Zamknij

Ekstrawetryk – kto to taki i czym się charakteryzuje?

Marta Wilczkowska
29.01.2019
Aktualizacja: 04.12.2020 09:45

Każdy z nas zna osobę, która zaraża swoją pozytywną energią. Ekstrawertyk czerpie moc od innych i przekazuje ją otoczeniu z nawiązką. Czym jeszcze się charakteryzuje?

Ekstrawetryk – kto to taki i czym się charakteryzuje?
fot. Shutterstock

Tempo życia ekstrawertyka jest bardzo szybkie, a on sam pełen jest energii i optymizmu. Ekstrawertyk nie lubi nudy i stara się większość czasu wypełnić różnymi zajęciami i spotkaniami z innymi. W wolnych chwilach poświęca się realizacji swoich pasji i zainteresowań. Czym jeszcze cechuje się ekstrawertyk?

Zobacz także:Czym dokładnie są emocje i jak nad nimi zapanować?

Do psychologii pojęcie „ekstrawertyk” zostało wprowadzone przez Carla Gustava Junga, który w 1921 roku wydał pracę pod tytułem „Typy psychologiczne”. Następnie analizowaniem tego typu zajmował się angielski psycholog Hans Jürgen Eysenck,

W późniejszych latach ekstrawersja była badana przez Costa McCrae oraz R. Depue i P. Collins, którzy doszli do wniosku, że najbardziej widoczna jest u osób mających większą wrażliwość na perspektywę otrzymania nagrody za swoje zachowanie.

Ekstrawertyk – kto to?

Ekstrawertyk jest bardzo aktywy i towarzyski, ma mnóstwo energii oraz cały wachlarz pomysłów, jak ją spożytkować. Nuda nie jest w jego stylu, wręcz przeciwnie, uwielbia, jak coś się dzieje, a on jest w centrum uwagi.

Osoby o tym usposobieniu często przewodzą grupom i szybko zdobywają nowych znajomych, bo będąc wśród ludzi, są w swoim żywiole. Ekstrawertyk potrzebuje cały czas nowych bodźców i wyzwań.

Zobacz także:Biofeedback – na czym polega ten trening?

Ekstrawertyk a introwertyk

Ekstrawertyk i introwertyk znajdują się na dwóch przeciwnych biegunach. Ilość bodźców, której ekstrawertyk potrzebuje do optymalnego funkcjonowania, u introwertyka będzie już zbyt duża i może powodować przeciążenie.

Osoba, będąca ekstrawertykiem cały czas szuka nowych wyzwań, poszukuje towarzystwa i ustanawia sobie nowe, coraz bardziej ambitne cele. Ekstrawertyk lubi brylować w towarzystwie i zarażać innych swoją energią.

Z kolei introwertyk jest w znacznie większym stopniu skoncentrowany na świecie swoich przeżyć wewnętrznych i to mu w zupełności wystarcza. Introwertyk ceni sobie spokój i nie potrzebuje tak wielu stymulacji z zewnątrz, co ekstrawertyk.

Ekstrawertyk – jak to jest nim być?

Nawet ekstrawertyk bywa zmęczony, szczególnie w sytuacjach, kiedy przychodzi czas na wypełnienie wszystkich zobowiązań, do których się zaoferował. Osoby o takim usposobieniu potrafią być nieprzewidywalne w sytuacjach stresowych. Pod wpływem emocji podejmują pochopne decyzje, których później niejednokrotnie żałują.

Ekstrawertycy mają wiele zalet. Są wśród nich takie cechy, jak towarzyskość, żywiołowość oraz poszukiwanie nowych wyznań.

Ekstrawertycy wyróżniają się dodatkowo takimi cechami, jak:

  • Pewność siebie i zdecydowanie
  • Szybkość w nawiązywaniu nowych znajomości
  • Mówią głośno i szybko, jednak dość często gubią watek
  • Są bardziej wydajni w pracy, kiedy czują się docenieni
  • Działają impulsywnie
  • Energię czerpią z pracy z ludźmi oraz z szybkiego tempa życia
  • Często są przywódcami grup
  • Mają dobrą, lecz krótkotrwałą pamięć
  • Często odczuwają zmęczenie związane ze zbyt intensywnym trybem życia

Zobacz także:Frustracja – skąd się bierze i jak ją pokonać?