,

ZUS ostrzega przed próbą oszustwa: nie otwierajcie tych załączników

24.03.2023
Aktualizacja: 24.03.2023 09:20

Uważajcie na maile o błędnym logowaniu do PUE czy ZUS – ostrzega Zakład Ubezpieczeń Społecznych i dodaje: – To próba oszustwa. 

Placówka ZUS
fot. Wojtek Laski/East News

ZUS w komunikacie prasowym napisał, że oszuści (tzw. cyberprzestępcy) rozsyłają informacje o błędnym logowaniu do PUE/ZUS i o konieczności kliknięcia w link lub załącznik, by czynność ta tym razem była skuteczna. Pliki te mają rozszerzenie ".xll" i w rzeczywistości zawierają niebezpieczne oprogramowanie, które ma dać dostęp oszustom do naszych danych. To klasyczny phishing.

– Wiadomości o zmianie kanału odzyskiwania dostępu do profilu na PUE ZUS, zawierające w załączniku plik logowania, NIE SĄ WYSYŁANE PRZEZ ZUS. Zapewniam, że my nie wysyłamy do nikogo załączników z plikiem logowania, nie prosimy też o podawanie danych wrażliwych niezabezpieczonymi kanałami komunikacji – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, i dodaje: – Dlatego zalecamy dokładne czytanie treści otrzymywanych maili i weryfikowanie wszelkich zawartych w nich informacji.

Fałszywe maile wyglądają wiarygodnie – mogą wyświetlać się w domenie zus.pl, a także zawierać informację o loginie PUE (są to jednak przypadkowe liczby).

ZUS zaleca zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania wiadomości o podejrzanej treści, zwłaszcza informacji o rzekomych zmianach dokonanych na PUE ZUS przez klienta, który nie podejmował żadnych tego typu działań.

Ważne!

W sytuacji, w której ktokolwiek z klientów ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, prosimy o kontakt z najbliższą placówką Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ewentualnie o kontakt telefoniczny: 22 560 16 00 lub mailowy: cot@zus.pl.

Logo radiozet Dzieje się