Oceń
Omamy to przypadłość, której wstydzą się wszyscy ci, których ona dotyczy. Nie zawsze jednak zdają sobie sprawę z tego, że to, czego doświadczają, w rzeczywistości nie istnieje. Omamy przypominają objawy schizofrenii – widzi się, słyszy bądź czuje coś, czego w rzeczywistości nie ma. Spostrzeżenia somatyczne są jak najbardziej realne, a osoba doświadczająca ich jest przekonana o realności ich występowania.
Zobacz także: Schizofrenia - choroba, która przeraża. Jakie są rodzaje i przyczyny schizofrenii?
Omamy przytrafiają się zarówno osobom całkowicie zdrowym, jak i cierpiącym z powodu chorób psychicznych. Często omamy różnego rodzaju są pierwszym sygnałem świadczącym o zaburzeniach psychicznych. Dowiedz się więcej o najczęściej występujących rodzajach omamów!
Omamy wzrokowe
Omamy wzrokowe to sytuacja, w której widzi się obrazy, przedmioty lub sceny, które w rzeczywistości nie istnieją. Wszystkie występujące obrazy i zdarzenia są tak bardzo wyraźne i realne, że osobie doświadczającej halucynacji wzrokowych trudno jest uwierzyć, że to nie dzieje się naprawdę.
Zwykle taka osoba potrafi bardzo dokładnie, z najmniejszymi szczegółami opisać to, co widziała. W przypadku omamów wzrokowych trudno jest dać się przekonać, że dana sytuacja nie wydarzyła się w rzeczywistości.
Omamy hipnagogiczne
Omamy hipnagogiczne to właściwie mieszanka wszystkich innych rodzajów złudzeń: wzrokowych, słuchowych czy dotykowych. Omamami hipnagogicznymi nazywa się takie doznania, które przypominają, sen na jawie. Występują najczęściej na pograniczu jawy i snu podczas zasypiania. Zazwyczaj związane są z wydarzeniami mijającego dnia.
Choć takie doznania się przerażające, na szczęście zwykle nie oznaczają problemów psychicznych i są wynikiem fizjologii. Mogą być również skutkiem nieregularnego trybu życia i tym samym rozregulowania organizmu.
Zobacz także: Samorozwój. Najlepsza inwestycja bez ponoszenia najmniejszego ryzyka
Omamy słuchowe
Omamy słuchowe związane są ze słyszeniem różnego rodzaju dźwięków – krótkich i jednorazowych bądź trwających dłużej i bardziej złożonych. Najczęściej są to trzaski, krzyki, słowa, a nawet muzyka. Podobnie jak w przypadku pozostałych doznań, halucynacje słuchowe są bardzo realistyczne i trudno przekonać się do tego, że usłyszany dźwięk był tylko złudzeniem. To najczęściej występujące halucynacje w psychiatrii. Osoba ich doświadczająca może słyszeć także na przykład własne myśli, na chwilę, zanim je wypowie, słowa wypowiadane bezpośrednio do niej, a nawet słowa osób trzecich, które rozmawiają o niej.
Omamy imperatywne
Omamy imperatywne zaliczają się właściwie do halucynacji słuchowych. Chory słyszy głosy, które zwracają się bezpośrednio do niego, namawiając do zrobienia czegoś. To inaczej omamy nakazujące, rozkazujące. Takim stanem często tłumaczą się osoby, które popełniły jakieś przestępstwo lub zrobiły komuś krzywdę – to są właśnie te „głosy w głowie”, które kazały coś zrobić.
Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio Zet na Facebooku!
Oceń artykuł