Zamknij

Zmarła najstarsza osoba na świecie. Poznaj jej przepis na długowieczność

19.01.2023 09:30

Zmarła Lucile Randon, znana jako siostra André. Kobieta miała 118 lat i była uznana za najstarszą osobę na świecie. Swoją długowieczność przypisywała dwóm produktom.

Siostra Andre - najstarsza kobieta na świecie
fot. ap/Associated Press/East News

Lucile Randon – jak napisano w Księdze Rekordów Guinnessa – urodziła się 11 lutego 1904 r. i poświęciła większość swojego życia służbie religijnej. W czasie II wojny światowej pracowała jako nauczycielka i guwernantka, a po jej zakończeniu pracowała z sierotami i osobami starszymi w szpitalu w Vichy we Francji. W 1944 roku, w wieku 40 lat, złożyła śluby zakonne i stała się siostrą André. Zmarła 17 stycznia 2023 r. w Tulonie, w południowej Francji.

Według Księgi Rekordów Guinnessa siostra André była nie tylko najstarszą osobą na świecie, ale również najstarszą zarejestrowaną zakonnicą i najstarszą osobą w Europie, która przeżyła COVID-19.

Na pytania dziennikarzy, jaki ma przepis na długowieczność, niezmiennie odpowiadała: kawałek ciemnej czekolady i lampka wino codziennie. I coś w tym musi być, bo – jak podkreślają lekarze – te dwa produkty, spożywane w rozsądnych ilościach, mają prozdrowotne działanie. Ciemna czekolada zawiera spore ilości kakao, którego składniki pomagają obniżyć ciśnienie krwi, a tym samym minimalizują ryzyko chorób serca czy udaru mózgu. Natomiast czerwone wino ma działanie antyoksydacyjne. Trzeba jednak podkreślić, że choć prozdrowotne działanie tych dwóch produktów zostało wielokrotnie potwierdzone, to ich wpływ na długowieczność niestety nie.

Siostrze André zabrakło trzech lat do zdobycia tytułu najstarszej żyjącej osoby w historii. Tytuł ten też należał do Francuzki – Jeanne Louise Calment, która zmarła 4 sierpnia 1997 r. w wieku 122 lat.