,

Sieć sklepów ostrzega przed produktem. "Może być niebezpieczny dla zdrowia"

10.03.2023 10:39

Znana sieć ostrzega przed jednym z produktów. W kolczykach sprzedawanych w sklepach TEDi wykryto podwyższoną zawartość niklu, co może wywoływać reakcje alergiczne i zdaniem przedstawicieli sklepów może być "niebezpieczne dla zdrowia". Sprawdź, o który produkt chodzi.

Sklep TEDi
fot. Shutterstock

UOKiK informuje, że Sieć Handlowa TEDi wycofuje ze sprzedaży produkt "Kolczyki różowe złoto" i ostrzega, że wykryto podwyższoną zawartość niklu, co może być niebezpieczne dla zdrowia.

Chodzi o produkt: Kolczyki różowe złoto

  • numer artykułu: 22518001751000000100,
  • wyprodukowano w Chinach,
  • dostępny w sprzedaży od 22.06.2022 r. do 28.02.2023 r.

Klienci mogą zwrócić produkt w sklepie lub wymienić na inny o tej samej wartości.

Kolczyki TEDi
fot. Kolczyki TEDi

Objawy alergii na nikiel. Na co zwrócić uwagę?

Alergia na nikiel należy do najczęściej występujących alergii. Zmusza uczulonych do rezygnacji z noszenia ulubionej biżuterii, pasków do spodni i innych "niklowych" wyrobów.

Objawy alergii na nikiel pojawiają się w wyniku kontaktu z tym alergenem. U osób uczulonych pojawia się wtedy wyprysk kontaktowy, przy czym reakcja może występować wyłącznie w miejscu, które miało styczność z niklem, jak i na całym ciele. Na skórze mogą pojawić się plamy rumieniowate, pęcherze, grudki, czemu towarzyszy świąd. Połknięcie niklu może natomiast powodować reakcję systemową, która wpływa na większą powierzchnię skóry. 

Zmiany na skórze pojawiają się zwykle po 12-120 godzinach od chwili kontaktu skóry z niklem. Mogą utrzymywać się nawet przez kilka godzin lub przez cały okres narażenia na kontakt z alergenem. Przykładem reakcji alergicznej na nikiel jest zaczerwienienie i świąd okolic ucha, które ma kontakt z metalowym kolczykiem lub dekoltu i szyi, które mają kontakt z metalowym naszyjnikiem. Reakcja występuje także na skórze brzucha, która styka się z metalową sprzączką paska, czy na nadgarstku, na którym spoczywa metalowy zegarek.

Logo radiozet Dzieje się