Zamknij

Euforia nie zawsze ma związek z prawdziwą radością. Kiedy jest niebezpieczna?

Marta Wilczkowska
17.07.2018 14:09

Euforia to stan podwyższonego nastroju, który pojawia się w wielu sytuacjach życiowych. Jeśli trwa krótko, nie ma powodów do niepokoju. Utrzymująca się dłużej euforia może natomiast zwiastować choroby psychiczne. Jakie są jej przyczyny? Sprawdź!

kobieta przeżywająca euforię
fot. Shutterstock

Wszyscy chcemy być szczęśliwi, więc radość i zadowolenie na naszych twarzach to zazwyczaj stany bardzo pożądane. Euforia pojawia się w różnych sytuacjach życiowych. Cieszymy się, kiedy osiągniemy sukces, coś uda nam się w pracy lub dostaniemy ważną wiadomość. Nie zawsze jednak stan podwyższonego nastroju można powiązać z pozytywnymi wydarzeniami. Czasem euforia zwiastuje patologię i choroby psychiczne.

Zobacz także: Anhedonia to jeden z głównych objawów depresji. Dlaczego nic mnie nie cieszy?

Euforia - co to jest?

Każdy spotkał kogoś wyjątkowo wesołego w swoim życiu. Euforia to stan wyjątkowo dobrego samopoczucia. Słowo "euforia" powstało z połączenia słów "eu" ("dobrze") i "phero" ("trzymać się"). Osoba ogarnięta euforią ma dobry humor, żartuje, może podśpiewywać, nawet mimo problemów i trudności, z jakimi się zmaga w danej chwili. 

Krótkie stany euforii są czymś zupełnie normalnym i mogą spotkać każdego w różnych sytuacjach życiowych, np. na wieść o awansie, zaręczynach, na skutek aktywności seksualnej czy po alkoholu i narkotykach. Stany takie dotyczą każdego, nawet osób schorowanych, borykających się z różnymi problemami. 

Euforia może objawiać się następującymi cechami. Często występują:

  • znacznego stopnia wesołość,
  • wyjątkowo dobry nastrój,
  • zadowolenie,
  • tendencja do śmiechu i żartowania,
  • beztroska,
  • poczucie wolności.

Zobacz także: Osoby z agorafobią przeżywają nieuzasadniony lęk. Czym się on objawia i jak go leczyć?

Euforia - przyczyny

Jakie mechanizmy są odpowiedzialne za powstanie euforii? Chodzi o neuroprzekaźniki, który wywołują stan podwyższonego nastroju - dopaminę i endorfiny

Uczucie krótkotrwałego szczęścia pojawia się, kiedy dochodzi do uwolnienia dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym. Osoby, które mają niedobory tego neuroprzekaźnika, mogą nie być zdolne do odczuwania radości. Euforię powodują też endorfiny, które mogą się uwalniać np. podczas wysiłku fizycznego. 

Euforia - a choroby

W wielu przypadkach euforia to prawidłowy stan emocjonalny, którego wystąpienie nie powinno niepokoić, wręcz przeciwnie - jest bardzo miłe i przyjemne. Taki stan, kiedy człowiek doznaje euforii, a potem powraca do swojego typowego nastroju, jest zupełnie normalny. Problem pojawia się, gdy euforia nie mija i ciężko ustalić jej przyczynę.

Są sytuacje, w których przyczyną powstania euforii są różne stany patologiczne:

  • stosowanie substancji psychoaktywnych - alkoholu i narkotyków (np. kokainy, amfetaminy i heroiny);
  • choroby neurologiczne - migrena, epilepsja, stwardnienie rozsiane, guzy ośrodkowego układu nerwowego;
  • choroby psychiczne - w epizodach manii i hipomanii (choroba dwubiegunowa) oraz w schizofrenii;
  • zażywanie niektórych leków, np. opioidowych leków przeciwbólowych i immunosupresyjnych glikokortykosteroidów.

Euforia biegacza

"Euforia biegacza" to stan błogiego nastroju pojawiający nie tylko po biegu, ale dotyczący każdej innej aktywności fizycznej. Stan euforii trwa jeszcze około pół godziny po intensywnym wysiłku. To tajemnicze zjawisko było szeroko dyskutowane, a przez niektórych kwestionowane. Po raz pierwszy ten fenomen zauważono w latach 70., kiedy bieganie zaczęło zyskiwać na popularności. 

Skąd ten nagły przypływ radości u biegaczy? Za wszystko odpowiedzialne są hormony, które działają na ośrodkowy układ nerwowy podobnie jak narkotyki. To właśnie dzięki endorfinom odczuwamy radość i odprężenie około pół godziny po intensywnym biegu. Jesteśmy także uodpornieni na ból.

Niestety, aby poczuć się "na haju" trzeba być w dobrej kondycji fizycznej, dlatego początkujący biegacze raczej nie mają szans odczuć "euforii biegacza".

Euforia wysokościowa

Zjawisko euforii nie jest także obce także himalaistom czy alpinistom. Znane są przypadki, gdy na dużych wysokościach, zaczęli oni nagle porzucać sprzęt, dziwnie się zachowywać i odczuwać halucynacje. Euforia wysokościowa jest spowodowana niedotlenieniem mózgu. W momencie wysiłku na znacznych wysokościach organizm radzi sobie, przechodząc na procesy beztlenowe. Niestety "euforia wysokościowa" jest niebezpieczna, bo powoduje obniżenie krytycyzmu oraz zwiększa prawdopodobieństwo popełnienia błędu w górach.

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Autor: Magdalena Barszczak