Oceń
Choroby psychiczne, inaczej zaburzenia psychiczne są coraz bardziej powszechne. Umysł człowieka jest tak samo podatny na choroby jak ludzkie ciało. Żyjemy coraz szybciej, mamy coraz więcej problemów - nic dziwnego, że znajdują one ujście w naszej psychice. Choroby psychiczne powodują ogromny dyskomfort i cierpienie, utrudniają funkcjonowanie w społeczeństwie.
Zobacz także: Leczenie depresji wymaga czasu. Jak pomóc osobie z depresją?
Choroby psychiczne - rodzaje
Według tradycyjnego podziału zaburzenia psychiczne można podzielić na:
- zaburzenia psychotyczne (psychozy) - powodują stany chorobowe, w których występują urojenia, omamy, zaburzenia świadomości, duże zaburzenia emocji i nastroju oraz zaburzenia myślenia;
- zaburzenia niepsychotyczne - nerwice, reakcje adaptacyjne, zaburzenia psychosomatyczne, niepełnosprawność intelektualna, zespoły organiczne, zaburzenia osobowości, uzależnienia od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych, niektóre dewiacje seksualne.
Podział zaburzeń psychicznych według klasyfikacji ICD-10:
- zaburzenia psychiczne organiczne, włącznie z zespołami objawowymi, np. zespół czołowy (F00-F09);
- zaburzenia psychiczne i zachowania spowodowane używaniem środków (substancji) psychoaktywnych - alkoholizm (F10-F19);
- schizofrenia, zaburzenia typu schizofrenii (schizotypowe) i urojeniowe (F20-F29);
- zaburzenia nastroju (afektywne) - depresja, choroba dwubiegunowa, zaburzenia depresyjne nawracające (F30-F39);
- zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną - nerwica lękowa, nerwica natręctw, zespół lęku napadowego (atak paniki), agorafobia, fobia społeczna (F40-F48);
- zespoły behawioralne związane z zaburzeniami fizjologicznymi i czynnikami fizycznymi - bulimia, anoreksja, lęki nocne, wytrysk przedwczesny (F50-F59);
- zaburzenia osobowości i zachowania dorosłych - osobowość borderline, zaburzenia preferencji seksualnych (F60-F69)
- upośledzenia umysłowe - niepełnosprawność intelektualna (F70-F79);
- zaburzenia rozwoju psychicznego - autyzm dziecięcy, zespół Aspergera (F80-F89);
- zaburzenia zachowania i emocji rozpoczynające się zwykle w dzieciństwie i w wieku młodzieńczym - ADHD (F90-F98);
- zaburzenia psychiczne bliżej nieokreślone (F99).
Zobacz także: Stale odczuwasz lęk? Sprawdź, czy nie dopadły cię objawy nerwicy
Choroby psychiczne - objawy
Rozpoznanie choroby psychicznej nie jest łatwe. Często granica między zachowaniem wynikającym z ukształowania charakteru czy chorobą psychiczną jest bardzo cienka. W przypadku schizofrenii czy psychoz głównymi objawami choroby psychicznej są omamy czy urojenia. Zaburzenia nerwicowe mogą objawiać się lękiem i objawami somatycznymi, z kolei zaburzenia nastroju smutkiem i spowolnieniem ruchowym. Jeśli czyjeś zachowanie nagle się zmienia lub odbiega od tego, co jest społecznie akceptowane, można zacząć podejrzewać zaburzenie psychiczne.
Objawy chorób psychicznych można podzielić na trzy podstawowe typy:
- objawy nerwic - manifestują się lękiem, który może występować w postaci napadów paniki, strachu przed wyjściem z domu, lękiem przed innymi ludźmi lub w postaci różnych fobii. W przeciwieństwie do zaburzeń psychotycznych osoba z nerwicą jest w pełni świadoma swoich problemów i walczy z nimi.
- objawy psychoz - urojenia, omamy. Najczęściej powodowane są przez silny stres, nadużywanie alkoholu i zażywanie narkotyków. Psychozy mogą być również skutkiem chorób organicznych. Osoba cierpiąca na psychozę nie zdaje sobie sprawy ze swoich problemów, bo nie odróżnia rzeczywistości od fikcji, np. choroba afektywna dwubiegunowa i schizofrenia.
- objawy upośledzenia - osoba upośledzona odczuwa trudności na każdym polu codziennego życia - w komunikacji z innymi, dbaniu o swoje potrzeby, zdrowie, higienę, prowadzeniu domu i rozumieniu otoczenia. IQ osoby upośledzonej psychicznie to zwykle około 70, a jej rozwój odpowiada mentalności dziecka. Nie zdaje sobie ona sprawy ze swojej nieporadności.
Do innych objawów chorób psychicznych należą:
- brak poczucia sensu w życiu,
- niska samoocena,
- derealizacja,
- depersonalizacja,
- autoagresja,
- nagłe zmiany zachowania,
- nieuzasadnione stany euforii,
- brak apetytu lub wzmożone łaknienie,
- problemy ze snem, zmiana trybu funcjonowania w ciągu doby,
- gonitwy myśli,
- lęk,
- znaczne obniżenie nastroju, smutek, poczucie beznadziei,
- "czarne myśli",
- apatia,
- problemy w kontaktach z ludźmi,
- problemy z jedzeniem w przypadku bulimii lub anoreksji.
Zobacz także: DDD, czyli w pułapce dzieciństwa. Kim są dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych?
Choroby psychiczne - przyczyny
Choroby psychiczne mogą wystąpić z rozmaitych powodów. Zwraca się szczególnie uwagę na genetyczne, psychologiczne, biologiczne lub środowiskowe podłoże problemów pacjenta.
W toku terapii często okazuje się, że osoba zmagająca się z chorobą psychiczną miała trudne dzieciństwo. Mogła wychowywać się w rodzinie patologicznej, gdzie panował chłód emocjonalny i brakowało miłości.
Częstym powodem choroby psychicznej jest trudna sytuacja chorego wywołana takimi zdarzeniami, jak: śmierć bliskiego, rozwód, wypadek czy zwolnienie z pracy.
Choroby psychiczne - leczenie
Leczenie chorób psychicznych jest często długotrwałe i zależy od rodzaju choroby. Leczenie depresji i nerwicy wyglądają podobnie. W tym przypadku najskuteczniejsza jest psychoterapia. Jeśli pacjent cierpi na uciążliwe i przykre objawy, można wdrożyć leki przeciwdepresyjne lub przeciwlękowe.
W przypadku psychoz leczenie należy rozpocząć szybko. Osoba zmagająca się z urojeniami i omamami nie przyjmuje do wiadomości, że jest chora, dlatego leczenie schizofrenii i psychoz może być trudne. Podstawą leczenia są leki. Pacjenta poddaje się też psychoterapii. W chorobach psychicznych niezwykle ważne jest też wsparcie bliskich osób.
Zobacz także:Schizofrenia paranoidalna to najczęstsza odmiana schizofrenii. Jakie są rokowania?
ezembedezembed
Oceń artykuł