sample of older adult right-and left-handers, 2002, Neuropsychologia / Independent.co.uk / Sciencetimes.com