Kryzys wieku średniego – czym się objawia i jak sobie z nim radzić?
Powszechnie przyjęło się, że kryzys wieku średniego dotyka głównie mężczyzn, jednak kobiety również mogą na niego cierpieć. Skąd się bierze?

Kryzys wieku średniego to realne zjawisko psychologiczne, które może wywrzeć poważne skutki na osobie, której dotyka. Najczęściej dotyka on mężczyzn, jednak kobiety również mogą na niego cierpieć. Jak się objawia kryzys wieku średniego i co go wywołuje?
Zobacz także: Empatia pozwala lepiej rozumieć innych. Czym dokładnie jest?
Kryzys wieku średniego
Kryzys wieku średniego dotyka osoby obojga płci w wieku 35-45 lat. Statystycznie częściej występuje on jednak u mężczyzn.
Ryzyko wystąpienia kryzysu wieku średniego wiąże się m. in. z odczuwanym przez daną osobę poziomem satysfakcji z jej życia, związku czy stanu majątkowego. W tym wieku zazwyczaj przychodzi czas refleksji oraz wyciągania wniosków dotyczących własnego życia.
Kryzys wieku średniego u mężczyzn
Często dzieje się tak, że w połowie życia, mężczyzna zrealizował już większość swoich celów, ma stabilną pozycję zawodową i finansową, a dorosłe dzieci opuściły rodzinny dom. Wówczas zdaje on sobie sprawę, że zostało mu coraz mniej życia i zaczyna się zastanawiać, co z nim zrobić.
Mężczyzna dotknięty kryzysem wieku średniego skupia się na realizowaniu swoich planów i marzeń, na które wcześniej nie mógł sobie pozwolić. Takie skupienie się na sobie powoduje niejednokrotnie, że zaniedbuje on relacje z bliskimi osobami i zaczyna dbać tylko o siebie.
Kryzys wieku średniego może być naprawdę niebezpieczny, ponieważ skupianie się na błahych rzeczach z czasem może powodować pojawienie się uczucia pustki, a zaniedbanych relacji często nie da się naprawić. W skrajnych przypadkach może to powodować nawet rozwiniecie się zaburzeń natury psychologicznej.
Zobacz także: Zakupoholizm stanowi poważne zagrożenie. Jak się go leczy?
Kryzys wieku średniego – przyczyny
Zdarza się, że dana osoba nie jest zadowolona z jakiegoś aspektu swojego życia i z tego powodu decyduje się na wprowadzenie zmian. Kryzys wieku średniego może być także spowodowany jakimś nagłym trudnym wydarzeniem takim jak trauma, śmierć bliskiej osoby czy opuszczenie domu przez dorosłe już dzieci.
Kryzys wieku średniego może się pojawić także wtedy, kiedy dana osoba uświadomi sobie, że sporą część życia ma już za sobą i zaczyna sobie zdawać sprawę z tego, że nie wszystkie plany uda jej się zrealizować.
Popularnym zjawiskiem towarzyszącym kryzysowi wieku średniego, jest także wypalenie zawodowe.
Kryzys wieku średniego – objawy
Kryzys wieku średniego u mężczyzn objawia się przede wszystkim potrzebą nagłych, ryzykownych zmian w życiu takich jak zakup nowego, drogiego samochodu, zmiana pracy, a nawet rozwód z dotychczasową partnerką i znalezienie sobie dużo młodszej kobiety.
W przypadku kobiet zdarza się, że nie godzą się one z widocznymi skutkami upływającego czasu i decydują się na zabiegi i operacje plastyczne.
Innymi, częstymi symptomami kryzysu wieku średniego jest:
- obniżenie nastroju
- napady złości
- napady płaczu
- lęk przed śmiercią
- zmiana stylu życia
- rozpad dotychczasowego związku
Zdarza się także, że kryzys wieku średniego niesie ze sobą wiele pozytywnych skutków. Osoba, która czuje się zmęczona dotychczasowym życiem, decyduje się na wprowadzenie zmian. W tym celu zaczyna np. chodzić na siłownię, zrywa toksyczne relacje czy zaczyna dbać o swoje zdrowie psychiczne i decyduje się na terapię.
Często skutkuje to znaczącą poprawą samopoczucia, określeniem swoich nowych celów oraz znalezieniem nowego hobby lub pracy.
Kryzys wieku średniego – jak sobie z nim radzić?
Aby poradzić sobie z kryzysem wieku średniego zarówno u siebie samego, jak i u osoby bliskiej, należy spokojne podejść do całej sprawy i krążących w głowie myśli. Potrzeba podsumowań pewnego okresu życia i wprowadzenia zmian jest czymś całkowicie normalnym i w mniejszym lub większym stopniu dotyka każdego.
Ważne jest, aby zdać sobie sprawę ze swoich prawdziwych potrzeb, a w razie utrzymującego się przez długi czas obniżonego nastroju, skonsultować się ze specjalistą. Nieprzepracowany kryzys może bowiem prowadzić nawet do rozwoju zaburzeń natury psychologicznej.
Zobacz także: Czujesz, że twój organizm jest przeciążony? Dostarcz mu tryptofan