Zamknij

Jak rzucić palenie? 5 skutecznych sposobów na pozbycie się nałogu

Marta Wilczkowska
13.05.2020 14:38

Jak rzucić palenie? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które nieskutecznie próbowały uporać się z niezdrowym nałogiem. Nie dość, że dym papierosowy ma fatalny wpływ na nasze płuca, to jeszcze przeszkadza naszemu otoczeniu i pozostawia nieprzyjemny zapach na ubraniach. Sprawdź nasze sposoby na rzucenie palenia raz na zawsze.

dziewczyna paląca papierosa
fot. Shutterstock

Nie wiesz, jak rzucić palenie? Możesz zastosować kilka prostych trików, które ułatwią ci pomyśle przejście przez proces odstawienia papierosów. Sam fakt, że zdałeś sobie sprawę ze swojego uzależnienia, jest już dużym krokiem do przodu. Teraz najwyższy czas pokonać nałóg. Poniższe sposoby z pewnością ci w tym pomogą.

Jak rzucić palenie?

Każdy, kto choć raz próbował rzucić palenie, doskonale wie, że nie jest to proste zadanie. Niewielu osobom udaje się osiągnąć ten cel już za pierwszym razem. Większość zmagała się z tym problemem wielokrotnie i bez to często bez skutku. Co zrobić, aby w końcu wygrać z uporczywym nałogiem. Opracowanie właściwego planu to podstawa. Zastosuj tych 5 prostych trików.

1. Zwróć uwagę na to, jakie codzienne sytuacje wyzwalają w tobie chęć zapalenia papierosa. Być może są to stresujące sytuacje, sposób na zabicie nudy, rytuał palenia po zjedzonym posiłku. W takich sytuacjach przekieruj uwagę na coś innego. Znajdź alternatywne zajęcie. Pamiętaj, że najłatwiej uporać się z nawykiem, wdrażając w życie inny nawyk.

2. Staraj się z czasem coraz bardziej ograniczać palenie papierosów zamiast w jednej chwili próbować całkowicie eliminować nawyk. Akceptuj w sobie momenty słabości zamiast narzucać sobie jeszcze większy rygor.

3. Nie wiesz jak rzucić palenie? Rozpraw się z mitami raz na zawsze. Przestań wierzyć w to, że palenie uspokaja i ułatwia utrzymywanie szczupłej sylwetki. Gdy nie masz, co zrobić z wolnymi rękami, zajmij się jakąś czynnością. W takich przypadkach poleca się używanie np. piłek antystresowych.

4. To bardzo istotne, aby rzucanie nałogu nie kojarzyło ci się z udręką. Pamiętaj o nagradzaniu się, sprawianiu sobie przyjemności. To jeszcze bardziej cię zmotywuje do trzymania się swojego planu.

5. Ważne, aby bliskie osoby cię wspierały, a inni palacze przestali cię częstować papierosami. Dlatego poinformuj osoby z twojego otoczenia o tym, że rzucasz palenie. To sprawi, że poczujesz się bardziej odpowiedzialny za swoje postanowienia. Możesz zapytać innych o to, jak rzucić palenie. Być może ich wskazówki ułatwią ci osiągnięcie celu.

Zobacz także: Co widzisz na obrazku? To, co wskażesz jako pierwsze, zdradzi, jaki naprawdę jesteś w związku!

Jeżeli interesuje cię praca nad sobą, poznaj najpopularniejsze metody autosugestii, takie jak afirmacja i wizualizacja.

Nowy Jork w dobie koronawirusa wygląda jak z filmu grozy. Zobaczcie te przerażające zdjęcia!